A żeby tego było mało, to Marcin Świderek, dyrektor działu mody ELLE w trendbooku, który stworzyliśmy razem z marką Samsung, przepowiedział znaczący podział branży. 

Moda stoi na rozdrożu, będzie czerpać z przeszłości i wychodzić w przyszłość jednocześnie.

Mówi, po czym dodaje: "Już powstają interaktywne gry z modą luksusową, w których zmieniamy się w stylistów - wybieramy awatara, ubieramy go w rzeczy z najnowszych kolekcji, układamy makijaż, zbieramy punkty a inni użytkownicy mogą oceniać nasze stylizacje. Z drugiej strony moda będzie jeszcze bardziej korzystać z tego co już powstało. Wszyscy znamy ideę second handów. Wkrótce jednak będziemy świadkami powstawania tych luksusowych, w wersji online". Więcej modowych "wróżb" znajdziecie w naszej sekcji specjalnej: 

Jak odnaleźć swój styl, gdy uwielbiasz zarówno estetykę przeszłości, jak i retro, a przy okazji masz więcej niż jedną ikonę mody i wszystkie pochodzą z innych światów?

Zobacz wszystko

A przynajmniej większość. Wyszukuj na Instagramie czy Pintereście estetyki, style, elementy garderoby, które najbardziej Cię interesują i postaraj się zobaczyć jak najwięcej zdjęć. Często wystarczy, że do słowa np. parisienne dopiszesz "aesthetic", a odkryjesz tysiące modowo inspirujących zdjęć. Jeśli interesuje Cię styl konkretnego celebryty lub postaci z filmu czy serialu możesz zrobić dokładnie tak samo. Przykład? Hashtagiem "harrystylesaethetic" na Instagramie oznaczone jest 30,5 tysiąca postów. Już po pierwszym takim wyszukiwaniu aplikacja powinna inteligentnie podpowiadać Ci bardzo podobne treści. Wybieraj te, które podobają Ci się najbardziej i wszystkie zapisuj. Przydadzą Ci się w kolejnym kroku. 

Stwórz moodboard

Moodbord to nieodłączna część realizacji projektu. Jest niezbędny do przygotowania sesji zdjęciowej, stworzenia teledysku czy filmu i przyda się również w tym przypadku. Wybierz zdjęcia stylizacji, które najbardziej Ci się podobają i stwórz z nich inspiracyjne kolaże, a następnie...

Przejdź do akcji!

Wybierz z moodboardu najczęściej powtarzające się elementy garderoby, buty, biżuterię i akcesoria, a następnie zrób listę zakupów w ulubionych sklepach online i butikach vintage. Przy tej okazji postaraj się pobrać również packshoty wszystkich rzeczy, a następnie w najprostszym programie graficznym spróbuj ułożyć z nich jak najwięcej gotowych outfitów w stylu, który podoba Ci się najbardziej. W ten sposób zobaczysz co będziesz nosiła najczęściej, a na czym możesz zaoszczędzić. 

Noś i eksperymentuj

Noś to, co już wcześniej zaplanowałaś, ale nie przestawaj eksperymentować - twórz nieoczywiste zestawienia, dokładaj rzeczy z szafy mamy i babci, staraj się szukać unikatowych elementów w sklepach czy aplikacjach z modą z drugiej ręki. Odnalezienie swojego stylu to długi proces, a jego dokończenie wcale nie oznacza, że zaraz nie będziesz musiała zacząć od nowa. Gusta i moda zmieniają się szybko. Pamiętaj też, że to nic złego jednego dnia czerpać ze stylu Kate Moss, a następnego z Sharon Tate - jeśli nie czujesz takiej potrzeby, nie próbuj niczego wypośrodkować. Wszystko zależy od tego, jak sama się z tym czujesz. 

Czytaj też: Projektanci, którzy swoim geniuszem wyprzedzali teraźniejszość i tworzyli najbardziej innowacyjne kolekcje w historii mody>>

Materiał powstał we współpracy z marką Samsung