Warszawska opera zbudowała swoją wielkość przez ostatnie lata nie tylko dzięki spektaklom na światowym poziomie, ale także dzięki temu, że nie zamknęła się w skostniałej tradycji, tylko otworzyła na trendy, nowość i publiczność. To dlatego od kilkunastu lat każda premiera w Teatrze Wielkim Operze Narodowej to wydarzenie - towarzyskie, artystyczne i intelektualne. A moda?

Zwyczaj projektowania kostiumów dla opery i teatru przez wielkie nazwiska ze świata mody nie jest nowy, takie współprace mają na koncie Yves Saint Laurent, czy Prada. Podobnie, jak dobrą tradycją na świecie staje się to, że znani reżyserzy filmowi realizują spektakle operowe. W TWON dyrektorem artystycznym jest Mariusz Treliński i to od jego spektakli zaczęła się moda w operze.

Na wystawie Opera Haute Couture będzie można zobaczyć wybitne kreacje zaprojektowane przez Gosię Baczyńską, Macieja Zienia, Tomasza Ossolińskiego, Joannę Klimas i jeszcze kilku projektantów. Wspaniała okazja, nie tylko dlatego, że zazwyczaj te kostiumy można podziwiać z odległości, jaka dzieli widownię od sceny. Też dlatego, że w Polsce rzadko organizowane są wystawy, których tematem jest moda. W jakim stopniu już jest dziedziną sztuki? Możecie to sprawdzić od 10 grudnia do 15 lutego w Galerii Opera w Teatrze Wielkim.

Anna Luboń