Sweter w serek [trendy jesień-zima 2021/2022]

Dla wielu z nas sweter w serek jest jak smak szpinaku i brukselki – najgorsza zmora ze szkolnych stołówek. Prędzej czy później wszystko do nas wraca i doczekaliśmy czasów, kiedy brukselka pełni na wegesalonach rolę kawioru. Wróciły też wełniane kamizelki z dekoltem w serek albo w łódkę, w romby i inne kolorowe wzory. Urosły wręcz do rangi stempla jakości jesienno-zimowych zestawów. Wtórują im ciepłe, miękkie, kaszmirowe oraz wełniane swetry i golfy. Także te grubo plecione. W zygzaki, mozaiki czy wyszywanki. Zachowaj spokój. Nie musisz od razu zamawiać u Prady. Na szczęście moda z drugiej ręki jest tak samo na czasie, jak retro dzianiny. Sprawdź kartony, które ojciec wyniósł kiedyś do garażu. Pod choinkę nieraz lądował ręcznie dziergany sweter od babci, mamy czy cioci. Takiego jak kiedyś już nie znajdziesz. 

Trendy jesień-zima 2021/2022: sweter w serek / ELLE MAN nr 03/2021

Klasyczny trencz na jesień, czyli must have każdego mężczyzny

Na niepogodę. Na polską złotą jesień. Do uniwersalnego zastosowania w dzień i w nocy. Trencz (choć przez niektórych nazywany prochowcem) jest w użytku od przełomu XIX i XX wieku. Stworzony z gabardyny przez Thomasa Burberry'ego na potrzeby brytyjskiej armii, a spopularyzowany w latach 40. przez amerykańskiego aktora Humphreya Bogarta w „Casablance”, wciąż nie wychodzi z użycia. Mało tego, co chwila ulega wielu transformacjom. O długości, po krój, zapięcie, kołnierz czy dekoracyjne guziki. Ma w sobie coś z nonszalancji i odrobinę poezji, a przy tym wciąż jest bardzo prosty i uniwersalny. Tej jesieni przybiera formę oversize i zachęca kolorem. Najbardziej tradycyjny krój to dwurzędowy z szerokimi połami, rozwartym kołnierzem, przepasany w pasie. Ale nikt nie powiedział, że nie można być zrekonstruowany, nylonowy, o jednorzędowym zapięciu czy wzorzystej podszewce. Otóż może. A my mamy prawo zdecydować: bliżej nam do tradycji czy nowatorskich rozwiązań. 

Trendy jesień-zima 2021/2022: trencz / ELLE MAN nr 03/2021

Modne buty na jesień 2021: kalosze 

Od spokojnego wiejskiego poranka na zimnej i mokrej od rosy trawie po energiczne omijanie kałuż na nierównych miejskich chodnikach. Kalosze znamy wszyscy i doskonale wiemy, do czego służą. Ale jak przyjdzie co do czego, to zakładamy je dzieciom na podwórkowe gonitwy, a sobie co najwyżej na grzyby do lasu. Miastowym wydaje się, że gumowe buty są dobre jedynie do pracy w ogrodzie albo na agroturystyczne wycieczki, a gospodarzom podmiejskich posesji, że do miasta w gumowcach nie wypada. Błąd. Wypada. Wypada nosić je w dowolnej topograficznie przestrzeni – od wielkich aglomeracji po wiejskie pola. Wypada także założyć je do materiałowych spodni, a nawet garnituru. Dobrać kolor do reszty odzienia, a długość do kształtu nogi i wzrostu. Podobnie jak kowbojki oraz buty stylizowane na te do jazdy konnej, kalosze są dziś świadomym i ciekawym wyróżnikiem męskiej stopy. Poza tym na deszcz nie mają sobie równych. 

Trendy jesień-zima 2021/2022: kalosze / ELLE MAN 03/2021

Redaguje Marcin Brylski, szef działu mody magazynu ELLE MAN.

Więcej o trendach przeczytacie w jesiennym wydaniu ELLE MAN. Zapraszamy do saloników prasowych i kiosków, a także zachęcamy do nabycia prenumeraty naszego magazynu za pośrednictwem strony kultowy.pl.