Koniec epoki fast fashion? Wiele na to wskazuje. Coraz więcej marek, biorąc pod uwagę stan naszej planety i realne zmiany, rezygnuje z sezonowości kolekcji na rzecz bardziej świadomej i zrównoważonej konsumpcji. Dziś nie trzeba nikogo przekonywać, że moda cyrkularna, oparta na recyklingu i upcyclingu używanych ubrań, to przyszłość branży. Cyrkularność z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością także na naszym rodzimym rynku, zyskując rzesze zwolenników.

Zrównoważona moda na pokazie Tomasza Ossolińskiego

Jednym z pionierów slow fashion w Polsce jest bez wątpienia Tomasz Ossoliński, czego dowodem może być jego najnowsza kolekcja na sezon wiosna/lato 2022. Do jej powstania znany i ceniony projektant wykorzystał wyłącznie tkaniny, z których szył swoje wcześniejsze kolekcje i kostiumy do sztuk teatralnych w ciągu ostatnich 20 lat pracy. „Każdy projekt na wybiegu jest tylko w jednym egzemplarzu, jak np. suknia „Trzynaście krawatów”. Powstała z męskich krawatów, które dostarczono mi z Ubrania Do Oddania. Wybrałem najpiękniejsze wzory i połączyłem je z jedwabną organzą, którą miałem w pracowni od pięciu lat. Suknię w większości sam szyłem ręcznie, co zajęło mi ponad pięćdziesiąt godzin” – mówi Ossoliński. W kolekcji znalazły się m.in. trzyczęściowe garnitury, koktajlowe sukienki czy wzorzyste marynarki.

Miejsce oraz czas wybrane na ten pokaz nie były przypadkowe. Zainaugurował on bowiem działalność – zlokalizowanej na plaży Gdańsk Brzeźno – Strefy Electrolux, wyjątkowego projektu współtworzonego przez firmę Electrolux i start-up Ubrania do Oddania. Strefa podzielona jest na kilka specjalnych przestrzeni. W pierwszej z nich znajdziemy cyrkularny butik, w którym będzie można spotkać ekspertów z obszaru ekologii i mody, a także nabyć rzeczy z drugiej ręki i modele ze wspomnianej już cyrkularnej kolekcji Tomasza Ossolińskiego. Kolejne dwie przestrzenie to odpowiednio: strefa customizacji, gdzie dowiemy się, jak dać drugie życie ubraniom oraz strefa relaksu, czyli idealna przestrzeń na plaży do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. W ostatniej, czwartej ulokowany został showroom produktów z linii Electrolux PerfectCare, pozwalających na pranie i suszenie z wykorzystaniem systemów, które wpływają na oszczędność wody i energii, a przede wszystkim zapewniają dbałość o tkaniny, przedłużając ich trwałość. Strefę można odwiedzać do 17 sierpnia. 

Strefa Electrolux na plaży w Gdańsku Brzeźnie (fot. AKPA / mat. prasowy)

Warto zauważyć, że projekt Strefy Electrolux jest spójny z proekologicznymi założeniami marki także w wymiarze technicznym. Wszystkie materiały, które zostały wykorzystane do jej budowy, pochodzą z drugiego obiegu i po zakończeniu akcji zostaną przekazane do dalszego użytku organizacjom NGO. 

Więcej zdjęć z pokazu znajdziecie w naszej galerii >>