W te walentynki pamiętaj, aby #kochaćtakjaklubisz

Zacznijmy od tego, skąd pomysł na przeprowadzenie quizu. Możecie domyślać się, że pretekstem były zbliżające się walentynki. To dobry moment, żeby zweryfikować swoje oczekiwania wobec relacji intymnych. Bo przecież nie każdy seks musi wyglądać jak scena z komedii romantycznej (choć może). Nie wszyscy lubimy te same praktyki i rytuały. Dla jednych ma być szybko i ekscytująco, inni docenią spokojne tempo i zmysłowe pieszczoty. Niektórzy nie wyobrażają sobie seksu bez akompaniamentu ulubionej piosenki, a pozostali uwielbiają wsłuchiwać się w przyspieszony oddech partnera.

Jeden przepis na zadowalający seks nie istnieje, bo każdy z nas ma swoje własne, niepowtarzalne preferencje.

Właśnie dlatego marka Durex zachęca, by kochać tak jak lubisz. Pierwszym krokiem do udanego seksu jest zrozumienie własnych potrzeb i pragnień. A drugim przełamanie kulturowego tabu i szczera rozmowa z partnerem. Lub partnerami. Durex inspiruje do wyrażania swojej seksualności i zrywania z rutyną. W duecie, w pojedynkę lub w więcej osób? Offline czy online? Przy świecach czy w ciemności? W każdej konfiguracji może być świetnie! To zależy tylko od Was.

Dopóki każda ze stron świadomie i entuzjastycznie wyraża zgodę, nie musisz ograniczać swojej kreatywności.

Dodamy, że na poznanie własnych preferencji nigdy nie jest za późno. Jeśli nie wiesz, jak zacząć (lub powstrzymuje Cię zupełnie niepotrzebny wstyd!), pomocny może okazać się LOVEBOOK od Durex. Co to takiego? Marka przygotowała niezwykłą książkę pozwalającą odkrywać nowe oblicza seksu. Na kilkunastu stronach znajdziesz wskazówki i zadania, dzięki którym dowiesz się więcej o sobie i swojej drugiej połówce, a także dostęp do dedykowanych playlist. Wiedz, że ewentualne problemy, jakie napotkasz na swojej drodze do pełni zadowolenia, są zupełnie normalne. Kiedy poczujesz, że niezbędne jest profesjonalne wsparcie, skorzystaj z porady seksuologa. A przede wszystkim staraj się budować relacje oparte na zaufaniu i szczerości (także ze sobą samą!).

Wyniki instagramowego quizu

Pora przejść do quizu, który kilka dni temu rozwiązałyście na naszym Instagramie. Zaprosiłyśmy Was tam do odgadnięcia seksualnych zwyczajów Polek i Polaków. Jak często udało Wam się zaznaczyć dobrą odpowiedź? Przekonajmy się!

Ilu z nas jest zadowolonych z życia seksualnego?

W odpowiedzi na pierwsze pytanie wykazałyście się umiarkowanym optymizmem. Niestety nieco na wyrost. Większość z Was (niemal 52%) jako prawidłową wskazało opcję 39,1%. Pozostałe głosy rozłożyły się pomiędzy odpowiedzi 61,1% oraz 28,9%. Zgodnie z wynikami badań Durex to najmniejsza wartość jest poprawna. Mniej niż 30% z ankietowanych osób zadeklarowało zdecydowane zadowolenie z seksu

Jakie mogą być tego powody? Za brakiem satysfakcji mogą kryć się stres (pandemia dała się nam wszystkim we znaki, prawda?) lub dyskomfort odczuwany podczas stosunku. Często za niskim poziomem zadowolenia stoją nierealny obraz seksu, tabu, czy po prostu nieświadomość własnych potrzeb. Kiedy boimy się własnej seksualności, ciężko jest o pełne zadowolenie w łóżku. Dlatego kolejny raz przypominamy – kochaj tak, jak lubisz!

W której grupie wiekowej zadowolenie z życia seksualnego jest największe?

To pytanie również sprawiło Wam trochę problemów. Cieszymy się, że wraz z wiekiem Wasze zadowolenie z seksu rośnie (lub liczycie, że to co najlepsze jeszcze przed Wami). Niezależnie od tego, czym się kierowałyście przy odpowiedzi, byłyście dość blisko prawdy. Prawie 46% z Was wskazało na odpowiedź B, czyli 30-39 lat. Drugim najpopularniejszym wyborem był przedział wiekowy między 18 a 29 rokiem życia (34% głosów). To właśnie najmłodsi uczestniczy badania Durex byli najbardziej optymistyczni w stosunku do swojego życia seksualnego. 

Nie oznacza to, że po 30. roku życia zadowolenie z seksu musi spadać. Jedyne, o czym musimy pamiętać to, że nasze potrzeby zmieniają się z wiekiem. Tak samo jak zainteresowania w innych dziedzinach życia. Reagujmy na swoje potrzeby, nie trzymajmy się kurczowo wypracowanych schematów i unikajmy rutyny — chyba że to sprawdzone rozwiązania służą Ci najlepiej. Nie zapominaj, że masz prawo do wyznaczania granic i stawiania swoich potrzeb na pierwszym miejscu. 

Dobrym pomysłem może być zainwestowanie w produkty, które urozmaicą życie seksualne i przywołają wspomnienia emocjonujących „pierwszych razów”.

Jakie praktyki seksualne wybieramy najczęściej?

Rozgrzewka za nami, przyszła kolej na 3. pytanie. Po raz pierwszy liczba prawidłowych odpowiedzi zatriumfowała! Słusznie obstawiłyście, że seks waginalny jest najczęściej wybieraną praktyką seksualną nad Wisłą. Tę odpowiedź zaznaczyło aż 58% z Was. Jeżeli też najczęściej decydujesz się na tradycyjny seks, a masz ochotę na coś nowego, ponownie sugerujemy sięgnięcie po Lovebooka od Durex. Dostaniesz go m. in. w walentynkowych zestawach z prezerwatywami Durex Invisible, a w środku samej książki znajdziesz mnóstwo inspiracji do eksperymentów.

Na drugim miejscu podium znalazł się seks oralny (20%) oraz seks analny (6,5%). Teraz Was delikatnie rozczarujemy, Nie jest to kolejność zgodna z wynikami badań Durex. Tajemniczy petting, który zdobył jedynie 29 klików (!), w oryginalnym raporcie ulokował się zaraz za najbardziej tradycyjnym rodzajem aktu seksualnego. Praktykowanie pettingu, czyli forma bliskości oparta na wszelkich pieszczotach, zadeklarowało aż 78% ankietowanych. Zaraz za pettingiem znalazł się seks oralny (deklarowany przez 73% ankietowanych) oraz seks analny, którego praktykowanie zadeklarowało 47% mężczyzn w wieku 25-49. 

Jakie produkty cieszą się największą popularnością w naszych sypialniach?

Z każdym kolejnym stories radziłyście sobie coraz lepiej. Zdecydowana większość z Was wskazała na poprawną odpowiedź, czyli lubrykanty. To właśnie po ten produkty najchętniej sięgamy w sypialni. Najwięcej badanych wskazało, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy kupiło lubrykanty i żele intymne marki Durex (24,5%). Niemal 22% osób sięgało po żele i olejki do masażu zmysłowego. Na ostatnim miejscu podium znalazły się wibratory (w domu ma je 12,9% spośród 776 respondentów). Co jeszcze uwzględniono na liście? W naszych koszykach często lądują produkty ziołowe lub suplementy diety, a także produkty lecznicze.

Prawie 30% osób zadeklarowało, że nie używało żadnych gadżetów ani produktów z kategorii życia seksualnego wzmacniających pożądanie. A według badań to osoby sięgające po lubrykanty (w duecie z prezerwatywami) deklarują największą satysfakcję z seksu. Jeżeli to przez poczucie wstydu czy krzywdzące stereotypy w Twojej szafce nocnej nie ma miejsca na gadżety intymne, warto się przełamać!

Jaka jest najpopularniejsza metoda antykoncepcji?

Tutaj byłyście niemal nieomylne! Aż 62,8% z Was wskazało na prezerwatywy. Rzeczywiście jest to najpopularniejsza metoda antykoncepcji nad Wisłą. Co ważne, ta metoda zwiększa ochronę również przed chorobami wenerycznymi (a nawet może być źródłem dodatkowych przyjemności, ale o tym za moment). Także w badaniu Durex aż 81% respondentów przyznało, że zdarzało im się korzystać z prezerwatyw. Zarówno w naszym quizie, jak i w oficjalnym raporcie, na drugiej pozycji uplasowały się tabletki antykoncepcyjne. Aż 18% osób opierało się na kalendarzyku miesiączkowym. Na jakie inne sposoby decydowali się Polacy? Wysoką pozycję zajął stosunek przerywany. Nie zapominajmy jednak, że nie jest on uznawany przez WHO za metodę antykoncepcji, a według wskaźnika Pearla jest to metoda wysoce nieskuteczna. Na liście znalazła się również wkładka domaciczna (5%), plastry antykoncepcyjne (5%) i wazektomia (2%). 

Najczęstszym powodem, dla którego część z nas nie korzysta z prezerwatyw jest...

Aj, na ostatniej prostej straciłyście czujność. W pytaniu o powód rezygnacji z prezerwatyw zawiodła Was intuicja (lub własne doświadczenia). Najwięcej głosów pojawiło się przy odpowiedzi „prezerwatywy obniżają odczuwanie przyjemności”. Odpowiedzią na tę obawę jest chociażby najcieńsza linia prezerwatyw w portfolio marki Durex Invisible, która oferuje cztery różne warianty: Supercienkie, Dopasowane, Powiększone i Dodatkowo nawilżane. Wszystko, aby jeszcze lepiej dopasować prezerwatywy do Twoich preferencji, zapewnić wyjątkową bliskość i przyjemność. Na następnych miejscach uplasowały się: „używam innych metod antykoncepcji” (32%), a następnie „mam zaufanie do partnera” (15%). Jak Wasze wybory mają się do wyników badania Durex? Tam zaufany związek dominował wśród odpowiedzi. Kolejne miejsca zajęły mniejsza przyjemność i inne formy antykoncepcji. 

Walentynki już tuż-tuż, dlatego na koniec zachęcamy do wcześniejszego obmyślenia planu na ten dzień i być może wyjścia poza dotychczasowe schematy. Spędźcie ten dzień, robiąc to, na co od dawna miałyście ochotę i postarajcie nie przejmować się tym, co pomyślą inni. Może walentynki 2022 będą tymi przełomowymi – tego życzymy Wam i sobie!

 

* Źródłem danych były dla nas dwa badania przeprowadzone na zlecenie marki Durex. Pierwsze z nich, „Durex – badanie omnibus” odbyło się w listopadzie 2021 roku. Odpowiedzi na pytania udzieliło 776 respondentów z Polski, którzy zadeklarowali prowadzenie aktywnego życia seksualnego w ciągu ostatniego roku. Grupa była odpowiednio zróżnicowana pod względem płci, miejsca zamieszkania czy poziomu wykształcenia i wieku (od 18 do 60+ lat). Drugie badanie, do którego się odwołujemy, to „Durex Poland Brand Equity Deep Dive” z sierpnia 2021 roku. Tutaj wywiady przeprowadzono z osobami między 16 a 49 rokiem życia. Łącznie w badaniu udział wzięło 856 Polek i Polaków.