Placówka kulturalna, która co roku organizuje wystawę poświęconą modzie i jej słynną imprezę inauguracyjną, ogłosiła właśnie, że Met Gala 2020 nie odbędzie się w tym roku. Powodem takiego obrotu spraw jest pandemia Covid-19, która wcześniej zmusiła The Metropolitan Museum of Art do przesunięcia daty wydarzenia spiętego motywem przewodnim "O czasie: moda i trwanie" na czas nieokreślony. 

Najpiękniejsze suknie gwiazd z Met Gala na przestrzeni lat. Przypominamy głośne kreacje>>

Przypomnijmy, że planowane od miesięcy Met Gala 2020 oraz wystawa tym razem miały mówić o czasie i skupić się na ostatnim półtora wieku w historii mody. "To ponowne wyobrażenie o historii mody, która jest rozdrobniona, nieciągła i niejednorodna" opowiadał o jeszcze w zeszłym roku kurator Andrew Bolton. Bolton wśród inspiracji "O czasie: moda i trwanie" wymieniał w pierwszej kolejności film "Orlando" w reżyserii Sally Potter (z główną rolą fenomenalnej Tildy Swinton), który opowiada on o historii młodego arystokraty, na którego królowa Elżbieta I rzuca klątwę "bycia młodym na wieki". Film nakręcono na podstawie głośnej powieści Virginii Woolf o tym samym tytule. Oba przestawienia "Orlando" mówią o płynności granic w ogóle - nie tylko między przeszłością i przyszłością, ale też światem realnym i tym z wyobrażeń czy pomiędzy kobietą a mężczyzną. Na wystawie miały się znaleźć nie tylko moda z różnych epok i dekad, ale też cytaty z książek Woold, przedstawienie koncepcji "la durée", zwana teorią trwania, Henriego Bergsona, a także wpływy powieści "The Hours" pióra Michaela Cunninghama, który w 1999 roku otrzymał nagrodę Pulitzera i podejścia do czasu jako "continuum". 

Najpiękniejsze sukienki z nowych kolekcji francuskich marek. Są synonimem french chic i będą idealne na lato>>

Wydarzenie było wspierane finansowo przez dom mody Louis Vuitton, a tegorocznymi gospodarzami mieli być Nicolas Ghesquière, Lin-Manuel Miranda, Meryl Streep, Emma Stone i Anna Wintour.

Met Gala 2020: znamy szczegóły wystawy i motyw przewodni balu>>