Jeśli szukasz sposobu na stres, medytacja może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jak udowadniają liczne badania, medytacja wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego za poczucie stresu. Nie jest to jednak jedyny efekt, jaki można osiągnąć regularnym praktykowaniem medytacji transcendentalnej – poznaj, czym charakteryzuje się ta technika.

Co to jest medytacja transcendentalna?

Najważniejszym wyznacznikiem medytacji transcendentalnej jest powtarzanie mantr – prostych, krótkich zwrotów. Osoba medytująca powtarza je w myślach, w pełni się na nich skupiając. Stan, w który wchodzi się podczas medytacji transcendentalnej, nazywany jest „zrelaksowaną świadomością” (restful awareness) – skoncentrowanie na powtarzanych mantrach przynosi poczucie wewnętrznego relaksu. Poświęcenie maksimum uwagi oddechowi oraz mantrom sprawia, że umysł zostaje oczyszczony.

Medytacja transcendentalna praktykowana jest od lat 60. XX wieku – od tej pory powstało wiele badań, w których wskazuje się na jej pozytywne działanie. Według badaczy medytacja transcendentalna przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, a nawet pomaga w złagodzeniu stanów depresyjnych.

Medytacja transcendentalna – efekty

  • wyciszenie organizmu
  • zredukowanie poziomu stresu
  • poprawa koncentracji i pamięci
  • odzyskanie wewnętrznej równowagi
  • oczyszczenie umysłu

Jakie są techniki medytacji transcendentalnej?

Medytacja transcendentalna jest techniką, która opiera się na powtarzaniu mantr. Według jej zwolenników medytowanie w ten sposób przychodzi zupełnie naturalnie. Jak praktykować zgodnie z założeniami medytacji transcendentalnej?

  1. Zajmij wygodną pozycję. Twoje plecy powinny być wyprostowane.
  2. Odłóż dłonie na górną część ud. Zamknij oczy.
  3. Oddychaj przeponą – staraj się, aby podczas nabierania oddechu unosił się brzuch, a nie klatka piersiowa. Twoje wydechy powinny być długie i spokojne.
  4. Skup się na oddechu i mantrze, którą zdecydowałaś się powtarzać. Zsynchronizuj wydawane z siebie dźwięki z oddechem tak, aby odnaleźć swój naturalny rytm.
  5. Bądź dla siebie wyrozumiała – jeśli w twojej głowie zaczną pojawiać się niekontrolowane myśli, nie denerwuj się. Spróbuj ponownie skupić uwagę na mantrze.

Technika medytacji transcendentalna wydaje się prosta i nieskomplikowana. Zanim jednak przejdziesz do praktyki, postaraj się znaleźć wygodne i ciche miejsce – takie, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał i będziesz mogła w pełni się zrelaksować.

Jak zacząć praktykować medytację transcendentalną?

Medytację transcendentalną stworzył Maharishi Mahes Yogi. Zgodnie z wprowadzonymi przez niego zasadami, każdy musi przejść kilka etapów, zanim nauczy się odpowiednio medytować. W uproszczeniu, nauka medytacji transcendentalnej opierała się na kilku punktach:

  1. Pierwsza medytacja transcendentalna powinna zostać poprowadzona przez mistrza.
  2. Mistrz dobiera mantry indywidualnie – bierze pod uwagę potrzeby, osobowość medytującego.
  3. Podczas kolejnych trzech sesji medytacji mistrz towarzyszy osobie medytującej i kontroluje przebieg praktyki.
  4. Następnie uczeń może medytować samodzielnie – rozpoczyna od dwóch 20 minutowych sesji dziennie.

Oczywiście, współcześnie trudno znaleźć tradycyjnego mistrza medytacji, pod którego opieką mogłabyś rozpocząć praktykę. Zamiast tego możesz przeprowadzić medytację z pomocą instruktora jogi – w domu, korzystając z filmów instruktażowych lub podczas zajęć grupowych. Jednak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć przygodę z medytacją zupełnie samodzielnie. Będzie to jednak wymagało od ciebie pełnej koncentracji i samodyscypliny.

Medytacja transcendentalna dla początkujących – rady

  • Nie zniechęcaj się po kilku pierwszych medytacjach, podczas których nie udało ci się w pełni skupić czy zrelaksować. Bądź dla siebie wyrozumiała i nie wywieraj zbędnej presji. Medytacja ma być czasem spokoju i łagodności.
  • Jeśli w twojej głowie pojawiają się natrętne myśli, nie denerwuj się. Staraj się je ze spokojem obserwować – po czasie zaczną blaknąć, a twój organizm wejdzie w stan odprężenia.
  • Gdy medytacja wejdzie ci w nawyk, stanie się zupełnie naturalnie wykonywaną czynnością. Spróbuj medytować regularnie, chociażby przez 5 minut dziennie.
  • Na początek praktykuj medytacje w różnych miejscach i o różnych porach – sprawdź, czy bardziej odpowiada ci medytacja poranna czy wieczorna.
  • Jeśli masz trudności ze skupieniem się na powtarzaniu mantry w myślach, spróbuj wypowiadać ją również na głos
  • Przed rozpoczęciem medytacji, nastaw budzik. Delikatny dźwięk da ci znać, że minął czas zaplanowany na medytację – dzięki temu unikniesz pokusy spoglądania na zegarek podczas medytacji.

Proste mantry dla początkujących

Wbrew pozorom, mantra nie jest zwykłym, powtarzanym bezmyślnie hasłem. Nazwa mantra pochodzi od „man” – czyli umysł – oraz „tra”, co oznacza wznoszenie się. Powtarzanie mantr ma na celu wznieść umysł na kolejny etap samoświadomości. Stąd też nazwa medytacji – celem jest wkroczenie w to, co transcendentne i pozamaterialne.

Dlatego wybór mantr nie jest bez znaczenia. Wśród najpopularniejszych dźwięków zapisanych w sanskrycie, wskazuje się na:

  • santosa – radość
  • weda – wiedza
  • pradżnia – mądrość

Niektóry proponują powtarzać krótkie dźwięki, takie jak:

  • Om
  • Dum
  • Hrim

Jednak, wcale nie musisz wybierać tradycyjnych mantr – bez wątpienia mają one swoją moc i znaczenie dla wyznawców buddyzmu czy hinduizmu. Dla ciebie jednak mogą brzmieć obco i nie wiązać się z duchową energią. Dlatego praktykujący medytację transcendentalną często zamiast mantr wybierają afirmacje:

  • „Jestem w pełni sił”
  • „Czuje wewnętrzną harmonię”
  • „Wybieram szczęście i zadowolenie”
  • „Jestem zdolna i odważna”

Zanim rozpoczniesz medytację, stwórz afirmację, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

Źródło:

T. Liem, Medytacja - naukowo sprawdzona i mająca osteopatyczne odniesienia