Wysokie czoło i zakola – jak dobrać fryzurę?

Zakola mogą pojawiać się już po 20. roku życia, choć u większości mężczyzn zaczynają stanowić problem dopiero przed pięćdziesiątką. Proces utraty włosów z wiekiem postępujący u mężczyzn nazywa się łysieniem androgenowym. Jego przyczyną jest nadwrażliwość mieszków włosowych na pochodną przemian testosteronu, dihydrotestosteron. Łysieniu typu męskiego towarzyszą rzadkie włosy lub cienkie włosy, a także przetłuszczanie się skóry głowy. Cechą uwydatniającą zakola jest wysokie czoło, czyli wysoko zaczynająca się linia włosów.

Wielu mężczyzn stara się usilnie walczyć z procesem utraty włosów, stosując z mniejszą lub większą skutecznością różne zabiegi i kosmetyki. Być może zamiast ciągle myśleć, jak pozbyć się zakoli, warto zastanowić się, jakie męskie fryzury pomagają odzyskać pewność siebie i dobry wygląd. Dobry stylista fryzur pomoże rozprawić się z problemem i znacznie zmniejszyć kompleksy.

Fryzury dla mężczyzn z zakolami

Zakola można skutecznie ukryć lub przynajmniej sprawić, że w ogóle nie będą się rzucały w oczy. Odpowiednie cięcie ułatwia codzienne układanie włosów i sprzyja poczuciu własnej atrakcyjności. Zamiast udawać, że nic się nie dzieje i codziennie borykać się z kompleksami, warto wypróbować jedną z poniższych propozycji. Oto trzy opcje dla mężczyzn, którzy borykają się z widocznymi zakolami, ale nie mają problemu z ogólną gęstością włosów.

Wygolone asymetrycznie

Grzywa gęstych włosów opadająca na jeden bok i odsłaniająca drugi, mocno wygolony, skutecznie odciąga uwagę od faktu, że linia włosów nieco się cofnęła. To fryzura z charakterem, która na pewno doda pewności siebie. Jedno zakole znika pod włosami, a drugie wytycza przedziałek, dzięki czemu przestaje być widoczne.

Grzywka zachodząca na czoło

Istnieje wiele fryzur z grzywką zaczesaną na czoło, która skutecznie ukrywa pogłębiające się zakola. Ich dobór zależy od kształtu twarzy i jej rysów – warto poradzić się dobrego stylisty, który wie, jak dobierać męskie fryzury.

Artystyczny nieład

Trzecią opcją na fryzury z zakolami jest artystyczny nieład pozostający pod ścisłą kontrolą. To fryzura, która poniekąd układa się sama i bardzo skutecznie ukrywa zakola u faceta. Aby efekt był dobry, włosy powinny być gęste, sprężyste i podatne na układanie. Postrzępiona i stojąca grzywka świetnie ukrywa zakola.

Modne fryzury męskie to bardzo szeroki temat. Co sezon spośród licznych trendów można wybrać opcje, które pomogą rozprawić się z zakolami. W większości przypadków lepiej jest unikać bardzo krótkich cięć, które jak na dłoni ukazują rzeczywistą linię włosów i obecne przerzedzenia. Jeśli włosy są gęste i mocne, a jedynie ich linia się cofa, wybór jest ogromny. Gdy wypadanie włosów nasila się i utrata gęstości staje się wyraźna, warto podjąć próbę stosowania odpowiednich preparatów i kosmetyków. Gdy i to nie przynosi efektu, pozostaje pogodzić się ze zmianami, które występują naturalnie i przychodzą z wiekiem. Próby ukrycia faktu, że włosy są mocno przerzedzone niemal zawsze są skazane na niepowodzenie. O wiele lepsze wrażenie wywiera mężczyzna dojrzały i pogodzony z faktem, że nie będzie już miał bujnej, gęstej czupryny.

Jak układać włosy, gdy mamy zakola?

Zakola wymagają poświęcenia nieco większej uwagi procesowi porannego układania włosów. Jeśli poza cofniętą linią włosów nie pojawia się problem z gęstością, warto poćwiczyć nieco fryzury męskie ukrywające przyczynę kompleksów. Ukryciu zakoli sprzyja zaczesywanie włosów z boku i tyłu głowy na przód. Sprzymierzeńcem w układaniu fryzur na zakola są lekkie, ale mocno utrwalające kosmetyki, takie jak pasty i gumy.

Jakich fryzur męskich unikać, by nie podkreślać niepotrzebnie zakoli? Z pewnością nie sprawdzą się włosy gładko zaczesane do tyłu – to styl zarezerwowany dla mężczyzn, których jeszcze nie dotknął problem łysienia. Nie pomogą też klasycznie przycięte, równe włosy o długości około centymetra. Zakola stają się najbardziej widoczne, gdy z każdej strony podkreśla je linia włosów – dążymy więc do unikania takiego efektu.

Kosmetyki dla mężczyzn z zakolami

Zakola na wczesnym etapie łysienia można zatrzymać, a nawet wspomóc odrastanie włosów. Większość kosmetyków dostępnych w drogeriach nie daje sobie niestety rady z łysieniem o podłożu hormonalnym. Można zastosować kosmetyki apteczne, takie jak wcierki z minoksydylu, które na czas stosowania ograniczają wypadanie włosów. Nie zaszkodzi także wypróbowanie skoncentrowanych preparatów ziołowych – nawet jeśli nie zahamują utraty włosów, mogą wzmocnić pozostałe i nadać im lepszy, zdrowszy wygląd. Z pewnością nie zaszkodzi zmiana szamponu na delikatniejszy i mniej niszczący włosy. Sprawdzą się szampony bez mocnych detergentów oznaczonych jako SLS i SLES.

Jak ograniczyć wypadanie włosów?

Zakola pojawiają się wcześniej lub później u większości mężczyzn. Gdy tylko nasila się wypadanie włosów, warto wdrożyć środki zaradcze. Prostym i skutecznym sposobem jest delikatny, codzienny masaż skóry głowy, który poprawia jej ukrwienie. Masowanie głowy czubami palców to bardzo relaksujące i przyjemne doznanie. Pomagają też profesjonalne zabiegi, takie jak mezoterapia igłowa, laser, a w niektórych przypadkach przeszczep włosów. Ten kosztowny i dość skomplikowany zabieg może się nie powieść, choć metody jego przeprowadzania są cały czas udoskonalane.

W wielu przypadkach trwałe ograniczenie wypadania włosów spowodowanego wiekiem nie jest możliwe. Warto więc spróbować pogodzić się z tym naturalnym procesem i nie walczyć z nim za wszelką cenę. Łysina nie musi być nieatrakcyjna, wręcz przeciwnie –świetnie wpisuje się w wiele męskich stylów.

ZOBACZ: Polish beauty po męsku: co się powinnom znaleźć w męskiej kosmetyczce (i nie tylko)?

CZYTAJ TEŻ: Fryzura jak dawniej, czyli zawracamy zakola z głowy

PODOBNE: Koreańskie kosmetyki dla mężczyzn. Czego używać do codziennej pielęgnacji?