Ryszard Kapuściński był czołową postacią polskiego reportażu. Zasłynął jako wybitny publicysta, poeta i fotograf oraz jedna z najważniejszych postaci przemian, jakie miały miejsce w Polsce na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. 2 listopada do kin wejdzie animacja na podstawie jego książki. „Jeszcze dzień życia” to unikatowe połączenie pełnometrażowego filmu fabularnego z dokumentem. Ryszardowi Kapuścińskiemu głosu użyczył Marcin Dorociński, a w roli 20-letniej angolskiej bojowniczki, dowodzącej małym oddziałem i eskortującej dziennikarza przez ogarnięty wojną kraj, usłyszymy Olgę Bołądź. W filmie pojawią się również głosy Arkadiusza Jakubika w roli Quieroza – lokalnego dziennikarza, dzięki któremu Polakowi udaje się wyruszyć na front czy Tomasza Ziętka w roli Commandante Farrusco - dowódcy wojennego. 

Film w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente opowiada historię pozostawionego samemu sobie dziennikarza, piszącego reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu odzyskania niepodległości w 1975 roku. Podczas wyprawy reporter zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. By opowiedzieć historię Angoli sam będzie musiał stać się jej częścią.

Animacja została już doceniona za granicą. 20 czerwca została nagrodzona Specjalnym Wyróżnieniem Jury na festiwalu Biografilm w Bolonii. Polska premiera festiwalowa odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Do kin w całej Polsce wejdzie 2 listopada 2018 r.