Kiedy pojawiły się na rynku, wzbudziły wiele zamieszania. Od razu wiadomo było, że będą to kosmetyki przyszłości. Wówczas liderem wśród marek produkujących kosmetyki mineralne była firma Bare Escentuals. Inne marki jednak szybko poszły w jej ślady i wypuściły swoje własne linie mineralne. Dziś wybór jest ogromny, ale na szczęście dla nas niższe są też ceny. Mimo, że głośne fascynacje ucichły, moda na kosmetyki mineralne utrzymała się.

Obecnie mamy do wyboru całą gamę produktów do makijażu. Podkład, puder, bronzer, róż, cienie do oczu, korektory, a nawet kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Jeszcze parę lat temu preparaty mające w swoim składzie wyłącznie czyste pigmenty, używane były przez alergików i osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze. Stanowiły także alternatywę dla kobiet po zabiegach głębokiego złuszczania, mikrodermabrazji, czy botoksu. Zastępowały wówczas klasyczną kolorówkę. Teraz jednak wiele się zmieniło. Wiele osób wybiera kosmetyki mineralne na co dzień, niezależnie od tego czy mają problemy z cerą czy nie. Są to osoby bardziej świadome. Chcą używać preparatów, które nie zatykają porów, nie wysuszają skóry i nie powodują podrażnień.
Kosmetyki mineralne z powodzeniem mogą stosować także osoby ze zmianami trądzikowymi. Lekarze dermatolodzy powtarzają, że istnieje znikome ryzyko podrażnień, a ponieważ produkty nie zawierają oleju, nie pogorszą kondycji skóry. Wręcz przeciwnie, dzięki minerałom w postaci tlenku żelaza, tytanu, cynku, cząsteczkom miki, czy w końcu kamieniom półszlachetnym (kwarcyt, turmalin czy cytryn) wspomagają procesy gojenia i przyśpieszają regenerację skóry. Warto pamiętać jednak o tym, że podkłady mineralne mogą nie zdać egzaminu przy skórze łuszczącej się, a także bardzo tłustej. Po prostu efekt estetyczny nie będzie zadowalający.

Wprawdzie wciąż toczą się debaty nad tym, czy podkłady na pewno służą kobietom dojrzałym (wiele osób narzeka bowiem, że po użyciu kosmetyku, skóra wygląda na przesuszoną i szarą), dermatolodzy są jednak zgodni, że osoby o skórze wrażliwej lub z problemami trądzikowych, powinny wybierać kosmetyki mineralne, niezależnie od tego, czy pojawiły się u nich zmarszczki czy nie.

Nie każdy ma jednak takie samo zdanie na ten temat. Są i tacy, którzy twierdzą, że kosmetyki mineralne nie zasługują na uwagę. Według nich nie są żadną rewolucję, tylko chwytem marketingowym. Większość ekspertów jednak się z tym nie zgadza. Kosmetyków bronią także ich wierni fani. My proponujemy nie słuchać ani jednych ani drugich. Nikt nie jest w stanie ocenić jak kosmetyk sprawdzi się na twojej skórze, poza tobą.

Czytaj także:

Duety idealne: pomadka + konturówka>>

Baza pod podkład - jak ją dobrać?>>