Mieszkają w pałacach, wyjeżdżają na kosztowne delegacje, a garderoba Meghan Markle i Kate Middleton warta jest miliony złotych. Przyjęło się, że członkowie monarchii należą również do grupy najbogatszych ludzi w kraju. Czy to prawda? A może za wszystko płacą podatnicy? Jaki majątek posiadają książę William i książę Harry? Od razu podpowiemy: liczony jest w milionach funtów. A która para jest bogatsza? Księstwo Cambridge czy może Sussex? Dziennikarze z redakcji Forbes oraz Time udało się to obliczyć. Według tego pierwszego magazynu cała brytyjska rodzina królewska warta jest 67 milionów funtów, czyli ponad 320 milionów zł. Astronomiczna suma!

Majątek księcia Williama i Kate Middleton

Getty Images

Gdy w 2011 roku Kate Middleton wychodziła za mąż za księcia Williama, na koncie miała już spory majątek. Jak podaje magazyn Money, szacuje się, że chodzi o 5 do 8 mln funtów (24-38 mln zł). Skąd ta kwota? Rodzice księżnej Kate są właścicielami Party Pieces, firmy powstałej w 1987 roku, która sprzedaje dekoracje i ozdoby na przyjęcia (również dziecięce), czy bale. Za to William posiada ok. 30 mln funtów (ok. 144 mln zł). Część tej sumy to spadek po zmarłej w 1997 roku księżnej Dianie oraz po prababce, którą była Elżbieta, zwana Królową Matką (zmarła w 2002 roku w wieku 102 lat). Przyszły król Wielkiej Brytanii przez kilka lat pracował jako pilot śmigłowca RAF Search and Rescue Force - na tym etacie zarabiał ok. 53,4 tys. funtów rocznie (ok. 255 tys. zł). Książę korzysta również z tak zwanego Sovereign Grant, budżetu na wydatki rodziny królewskiej.

Majątek księcia Harry'ego i Meghan Markle 

Getty Images

Podobną sumę na koncie co William ma też Harry. Książę Sussex również jest spadkobiercą majątku po Dianie oraz Królowej Matce. Dodatkowo, jako kapitan brytyjskiej armii zarabiał rocznie 38,1 tys. funtów (ok. 183 tys. zł). Tak jak starszy brat korzysta również z Sovereign Grant. A co z Meghan Markle? Zanim Amerykanka została księżną Sussex była jedną z gwiazd serialu "W garniturach", poza tym zainwestowała oraz stworzyła platformę internetową o tematyce lifestyle'owej o nazwie The Tig. Gdy księżna Meghan wychodziła za mąż w maju 2018 roku, miała na koncie 4 mln funtów (czyli ok. 19 mln zł). Co ciekawe, za ubrania noszone przez Meghan Markle płaci podobno książę Karol, tak uważa Katie Nicholl, dziennikarka i specjalistka od rodziny królewskiej oraz autorka kilku książek poświęconych m.in. Williamowi i Harry'emu.

Czytaj też: Jaki kompleks ma Meghan Markle? >>