Sztuka i medycyna – ich związki na przestrzeni wieków przybierały różne formy

Na jednym biegunie mamy np. Maxa Brödela, amerykańskiego rysownika niemieckiego pochodzenia, który przy Szkole Medycyny w Baltimore w roku 1911 założył pierwszy na świecie akademicki Wydział Medycznej Ilustracji. Talent plastyczny i wiedza medyczna uczyniły go ojcem ilustracji medycznej. Z drugiej strony stajemy przed twórczością artystów, którzy przełamują cielesne tabu: dokumentują przebieg choroby, wykorzystują w sztuce pooperacyjne blizny (Alina Szapocznikow wykonująca odlewy swoich nóg, brzucha i piersi; Mariny Abramowić wideo „Akt ze szkieletem” (2005) czy wreszcie Daniele Buetti – szwajcarski artysta wizualny w swoich pracach krytykujący współczesną konsumpcję piękna i pokazujący „chorobę marki”, jaka dotyka wielu ludzi).

Nie można pominąć absolwentów medycyny, którzy byli wybitnymi artystami (Stanisław Lem, Michaił Bułhakow) czy krytykami literacko-teatralnymi mającymi ogromy wpływa na kształtowanie świadomości i estetycznych wyborów (Tadeusz Boy Żeleński).

Sztuka w przestrzeni kliniki stomatologicznej

Wyjście z kliniki stomatologicznej z pięknym uśmiechem to marzenie każdego pacjenta, często z powodzeniem realizowane przez lekarzy dentystów. Ale wyjście z kliniki stomatologicznej z uśmiechem wywołanym eksponowanymi w jej przestrzeniach obrazami wspaniałych artystów to przeżycie na zupełnie innym poziomie. Teraz dostępne dla każdego – nie tylko dla pacjentów – i to w samym sercu Warszawy. W tak bogaty i fascynujący nurt związków medycyny i sztuki wpisuje się warszawska galeria i klinika dentystyczna Maestria Art. Podziwiać tu już można było prace np. Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej, autorki słynnych na cały świat portretów dzieci z najbardziej rozpoznawalną „Dziewczynką z gołąbkiem”. Autorka podczas wernisażu wystawy swoich prac celebrowała w Maestrii Art jubileusz 90. rodzin. Wiele wrażeń dostarczyła otwarta w 2022 r. wystawa krakowskiej artystki Małgorzaty Karp-Soi czy obecnie ciesząca się wielkim zainteresowaniem unikalna wystawa obrazów Marcelego Nałęcza-Dobrowolskiego, ucznia wybitnych malarzy-pedagogów: Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego i Józefa Mehoffera. Artysta był też przyjacielem malarza i duchownego św. Brata Alberta Chmielowskiego oraz dziadkiem wybitnej malarki Wandy Rodowicz, której wystawę prac będzie można zobaczyć w Maestrii Art w maju 2023 roku.

To miejsce, które na wernisaże przyciąga intelektualistów nie tylko ze stolicy. Wernisażom zawsze towarzyszą rozmowy, wymiana poglądów na tematy związane ze sztuką i dyskusje o „konsumpcji piękna”. Takie połączenie kliniki stomatologicznej i galerii – miejsca prezentującego wyjątkowe malarstwo, to ewenement w naszym kraju.

Kto za tym stoi?

Doktor nauk medycznych Maciej Michalak (dyrektor medyczny sieci klinik MAESTRIA) to doświadczony implantolog, który podejmuje się leczenia najtrudniejszych przypadków, a na twarzach swoich pacjentów skutecznie „maluje” uśmiechy. To dzięki jego wyjątkowej energii, a także bardzo indywidualnemu podejściu do pacjentów, szczególnie tych, którzy obawiają się zabiegów na dentystycznym fotelu, powstał pomysł wypełnienia przestrzeni kliniki sztuką przez duże S.

Od wielu lat promuję leczenie stomatologiczne bez bólu i udowadniam to każdego dnia, przekonując pacjentów z tzw. dentofobią do regularnych wizyt w naszych gabinetach. Możemy to osiągnąć nie tylko za pomocą nowoczesnych metod znieczulających, ale także tworząc w klinice przestrzeń wystawową, która wywołuje u odbiorców pozytywne emocje. To innowacyjne podejście do pacjentów doskonale się sprawdza, dlatego sztuka na stałe zagości w klinice Maestria Art przy Al. Jerozolimskich 56C. Chcemy oferować nie tylko coś dla ciała i zdrowia, ale i dla duszy – tłumaczy dr n. med. Maciej Michalak.

Co w przyszłości?

O planach wystawienniczych w Maestrii Art mówi kuratorka wystaw Adriana Michalak:

Plany mamy ambitne. Z pewnością we wnętrzach Maestrii Art. zagoszczą prace wielkich artystów. W połowie 2023 r. będą to dzieła słynnej malarki, witrażystki i autorki wspaniałych mozaik, Damy Orderu Uśmiechu, a jednocześnie przez wiele lat pacjentki Maestrii, Wandy Rodowicz. Przed nami także wystawa ciekawego artysty Młodej Polski, ucznia Józefa Mehoffera – Michała Rekuckiego. Rozmawiamy także z prof. Stanisławem Bajem, Dariuszem Milińskim. Zobaczymy wiele prac, które jeszcze nigdy i nigdzie nie były pokazywane publicznie. Wernisaż każdej wystawy to wyjątkowe wydarzenie, w którym udział biorą naukowcy, artyści i znane osoby ze świata mediów.