Wspaniała niespodzianka tuż przed rozdaniem Oscarów. Łukasz Żal otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia w filmie "Zimna wojna". O wyróżnieniu poinformowało polskie Ministerstwo Kultury. Na dodatek, 37-latek jest pierwszym Polakiem, który wygrał w plebiscycie ASC.

Łukasz Żal z nagrodą ASC! Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał to wyróżnienie

"Łukasz Żal otrzymał nagrodę ASC przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (ASC) za zdjęcia do współfinansowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i wspieranej przez MKiDN "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego" - możemy przeczytać na Facebooku Ministerstwa Kultury. 

O nagrodę ASC walczyli również: Alfonso Cuaron (Roma"), Matthew Libatique ("Narodziny gwiazdy"), Robbie Ryan ("Faworyta") oraz Linus Sandgren ("Pierwszy człowiek"). Laur przyznaje się od 1987 roku, a na liście zwycięzców znajdują się m.in. Roger Deakins ("Blade Runner. 2049", "Skyfall"), Emmanuel Lubezki ("Zjawa", "Birdman", "Grawitacja", "Drzewo życia").

Łukasz Żal ma na swoim koncie nominację do Oscara za "Idę" oraz dwie do nagrody BAFTA. Czy Oscary 2019 również wyróżnią go złotą statuetką? "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego ma aż trzy szanse na Oscara.