Roślina, a tym samym nasiona Chia, pochodzą z Meksyku oraz z Gwatemali. Nazywana także szałwią hiszpańską (Salvia columbariae), Chia jest iezwykle ceniona właśnie ze względu na swoje nasiona – owalne i drobne ziarenka nakrapiane plamkami w kolorach brązów, szarości, a także czerni i bieli. To one obfitują w składniki i wartości odżywcze, dlatego śmiało można je nazwać mianem "superfood"!

Szałwia hiszpańska była uprawiana już w czasach prekolumbijskich, a jej nasiona służyły za podstawowy artykuł spożywczy plemion Azteków w środkowym Meksyku. Samo słowo "chia" pochodzi od słowa „chian”, co w języku nahuatl, znaczy "oleisty".

Nasiona Chia stanowią bogate źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Zawierają m. in witaminy E, B1, B3, a także wapń, fosfor, magnez, żelazo, niacynę i cynk. Obfitują również w kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 w niemal równych proporcjach.

Wyróżniają się dużą zawartością błonnika, który korzystnie działa na układ trawienny. Nasiona Chia są także odpowiednie dla cukrzyków, gdyż spowalniają rozkład węglowodanów na cukry proste i pomagają regulować ich poziom we krwi. Ponadto charakteryzują się wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka wspomagającego odchudzanie i nie zawierają glutenu. Nasiona posiadają także wysokie właściwości hydrofilowe, które pozwalają im zaabsorbować wodę w aż dziesięciokrotności swojej wagi! Nawadniają organizm, dlatego są szczególnie polecane sportowcom.

Całe ziarna po namoczeniu tworzą żel (w ciągu 10 minut wchłoną 9 razy tyle wody ile same ważą!), a spożywane w takiej postaci zapobiegają zbyt szybkiemu wchłanianiu węglowodanów. Mieszanina, która "leżakuje" dłużej zamienia się w gęstą piankową galaretkę. Dzięki temu można ją stosować jako zagęstnik zup, sosów i puddingów, a także substancję wiążącą (substytut jajek) w różnych wypiekach, takich jak ciasta, chleb czy naleśniki. Zmielone ziarna można dodawać do jogurtów, koktajli, płatków owsianych, oraz traktować jako posypkę (na przykład kasz).

Z nasion chia wytwarza się również olej. Zawiera on 30% kwasów omega-3 oraz 40% kwasów omega-6. Należy jednak pamiętać, aby nie poddawać go obróbce termicznej, ponieważ traci większość cennych składników odżywczych i właściwości.

Włączyłyście już do swojej diety nasiona chia?