O nie! Przyzwyczajone jesteśmy do pomalowanych paznokci (niektóre z nas zmieniają kolor co kilka dni), a manicure hybrydowy stał się dla nas codziennością, choć jeszcze kilka lat temu kojarzył się z luksusowym zabiegiem w salonie kosmetycznym. Najnowsze badania wykazują, że niektóre problemy zdrowotne kobiet mogą być spowodowane używaniem toksycznego lakieru do paznokci. Tak twierdzą naukowcy z Harvard Univeristy, którzy zbadali 40 próbek w kolorze czerwonym i różowym od 12 producentów. Okazało się, że ich skład jest więcej niż niepokojący, a nawet może przerazić i to niejednego chemika. Wyniki opublikowano w "Environmental Science & Technology", a cytuje je magazyn Time!

Czytaj też: Rakotwórczy manicure? Paznokcie hybrydowe mogą szkodzić zdrowiu! >>

Lakiery do paznokci mogą powodować problemy z płodnością czy zachorowania na raka?

Toluen, formaldehyd, ftalan dibutylu - te związki chemiczne możecie znaleźć w swoich ulubionych lakierach do paznokci. Ten pierwszy "jest szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek i wątroby. (...) Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a także uszkodzenia mózgu" - możemy przeczytać na Wikipedii. Aldehyd mrówkowy (inaczej formaldehyd) jest zakazany w niektórych krajach, chociaż często stosuje się go przy produkcji tuszy do rzęs, mydeł, odżywek do włosów i szamponów, kremów przeciw starzeniu się skóry, płynów do kąpieli, dezodorantów, lakierów przemysłowych, wosków samochodowych oraz karmy dla zwierząt. Dlaczego zatem jest taki niebezpieczny? Ten związek chemiczny wpływa toksycznie na wątrobę, skórę, czy układy: oddechowy, odpornościowy, rozrodczy i nerwowy (podejrzewa się go o kancerogenność!). Powoduje też podrażnienia oczu, nosa i gardła, krwawienie z nosa, kaszel, wysypkę oraz astmę. O co z ftalanem? Jest zabroniony w Unii Europejskiej, ale może pojawiać się w artykułach do higieny osobistej (np. w zmywaczach do paznokci) albo jako dodatek do klejów czy tuszów drukarskich, które można kupić w innych krajach np. w USA. Na stronie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego widnieje taka informacja: "substancja palna, toksyczna, działająca na rozrodczość, niebezpieczna dla środowiska. Może działać szkodliwie na dziecko w łonie matki. Możliwe ryzyko upośledzenia płodności.".

Robi się poważnie, a zdawałoby się, że lakier do paznokci nie może nikomu zrobić krzywdy. Niestety naukowcy nie ujawnili, o których producentów chodzi. To kolejny dowód na to, że warto czytać etykiety!