#1

Kraina wielkiego nieba

Carrey Mulligan i Jake Gyllenhaal w rolach małżeństwa z pewnym stażem na progu wielkiego kryzysu. Akcja filmu dzieje się w latach 60. w Montanie. W czasach, kiedy nie ma miejsca na obalanie stereotypów: silnego mężczyzny, który utrzymuje dom i bezwolnej kobiety, która przymyka na wszystko oko. Oboje nie umieją się w tych stereotypach pomieścić - co powoduje rozpad rodziny. Czy uda się ją skleić dorastającemu synowi? Świetna ekranizacja powieści "Wildlife", znakomita nie tylko dramaturgicznie, ale też estetycznie. 

 

#2

Kieślowski. Zbliżenie

Jedna z najlepszych książek mijającego roku: wnikliwa, świetnie opracowana, a co nie mniej ważne - dobrze napisana - biografia słynnego polskiego reżysera, Krzysztofa Kieślowskiego autorstwa Katarzyny Surmiak-Domańskiej. W tle przewijają się wspaniałe nazwiska, ale też zwykli świadkowie codziennych wydarzeń z życia artysty.

 

#3

Fuga

Nowy film Agnieszki Smoczyńskiej, w kompletnie innej stylistyce, niż jej niezapomniane "Córki dancingu". Opowiada o kobiecie, która całkowicie straciła pamięć. I o tym, co się stało, kiedy - nadal nic nie pamiętając - została odnaleziona przez swoją rodzinę. To nie do końca realistyczna historia, za to bardzo wciągająca. Autorką scenariusza i odtwórczynią głównej roli jest Gabriela Muskała - rozmawialiśmy z nią w Gdyni podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.