#1

Jak pies z kotem

To film, który wymyka się wszelkim opisom. Niezwykle szczery, wzruszający i jednocześnie – nie sentymentalny. Reżyser Janusz Kondratiuk opowiada historię swojej relacji z bratem, też znanym reżyserem, Andrzejem. Pod koniec życia, ciężko chory Andrzej (Olgierd Łukaszewicz), trafia do domu Janusza (Robert Więckiewicz). Nie pozbawiony realizmu film na równi dopuszcza sferę fantazji kreowanych przez ogarnięty chorobą umysł artysty. Prawdziwą perłą jest rola Aleksandry Koniecznej, która wciela się w Igę Cembrzyńską, słynną aktorkę, żonę Andrzeja Kondratiuka.

Premiera 19 października

#2

Co po Cybisie?

W warszawskiej Zachęcie trwa wyjątkowa wystawa – prezentowane są prace największych polskich malarzy, laureatów nagrody im. Jana Cybisa. Po raz pierwszy wręczono ją w 1973 roku, jest więc to przegląd prac z ponad 40 lat. Wśród nazwisk: Jan Berdyszak, Tomasz Ciecierski, Jan Cybis, Józef Czapski, Jan Dobkowski, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Ryszard Grzyb, Aleksandra Jachtoma, Barbara Jonscher, Koji Kamoji, Jadwiga Maziarska, Jerzy Nowosielski, Teresa Pągowska, Erna Rosenstein, Marek Sobczyk, Paweł Susid,  Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Ryszard Winiarski i wielu innych, wspaniałych.

Wystawa trwa do 12 grudnia

#3

American Film Festival

Jesienią we Wrocławiu można oglądać najlepsze filmy made in USA z ostatnich miesięcy i lat. Zawsze – te spoza Hollywood, mainstreamu, pozbawione wielkich box-office’owych oczekiwań. Co wcale nie oznacza, że nie wzbudzających wielkich emocji. Kino artystyczne, autorskie, podbijające festiwale i serca prawdziwych kinomanów. Do zobaczenia m.in. „Narodziny gwiazdy” z Lady Gagą, czy „Suspiria” z Tildą Swinton.

23-28 października, Wrocław