Słoneczny poranek 25 czerwca. Przed wejściem do Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi gromadzą się nieco spięte, nieco podekscytowane, ale uśmiechnięte kobiety. Czuć, że coś je czeka. Coś niecodziennego. Wiedzą co, ale nie znają szczegółów. Niepewność pomaga krążyć adrenalinie. Pojawia się też bus wypełniony otwartymi, roześmianymi, energicznymi ludźmi. Szybka wymiana imion, powitań i pozdrowień. Wszyscy szybko się poznają, nawiązują nić porozumienia. Do ASP przybyli w tym samym celu – by zrealizować pod patronatem ELLE wyjątkową sesję zdjęciową w ramach obchodów BRA Day Polska 2019.

Grupę 12 kobiet w różnym wieku, o różnym typie urody i odmiennym stylu łączy coś bardzo ważnego. Każda z nich stanęła w swoim życiu w obliczu choroby nowotworowej piersi. Dzielnie przeszły przez proces leczenia. Niektóre wciąż walczą. To ONE staną przed obiektywem aparatu. To ONE będą bohaterkami sesji. Chcą wyrazić siebie i pokazać innym kobietom, że mimo utraty piersi w wyniku mastektomii i utraty włosów w czasie chemioterapii, kobiety po przebytej chorobie nowotworowej piersi wciąż mogą emanować pięknem, wdziękiem i siłą.

Wesoła grupa z busa to ekipa stylistów na czele z Adamem Plucińskim, doświadczonym i cenionym fotografem mody. Specjalnie na tę okazję dla bohaterek sesji przygotowane zostały wyjątkowe stylizacje. Swoich projektów użyczyli Paprocki&Brzozowski, Maciej Zień, BOHOBOCO, MMC Studio, Patrycja Pagas, Karolina Miko, Adrian Krupa, Kalina Kocemba, Małgorzata Sobota, Sandra Stachura, RAD 1683 Atelier.

Na modelki czeka zaprzyjaźniony już z BRA Day sztab makijażystów i fryzjerów. Pełen profesjonalizm, żadnych półśrodków. 

BRA Day (Breast Reconstruction Awareness Day) to międzynarodowa akcja, której celem jest szerzenie idei rekonstrukcji piersi po mastektomii. Bohaterki sesji to w większości pacjentki Szpitala im. M. Kopernika w Łodzi, w którym obchody BRA Day organizowane są od 2015 roku. Od kilku lat kluczowym momentem obchodów BRA Day Polska jest uroczysta Gala „BRA-vissime”, czyli niebanalne edukacyjne wydarzenie artystyczne, łączące świat medycyny ze sztuką, modą, filmem, teatrem, fotografią i muzyką. Dzięki wsparciu polskich projektantów i marek modowych, panie w charakterze modelek biorą udział w pełni profesjonalnie przygotowanych pokazach mody.

„Zależy nam, aby jak najwięcej Polek dowiedziało się, że zabiegi rekonstrukcji piersi po mastektomii są refundowane, że mamy wspaniałych lekarzy specjalizujących się w chirurgii piersi, oraz że komfort i standardy, które oferujemy, nie odbiegają od standardów światowych. Cieszy nas, że pacjentki, które przeszły proces leczenia, traktują nasz szpital jako miejsce, w którym otrzymały drugie życie – często bardziej świadome i ekscytujące – mówi Magdalena Janus-Hibner – Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju i Promocji Szpitala Kopernika w Łodzi”.

Ostatnie przygotowania techniczne, ostatnie muśnięcia pędzli na policzkach modelek. Czujne oko stylistów i niesamowicie pozytywne nastawienie fotografa - pierwsze zdjęcia wykonane. Skupienie, prawda w oczach bohaterek i dużo śmiechu. Coraz mniej skrępowania. Zdjęcia robią wrażenie. Dziewczyny pozują zaskakująco dobrze, na co już po pierwszych ujęciach zwraca uwagę Adam Pluciński - fotograf:

„Ja na co dzień fotografuję zawodowe modelki i modeli. Dziewczyny nie są zawodowymi modelkami, ale totalnie dały radę. Były świetne. Mają taką siłę i tak bardzo są wielowymiarowe, że życzyłbym sobie pracować z takimi modelkami na co dzień (…) Wziąłem udział w tej sesji ponieważ uwielbiam kobiety w każdym wydaniu, z każdą historią. A ich historie są fascynujące. Chciałem je poznać. Chciałem przyjrzeć się im. Odkryć coś. Sprawić, żeby one same w sobie coś odkryły. I wydaje mi się, że udało mi się.”

Sesja to niezwykłe emocje nie tylko dla kobiet biorących w niej udział. Obcując z osobami, które mają za sobą doświadczenie choroby nowotworowej, można zrozumieć, co to znaczy prawdziwa radość życia i szacunek do każdego dnia. Zmęczone, ale z dobrymi emocjami i satysfakcją wróciły do swoich codziennych zajęć, pozostawiając każdego z organizatorów sesji z nutką refleksji nad własnym stosunkiem do życia. Ale to nie koniec przygody. Wernisaż zdjęć, które zostaną wyprodukowane na wzór okładek magazynu Elle, odbędzie się 25 października w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Tego dnia odbędzie się też kolejna, 5. już Gala „BRA-vissime”, podczas której bohaterki sesji, wraz z grupą ponad dwudziestu pozostałych tegorocznych uczestniczek BRA Day, zaprezentują się na wybiegu dla modelek. Z czasem zdjęcia ozdobią wnętrze Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej w Łodzi, by stanowić motywację dla innych kobiet, zmagających się rakiem piersi.Po raz trzeci BRA Day Polska jest częścią wydarzenia Łódź Young Fashion, wielkiego święta mody, organizowanego  przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Miasto Łódź. W ramach ŁYF w dniach 22-26 października odbędą się m. in. legendarny konkurs dla młodych polskich projektantów „Złota Nitka”, międzynarodowy konkurs dla projektantów do 30. roku życia Łódź Young Fashion Award, Gala Dyplomowa ASP, BRA Day oraz szereg warsztatów i wydarzeń towarzyszących dla pasjonatów mody.

Julia Ścigała