Książki na lato: "We mgle", Lisa Gray

Zaczynamy od debiutu!

Jessica Shaw, prywatna detektywka, przywykła do anonimowych cynków. Ale tym razem nie chodzi o zwykłą wiadomość - na zdjęciu przedstawiającym porwaną dwadzieścia pięć lat temu trzylatkę rozpoznaje samą siebie. Okazuje się, że to dopiero początek i historii i zaskakujących momentów. Główna bohaterka szukając prawdy odkrywa również, że w noc jej zniknięcia zamordowano jej biologiczną matkę, a zabójca nigdy nie został ujęty. Shaw nawiązuje kontakt z Jasonem Pryce'm, weteranem policji w LA. Co on robił na pogrzebie jej ojca, przecież nie znali się!? Pryce obecnie pracuje nad zabójstwem studentki dorabiającej jako prostytutka. Drogi detektywów krzyżują się. 

Książki na lato: "Miłość i inne obsesje", Liane Moriarty

Jeśli jesteście fanami "Wielkich kłamstewek" to musicie sięgnąć po nową powieść Liane Moriarty. Nie zawiedziecie się!

Patrick wiążąc się z Ellen wyznaje jej, że jego była dziewczyna ma na jego punkcie obsesję. Śledzi go, wie wszystko o jego życiu, a nawet z kim się spotyka i co ma na sobie danego dnia. Nowa partnerka mężczyzny, z zawodu hipnotyzerka, jest zaintrygowaną tą wiadomością i zafascynowana samą prześladowczynią. Zaczyna zbierać informacje na temat eks Patricka. Obsesja goni obsesję... 

Książki na lato: "Kolacja z Tiffanym", Agnieszka Lingas-Łoniewska

Natalia Lisek nie jest piękną blondynką o figurze modelki, wręcz przeciwnie, ta mieszkanka Wrocławia nosi grube okulary a roztrzepanie to jej chyba drugie imię. Natalia szuka pracy, a gdy znajduje etat w firmie Macieja Garnickiego poznaje zupełnie inny świat - "zabójczo przystojnych mężczyzn, olśniewających klejnotów i… zuchwałych kradzieży". Na dodatek, między nią a jej szefem pojawia się niesamowita chemia. Co z tego wszystkiego wyniknie? 

Komedie romantyczne w wersji książkowej. Nie będziesz w stanie się im oprzeć! 9 tytułów, które warto przeczytać >>

Książki na lato: "Kwestia ceny", Zygmunt Miłoszewski

Szukacie dobrego thrillera? Koniecznie przeczytajcie nową powieść Zygmunta Miłoszewskiego. 

Początek XX wieku. Benedykt Czerski wraca do Polski, po kilku dekadach życia na zesłaniu na Dalekim Wschodzie. To powrót w wielkiej chwale, mężczyzna uważany za wielkiego uczonego jest badaczem dalekich plemion Syberii. Wiezie ze sobą zabytki tajemniczego ludu Ajnów. 

XXI wiek. Naukowiec Bogdan Smuga uważam że w zbiorze Czerskiego "kryje się prawdziwy skarb, mogący odmienić przyszłość ludzkości", jednak nie potrafi go znaleźć, dlatego zwraca się z prośbą o pomoc do Zofii Lorentz, słynnej historyczki sztuki i poszukiwaczki zaginionych arcydzieł. Jak skończy się ich przygoda? "To zuchwały, niepozostawiający nikogo obojętnym thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, genie ryzyka, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości. Która być może właśnie dobiega końca" - możemy przeczytać w opisie wydawcy.

Książki na lato: "Osobisty przewodnik po Pradze", Mariusz Szczygieł

Wszystko wskazuje na to, że wasze zagraniczne wakacje pozostaną jedynie w sferze marzeń? Mamy dla was pozycję, dzięki której przeniesiecie się do pięknej Pragi, a oprowadzać was po niej będzie niesamowity Mariusz Szczygieł. "Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał".

Autorem zdjęć jest Filip Springer.

Książki na lato:  "Baśka", Wojtek Friedmann

"Friedmann pisze znakomicie, bo nie musi. Opowiada tak dobrze, plastycznie, wciągająco i pięknie, że aż dziw, że ta bajera dopiero teraz ukazuje się w druku" - uważa Jakub Żulczyk o debiutującym właśnie autorze. Wojtek Friedmann wcześniej był znany głównie jako fotograf i podróżnik, dziś do tej listy może dodać również "pisarz ze świetnym debiutem na koncie". A o czym jest "Baśka"? To opowieść o zaskakującym spotkaniu przyjaciół po latach, co sprawia że nachodzi ich fala wspomnień. Zabawnych, wzruszających, a także szczerych do bólu. 

Książki na lato: "Motyw ukryty. Z archiwum profilera", Katarzyna Bonda, Bogdan Lach

Od kilku lat seriale kryminalne podnoszą oglądalność kanałom telewizyjnym, jak i serwisom streamingowym. Podobnie jest z książkami. Z wypiekami na twarzy czytamy o kolejnych zbrodniach lub o sławnych mordercach. Bo nie tylko historie fikcyjne mogą przyprawić nas o gęsią skórkę, twórcy coraz częściej sięgają po zdarzenia, które odbyły się naprawdę. Bestsellerowa pisarka i wybitny profiler prezentują intrygujące sprawy z policyjnego archiwum. Krok po kroku prowadzą nas po śledztwie. "Znajdują dowody lub zbierają dane wiktymologiczne tam, gdzie na pierwszy rzut oka ich nie ma. Demaskują tajemnice z pozoru zwykłych ludzi, którzy okazują się przestępcami". To reportaż, po który trzeba sięgnąć.

Książki na lato: "Faworyty", Manuela Gretkowska

Seks i władza - jedno nie istnieje bez drugiego. O tym właśnie jest najnowsza książka Manueli Gretkowskiej, a dokładnie o trzech faworytach króla Stanisława Augusta, które nie tylko walczyły między sobą o serce polskiego władcy, ale również o polityczne wpływy. Elisabeth Lubomirska, Izabela Czartoryska i Magdalena Sapieha - poznajcie bohaterki tej zmysłowej powieści niehistorycznej. 

Książki na lato:  "Jadłonomia po polsku", Marta Dymek

Książka kucharska? Fani gotowania zaczytują się w nich jak w najlepszych powieściach sensacyjnych. Dodatkowo, kuchnia wegańska nigdy nie kojarzyła się z polskimi specjałami, wręcz przeciwnie... Do dziś, ponieważ Marta Dymek udowadnia, że tradycyjne smaki można przyrządzić też w wersji "vegan". Rewolucyjny pasztet, najlepsza ogórkowa, kwaśnica, mielone z soczewicy, żurek, barszcz z bobem, schabowy z kalafiora, bigos z dynią - resztę sami musicie sprawdzić!

Książki na lato: "Nazwijmy to miłość", Janusz L. Wiśniewski

Zakazana miłość, niezgodna z panującymi normami społecznymi. O tym jest tytułowe opowiadanie Wiśniewskiego. W kolejnych poznamy kolejne odcienie miłości: mroczne, nieoczywiste, zaskakujące, ale i piękne.

Książki na lato: "Lot 202", Remigiusz Mróz

Kamery monitoringu w Nowej Hucie rejestrują młodego chłopaka w środku nocy, jednak nie widać go na kolejnym nagraniu zaledwie przecznicę dalej. Kilka lat później, podkomisarz Agnieszka Oliwa odnajduje jego ciało w Opolu. Pierwsze rozpoznanie ujawnia, że było to samobójstwo. W międzyczasie premier kraju wylatuje z Warszawy do Toronto. Ale czy doleci do celu? Rozwiązanie zagadki związane jest ze śmiercią młodego chłopaka, a czas ucieka...

Książki na lato: "Netflix. To się nigdy nie uda", Marc Randolph

Wyobrażacie sobie życie bez Netflixa? My też nie... ale jak się okazuje początki tej platformy nie należały do najłatwiejszych, co więcej, wielu niedowiarków zwiastowało niewypał tej koncepcji. Przecież wtedy królowały wypożyczalnie filmów, a nośnik DVD dopiero stawał się coraz popularniejszy. Dziś już prawie nikt nie pamięta salonów z kasetami, a płyt z filmami już prawie nikt nie kupuje. W 1997 roku Marc Randolph wpadł na genialny pomysł polegający na wykorzystaniu internetu do wypożyczania filmów. Jego głównym inwestorem został Reed Hastings. Dziś platforma osiągnęła ponad 170 mln abonentów na całym świecie, na dodatek, produkuje własne filmy, seriale i dokumenty. 

"Marc Randolph, który swego czasu musiał przekonać własną matkę do zainwestowania w jego biznes, prowadzić interesy z motelowej salki konferencyjnej, walczyć z padającymi serwerami w dniu uruchomienia serwisu, a nawet zachęcać Blockbustera do przejęcia firmy, teraz pokazuje, jak każdy wytrwały, obdarzony intuicją i determinacją człowiek może zmienić świat – nawet jeśli nikt nie wierzy, że to się uda."

Książki na lato: Red, White Royal Blue, Casey McQuiston

Podczas wesela na brytyjskim dworze królewskim wybucha kłótnia, w której wyniku książę Henry i Alex (syn prezydent USA) lądują w torcie weselnym (!), co kończy się ogólnoświatowym kryzysem dyplomatycznym. Żeby go zażegnać, Henry i Alex mają spędzić razem jeden dzień, pokazując dziennikarzom, że między nimi nie ma żadnego zatargu. Ta z początku fałszywa, instagramowa przyjaźń przerodzi się jednak w gorące uczucie, które młodzi mężczyźni będą zmuszeni ukrywać przed całym światem. 

"Przez książkę się płynie i autentycznie nie można się od niej oderwać. Jest to ten typ literatury, podczas której nie ma się potrzeby co kartkę patrzeć na, której jest się stronie. Wręcz jak zbliżałam się do końca, przedłużałam ten proces jak najbardziej się da, bo po prostu chciałam zostać z bohaterami jak najdłużej. Główni bohaterowie są świetnie wykreowani. Bardzo polubiłam tych dwóch zabawnych gości. Książka jest napisana lekkim językiem, dlatego czyta się ją bardzo sprawnie i przyjemnie. Sama historia jest mega urocza, czarująca, ciepła, zabawna, ale również wzruszająca i chwytająca za serce. Zdecydowanie polecam tę pozycję każdemu kto lubi wciągającą fabułę, zabawne dialogi (często pełne cudownych podtekstów), piękne opisy i niesamowitych bohaterów" - brzmi jedna z pozytywnych opinii o tym międzynarodowym bestsellerze.

Książki na lato: "Mars. Bezlitosna siła. Tom 4", Agnieszka Lingas-Łoniewska

Czwarta część serii "Bezlitosna siła" zadowoli wszystkie fanki autorki. Są jak ogień i woda. Ona, dr Liwia Marczyk nie ufa nikomu po tym jak już raz się sparzyła, za to on, Mars, jest niepokonany na ringu, ale w tym momencie nie powinno go nic rozpraszać, a zwłaszcza Liwia...

"Pani Agnieszka wykreowała historie oryginalne i pełne emocji a bohaterów prawdziwych, których się kocha za wady i zalety. Jak zawsze autorka pięknie operowała stylem, przez co książkę pochłonęłam w dwa wieczory. Książka napisana płynnie, prostym językiem i z klasą, choć nie brakuje w niej soczystego słownictwa. Ja jestem zachwycona i „Marsa” jak i całą serię będę serdecznie polecać" - brzmi jedna z recenzji, która znajdziecie w internecie.

Książki na lato: "Ok, amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów", Nina Solomin

Jeśli zaintrygowała was historia pokazana w serialu Netflix "Unorthodox" to musicie sięgnąć po książkę dziennikarki Niny Solomin. Autorka mieszkała w Williamsburgu, gdzie czas się zatrzymał, choć to jest zaledwie obok centrym Nowego Jorku. "Jej fascynacja tą hermetyczną społecznością z dnia na dzień rosła. Niestety, reporterka nie mogła nawiązać z chasydami kontaktu. Aż któregoś dnia sami zapukali do jej drzwi..." Poznajcie ten niedostępny świat pełen zasad i poświęceń. 

Książki na lato: "Małe ogniska", Celeste NG

Coś wam ten tytuł mówi? Na podstawie książki Celeste NG powstał głośny serial z Reese Witherspoon i Kerry Washington, który można obejrzeć na platformie Hulu.  Zanim jednak włączycie odcinki warto zapoznać się z powieścią. 

Shaker Heights to spokojne miasteczko na obrzeżach Cleveland. Mieszka tam m.in. Elena Richardson ze swoją (idealną) rodziną. Ta idylla szybko się kończy, gdy pewnego dnia Elena wynajmuje pokój artystce Mii Warren i jej córce Pearl. Nowo poznana kobieta ukrywa pewne tajemnice... "Gdy starzy przyjaciele Richardsonów chcą zaadoptować dziecko o chińskich korzeniach, wybucha wojna o prawa do opieki, która dzieli całe miasteczko i stawia Mię i Elenę po dwóch różnych stronach barykady. Nieufna wobec Mii i jej motywów, Elena jest zdeterminowana, by odkryć sekrety z jej przeszłości. Lecz za swoją obsesję przyjdzie jej zapłacić nieoczekiwaną i druzgocącą cenę." - możemy przeczytać w opisie książki.