Co to jest krzywa C?

Krzywą C nazywamy łuk na paznokciu, który zaczyna się przy skórce i kończy na jego brzegu, czyli na tzw. linii włosa. Punkt największego naprężenia krzywej powinien znajdować się mniej więcej w połowie przedłużonego paznokcia - w punkcie stresu. Podczas jej budowania należy zawsze wziąć pod uwagę naturalny kształt płytki i na tej podstawie formować precyzyjny łuk. Jak zbudować krzywą C?

Jak zrobić krzywą C? Instrukcja krok po kroku

Krzywa C na paznokciach hybrydowych lub żelowych dodaje manicure’owi elegancji i estetycznego wyglądu. Poniżej tłumaczymy, jak poprawnie wykonać ją podczas przedłużania paznokci żelem.

1.  Wykonanie paznokci żelowych zacznij od przygotowania swojej naturalnej płytki do dalszych kroków. Jak piłować paznokcie? Najlepiej użyj do tego pilnika o gradacji 100/180 i płynnymi ruchami stwórz kształt paznokcia, który pozwoli na precyzyjne dopasowanie formy. Do przedłużania za pomocą żelu dobrze sprawdzi się paznokieć piłowany w migdał. 

Jedną z najbardziej istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, kiedy przygotowuje się płytkę do nakładania na nią żelu, jest jej dokładne wygładzenie. Należy pozbyć się nie tylko grubych skórek ze środka paznokcia, ale również tych mniejszych z jego boków. Niedokładne usunięcie cienkich skórek to częsty błąd, który skutkuje krótszą trwałością paznokci żelowych, które potrafią łatwo odpryskiwać, łamać się, a nawet całkowicie odpadać.

Do usunięcia nierówności na paznokciu użyj frezarki z końcówką w kształcie cienkiego walca lub kulki (tzw. frezem igłowym lub szafirowym) ustawionej na średnią prędkość. Są to jedne z najbardziej delikatnych końcówek, które skutecznie pomogą ci pozbyć się suchych skórek, a nawet wygładzić płytkę paznokcia od spodu - dzięki temu forma będzie jeszcze lepiej dopasowana. 

Pamiętaj o zmatowieniu paznokcia blokiem polerskim. Tak przygotowany paznokieć przetrzyj bezpyłowym wacikiem nasączonym cleanerem.

2. Dopasuj szablon do przygotowanego paznokcia i upewnij się, że nie jest on przekrzywiony. Zaaplikuj bardzo małą ilość żelu bazowego, który przedłuży trwałość twojego manicure’u i sprawi, że nie będzie się “podnosił”. Owalnym, płaskim pędzelkiem nałóż bazę na płytkę, dokładnie pokrywając nią całą powierzchnię paznokcia, uważając jednocześnie, aby nie dotknąć skóry. Utwardź paznokcia w lampie UV przez 30 sekund.

Uwaga: żel bazowy należy nakładać zawsze, kiedy korzystasz z żelu UV trójfazowego. Żel jednofazowy nie wymaga użycia żelu bazowego, ale mimo wszystko polecamy jego wykorzystanie. Baza wzmocni ochronę płytki paznokcia i wydłuży trwałość stylizacji.

3. Na ten sam pędzelek nałóż żel budujący do przedłużania paznokci. Pamiętaj, aby trzymać się niewielkich ilości, dzięki której łatwiej będzie uformować idealną krzywą C. Jak budować paznokcie żelem? 

Żel zacznij nakładać na końcówkę paznokcia, mniej więcej na środku; płynnymi ruchami przy użyciu pędzelka zacznij rozprowadzać żel po płytce oraz szablonie, tworząc kształt, który cię zadowoli. To jeden z najważniejszych etapów budowania paznokcia - musisz równomiernie nałożyć żel i upewnić się, że powstała z niego cienka, równa warstwa. Utwardź 2-3 minuty. Nałóż kolejną warstwę żelu, jednak tym razem włóż paznokieć do lampy na zaledwie 30 sekund. 

Teraz możemy przejść do meritum: jak zrobić krzywą C?

3. Sekretem idealnej krzywej C na paznokciach żelowych, który odkryliśmy w jednym z filmików w serwisie Youtube, jest formowanie kształtu za pomocą cienkiej pęsety. Należy utwardzony paznokieć delikatnie chwycić z obu stron i pulsującym ruchem ściskać brzegi od góry do dołu. Na tym etapie należy zachować szczególną ostrożność i nie dociskać narzędzia zbyt mocno, aby nie uszkodzić paznokcia. Dopiero tak przygotowanego przedłużonego paznokcia można włożyć do lampy na 2 minuty.

4. Czas na zdjęcie szablonu do krzywej C. Tu również należy zachować szczególną ostrożność i najlepiej po raz kolejny wykorzystać pęsetę, którą delikatnie podważysz brzegi paznokcia, aby odkleił się od formy.

Jeśli zacznie wymykać ci się spod kontroli i spływać w niepożądane miejsca (na przykład rozlewać się na boki), mamy dla ciebie przydatną radę. Odwróć paznokieć “do góry nogami” i potrzymaj tak przez kilka sekund. Sprawi to, że żel wróci w odpowiednie rejony płytki i będzie wyglądał idealnie gładko. 

5. Przetrzyj paznokieć bezpyłowym wacikiem nasączonym cleanerem, ale zrób to w odpowiedni sposób - upewnij się, że używasz techniki pocierania jednorazowo od góry do dołu (a nie intensywnego tarcia lub okrężnych ruchów), która uchroni cię od transferu żelu na skórę wokół paznokcia.

6. Tak nałożony żel powinien zagwarantować ci idealną krzywą c i gładką płytkę przedłużonego paznokcia. Będzie on gotowy do dalszego formowania i nakładania koloru.