Krwawnik pospolity powinien się znaleźć w każdej kobiecej apteczce. To ziele jest wręcz dedykowane płci żeńskiej. Potraktuj je jak przyjaciela od serca, bo pomaga i koi w najtrudniejszych sytuacjach. Yarrow  zamieszkuje nasze rodzime wsie, można go znaleźć na łąkach czy pastwiskach. Jest rośliną wieloletnią oraz bardzo wytrzymałą, występuje na całym świecie. Łatwo go rozpoznać. Posiada kępki drobnych płatków, które białe, żółte lub różowe. Ma długą łodygę podszytą wieloma delikatnymi liśćmi przypominającymi pierzaste koronki. W astrologii krwawnik to "kobieca roślina", gdyż jest powiązany planetą z Wenus, boginią piękna i miłości.

Niezwykła moc ziół - symbolika, rodzaje, właściwości lecznicze >>

Krwawnik pospolity - właściwości lecznicze

Medycyna naturalna kocha krwawnika. Do dzisiaj stosuje się go w ajurwedzie, medycynie chińskiej oraz ziołolecznictwie w Ameryce Północnej. Nasi słowiańscy przodkowie korzystali z mocy ziela, by przyspieszyć gojenie się ran, zwalczyć infekcję lub wyleczyć się z przeziębienia. Największym atutem tej rośliny jest możliwość stosowania jej zewnętrznie i wewnętrznie, na różnorodne dolegliwości.

Krwawnik pospolity - gojenie się ran

Krwawnik zwyczajny przyspiesza gojenie się skaleczonej skóry. Ułatwia krzepnięcie krwi i zamyka rany, a przy tym działa antybakteryjnie. Naturalne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne tego zioła sprawiają, że jest on idealny do stosowania przy niewielkich skaleczeniach czy poparzeniach. Warto zawsze mieć przy sobie maść z krwawnika.

Krwawnik pospolity - wspomaga trawienie

Krwawnik pospolity, określany jako „gorzkie zioło”, jest doskonałym stymulantem trawiennym. Zawiera również fitochemiczny azulen, który ma właściwości przeciwskurczowe i rozluźnia wewnętrzne mięśnie brzucha. Napar z niego łagodzi ból w układzie trawiennym, wspomaga też leczenie grypy żołądkowej. Sprawdza się przy niestrawności czy zgadze.

Krwawnik pospolity - zioło dla kobiet

Najwięcej korzyści ze stosowania krwawnika czerpiemy właśnie my, kobiety. Zioło to jest dla nas przydatne szczególnie w trakcie menstruacji lub podczas jej braku. Pije się je, by przyspieszyć krwawienie, gdyż napar z rośliny działa stymulująco na mięśnie macicy. Dodatkowo ma właściwości przeciwskurczowe i przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi PMS. Naturalnie koi bóle menstruacyjne, przynosząc ulgę w comiesięcznych katuszach. Krwawnik jest spożywany także przy problemach z płodnością. Jego pozytywny wpływ na krążenie zapewnia, że ​​do organów rozrodczych dociera odpowiednia ilość krwi. 

Krwawnik pospolity - olejek eteryczny

Ten słodki, zielony, pachnący łąką olejek eteryczny jest naturalnie przeciwzapalny, antyseptyczny, przeciwskurczowy oraz ściągający. Możemy dodawać go do swoich kremów, by wzmocnić ich działanie. Dzięki temu przyspieszymy gojenie się ran, powstałych na przykład na skutek trądziku. Domowa inhalacja z użyciem olejku pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego dróg oddechowych i dróg nosowych. Olejek z krwawnika rozcieńczony z innym olejem, a następnie wmasowany w skórę, przynosi ulgę obolałym mięśniom. To także doskonały olej do kąpieli, który korzystnie wpływa na ciało.

Krwawnik pospolity - kiedy go zbierać?

W ziołolecznictwie do wykonania maści czy oleju z krwawnika wykorzystuje się jego liście i kwiaty. Dziko rosnącą roślinę zbiera się na łąkach. Ścina się ją na wysokości około 10 centymetrów ponad nad ziemią, a następnie używa do stworzenia maści lub zasusza w zaciemnionym miejscu, by używać jej w naparach przez cały rok. Okres zbiorów krwawnika przypada na kwiecień.