1.   Spróbuj sobie wyobrazić, że swoje słowa kierujesz do jednej konkretnej osoby. Jeżeli paraliżuje cię myśl, że podczas wystąpienia publicznego słucha cię duża liczba odbiorców,  Wyobraź ją sobie i myśl, że mówisz tylko do niej. Może to być ktoś ci bardzo bliski, kogo darzysz zaufaniem lub szacunkiem.

2.    Uwierz w swoje możliwości. Powtarzaj sobie codziennie, że jesteś OK, że potrafisz sięgnąć po to, o czym marzysz. Uśmiechaj się często. Dzięki temu inni będą Cię postrzegali jako pozytywną, zadowoloną, pewną siebie osobę. Udawaj taką, a sama zaczniesz tak o sobie myśleć.

3.    Słuchaj innych i jak najczęściej podejmuj rozmowę. Ćwicz nawet w sklepie spożywczym, kiedy robisz zakupy. Domagaj się, proś, zabieraj głos najczęściej jak możesz. Wprawa czyni mistrza.

4.    Zadbaj o swoją postawę. Pamiętaj, że to, jak się prezentujemy wpływa na nasze samopoczucie, a w efekcie na to, jak jesteśmy postrzegani. Wyprostowana sylwetka, lekki uśmiech, pewny uścisk dłoni i nawiązanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą sprawią, że poczujesz się pewniej.

5.    Pamiętaj: Praca nad pewnością siebie jest pracą nad zmianą nawyku w zachowaniu, w myśleniu o sobie.

6.    Napisz sobie na kartce, co chcesz powiedzieć, mogą to być trzy punkty, a może być dziesięć. Przećwicz mowę przed lustrem. I sięgnij po artykuł w majowym numerze ELLE na temat pewności siebie. Musi się udać!