Statystyki dotyczące raka skóry nie napawają optymizmem. Rocznie w Polsce rozpoznawane jest około 10 tysięcy nowych przypadków. Według badań wiodącą przyczyną ich powstawania jest zbyt intensywne opalanie się. Wszystkim, którym wydaje się, że ten problem ich nie spotka, warto przypomnieć, że rak skóry stanowi w Polsce aż 10% wszystkich nowotworów złośliwych!

Bronisz się przed kremem z filtrem SPF 50+? To błąd, zwłaszcza jeśli masz jasną karnację o fototypie I i II. Dotyczy to zresztą każdego, kto wybiera się na urlop w miejsca o dużym nasłonecznieniu i wysokich temperaturach. Miej taki krem przy sobie i w dodatku wcale go nie żałuj. Na każde ramię, kark, twarz należy nałożyć trochę ponad pół łyżeczki, a trochę więcej niż po łyżeczce kosmetyku na każdą nogę, klatkę piersiową oraz plecy.

SPF 50 to nie bloker

Im wyższy faktor, tym większa ochrona przed promieniowaniem. To jasne. Jeśli wciąż zastanawiasz się co oznaczają poszczególne liczby na kremach z filtrem, warto się tym zainteresować. Wartość współczynnika SPF informuje o tym ile % promieniowania UVB zatrzymuje preparat ochronny. W przybliżeniu wygląda to tak, że produkt z SPF 15 blokuje około 93,3%, SPF 30 - 97-98%, a SPF 50 prawie 99%. Żaden krem nie gwarantuje 100 % ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego też Komisja Europejska domaga się, aby na opakowaniach preparatów nie umieszczać nazw sugerujących pełną ochronę przed promieniami słonecznymi typu: sunblocker. 

Wybierz krem dla siebie

Nie zapominaj, że promieniowanie słoneczne nie tylko może przyczyniać się do powstawania raka skóry, ale jest też głównym powodem powstawania uporczywych przebarwień. Dlatego tak ważne jest smarowanie kremem z SPF 50+ twarzy. Ponieważ kremy bywają czasami kłopotliwe w użytkowaniu – są tłuste, zapychają pory, powodują świecenie się skóry, długo się wchłaniają lub pozostawiają na twarzy białą warstwę, warto dopasować produkt do swoich własnych potrzeb. Dziś wybór jest coraz większy. Niektóre z nich są już dostępne w formie kremu delikatnie koloryzującego.

Czytaj także:

Bikini - akcja last minute>>

Odchudzanie - mity na temat treningu>>