Najlepszym sposobem na zabicie znajdujących się na dłoniach bakterii jest dokładne mycie ich ciepłą wodą z mydłem przez przynajmniej 30 sekund, a potem dokładne wytarcie jednorazowym ręcznikiem. Gdy nie mamy jednak możliwości umycia rąk często stosujemy żele antybakteryjne, które również potrafią skutecznie pozbyć się bakterii. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ich prawidłowe stosowanie.

Mycie dłoni żelem powinno trwać dłużej, bo od 30 do 60 sekund. Musimy także pamiętać o bardzo dokładnym dotarciu we wszystkie mniej dostępne miejsca, jak przestrzeń między palcami czy okolice paznokci. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) podaje jednak, że działanie tego rodzaju produktów może zostać zakłócone przez znajdujący się na dłoniach bród lub tłusty film, który często pozostawiają różnego rodzaju produkty nawilżające skórę.

Czy to oznacza że nie powinniśmy stosować kremu do rąk w okresie, w którym często dezynfekujemy ręce? Na nasze pytanie odpowiedziała kosmetolog Greta Olszewska, ekspert marki [ comfort zone ].

Krem nie uniemożliwia działania płynu do dezynfekcji ani żelu antybakteryjnego, a jest ważnym elementem uzupełniającym pielęgnacje u osób, które często muszą go używać. Tego rodzaju płyny zawierają alkohol, który bardzo przesusza skórę dłoni, więc zabezpieczanie jej nawilżającym kremem jest kluczowe. Należy jednak pamiętać, żeby po nałożeniu płynu na ręce odczekać chociaż 5 minut, tak aby umożliwić mu dokładne wybicie wszystkich bakterii i dopiero po tym czasie powinniśmy nakładać krem. Musimy jednak uważać, żeby ilość kosmetyku jaką nakładamy nie była zbyt duża, a podczas kolejnej dezynfekcji należy użyć odpowiednio dużej ilość płynu dezynfekującego, tak aby mogła dokładnie pokryć całą powierzchnię dłoni i odpowiednio zadziałać - odpowiada kosmetolog Greta Olszewska, ekspert marki [ comfort zone ].

Które kremy sprawdzą się najlepiej? W tym przypadku najlepsze będą kremy tłuste, zawierające przeróżne składniki odżywcze, np. masło shea, oliwkę lub olej jojoba - dodaje. 

Czytaj też: 7 luksusowych kremów do rąk, które chcemy nosić w torebce. Ich stylowe opakowania was zachwycą