Dress code to dość ciekawa sprawa. Wystarczy spojrzeć na smart-casual. Wielu mężczyzn poświęciło niezliczone godziny na rozszyfrowanie tego, czym tak naprawdę jest ten styl. I wciąż nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi. Jedną dobrą sztuczką, na której można zawsze polegać, jest sprytne zamienienie eleganckiego elementu typu smart z czymś mniej formalnym: golf zamiast koszuli, trampki zamiast butów derby lub swobodna odzież wierzchnia zamiast zwykłej marynarki, a pod nią koszula i krawat.

Jeśli lubicie kombinować w swoim wyglądzie i chcielibyście dla odmiany pojawić się w biurze bez marynarki, ale w koszuli z krawatem, to przedstawiamy pięć sposobów na to:

Kurtka Bomber

Bomberki są dziś niezbędną garderobą. Odpowiednio zestawione mogą być czymś w rodzaju nowoczesnej wariacji marynarki. Jeśli nosisz koszulę z krawatem, poszukaj zwykłych stylów (bez kołnierza) z wysokiej jakości materiałów o neutralnym kolorze, aby uniknąć porównania z bramkarzem w klubie nocnym. Ogranicz wszelkie szczegóły do ​​minimum, unikając zbędnych kieszeni i naszywek. Noś bomberkę z dzianinowym krawatem, koszulą typu oxford, spodniami chino i prostymi sneakersami.

Prochowiec/trencz

Technicznie rzecz biorąc, prochowiec czy trencz to płaszcz, a nie kurtka, ale jest to esencjonalna rzecz, gdy na dworze zaczyna często pojawiać się deszcz. W końcu oba ubrania są zaprojektowane tak, by ich użytkownik nie przemókł do suchej nitki. Od dziesięcioleci są podstawową częścią męskiej garderoby, ponieważ można je nałożyć na garnitur, ale wyglądają równie dobrze bez marynarki. Jeśli chodzi o wybór, to kamelowy kolor jest najbardziej klasyczny, ale granatowy, szary i czarny to również świetne opcje, które dobrze pasują do szarych spodni, niebieskiej koszuli i brogsów.

Harringtonka

Schludna i elegancka harringtonka jest solidną alternatywą dla marynarki. Jeśli była dobra dla Steve’a McQueena, to będzie dobra także dla kogoś, kto pracuje w biurze. Najlepiej postawić na luźny krój w klasycznym kolorze, takim jak granat, khaki lub jasnobrązowy. Podobnie jak w przypadku kurtki bomberowej, musisz omijać wszystko, co jest zbyt eleganckie: wąskie spodnie i loafersy to dobry start. Harringtonkę połącz np. z koszulą w kratę gingham i krawatem w paski.

Jeansowa kurtka

Jeansowa kurtka to świetny element stroju. Jest prosta, wytrzymała i odpowiednio męska. To przy okazji dobry strój, gdy chcesz wyglądać elegancko, ale nie sztywno. Jeżeli postanowisz zestawić jeansową kurtkę z koszulą i krawatem, musisz upewnić się, że kurtka ciągle wygląda czysto i modnie. Postaw na slim fit, bowiem szersze kroje będą źle zgrywać się z resztą ubrania. Trzymaj się czarnego lub niebieskiego koloru. Spodnie dopasuj do tego odcienia (granatowe z niebieskim, czarne lub szare z czarnym). Całość wykończ tenisówkami.

Skórzana kurtka

Zestawienie skórzanej kurtki motocyklowej z eleganckim strojem to coś, co od wielu lat proponuje w swoich kolekcjach Hedi Slimane, dyrektor artystyczny Celine, a wcześniej Saint Laurent. Dobrze dopasowana kurtka noszona z koszulą i krawatem jest po prostu idealnym wyglądem. Monochromatyczne barwy są tutaj obowiązkowe: czysta biała koszula, wąski czarny krawat i obcisłe czarne spodnie zakomunikują otoczeniu, że z jednej strony jesteś blisko alternatywy, ale z drugiej strony nie zapominasz o elegancji. Całość wykończ butami Chelsea. Slimane będzie z ciebie dumny.