Kosmetyki naturalne – czyli jakie?
Wielu producentów kosmetycznych w swoich ofertach posiada produkty pod nazwą „naturalny”, „bio” czy „eko”, mimo że w ich składach znajdują się jedynie minimalne ilości naturalnych surowców. Należy pamiętać, że nie istnieje prawnie uregulowana definicja kosmetyku naturalnego, a koncerny często nadużywają tej nazwy.
W produkcji kosmetyków naturalnych szczególną uwagę przykłada się do sposobów pozyskiwania surowców, bezpiecznych dla środowiska oraz do poszanowania praw zwierząt. W Unii Europejskiej istnieje całkowity zakaz testowania kosmetyków i ich poszczególnych składników na zwierzętach. Niedopuszczalne jest, aby firma testująca na zwierzętach określała swoje wyroby jako naturalne.

Skład INCI
Kosmetyki naturalne charakteryzuje wysoka ilość czystych surowców pochodzenia naturalnego w składzie. Chcąc przekonać się, czy produkt został wytworzony ze składników naturalnych, należy przeanalizować INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), czyli listę składników występujących w danym kosmetyku. Jednak rozszyfrowanie skomplikowanych angielskich i łacińskich nazw może być trudne dla klienta, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczyna przygodą z naturalną pielęgnacją. Z pomocą przychodzą listy składników szkodliwych i niepożądanych w kosmetykach naturalnych, opracowane przez niezależne światowe organizacje certyfikujące.

Czego nie powinny zawierać kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne powinny być pozbawione m.in. składników takich jak:
•    formaldehyd – stosowany jako konserwant, może powodować podrażnienia oczu, układu oddechowego i skóry;
•    substancje ropopochodne, takie jak: wazelina, parafina, olej mineralny – nie posiadają żadnych właściwości pielęgnujących; tworzą nieprzepuszczalną warstwę trudną do usunięcia; skóra wydaje się jednolita i gładka, jednakże to działanie pozorne, mogą powodować powstawanie zaskórników i stanów zapalnych;
•    parabeny – konserwanty często występujące w kosmetykach konwencjonalnych, mogą powodować podrażnienia i stany zapalne;
•    silikony – podobnie jak składniki ropopochodne dają złudne wrażenie gładkości i nawilżenia, tworzą warstwę okluzyjną, uniemożliwiającą przedostanie się substancji czynnych w głąb skóry; gromadzą się w tkankach organizmu;
•    ftalany – związki chemiczne, które łatwo przenikają do organizmu, mogą grozić zaburzeniami hormonalnymi, a nawet bezpłodnością; szczególnie niebezpieczne dla matek w ciąży i dzieci;
•    mocne detergenty typu SLS, SLES – agresywne środki myjące, mogące powodować silne przesuszenie cery, ciała, a także stany zapalne skóry głowy;
•    alkohol denaturowany (alcohol denat) – uszkadza barierę hydrolipidową skóry, może powodować przesuszenia, podrażnienia i alergie.
 
Zalety kosmetyków naturalnych
Jak wiadomo, substancje chemiczne mogą być szkodliwe dla organizmów i przyrody. Warto więc szukać opcji lepszych dla zdrowia i środowiska. Przykładem takiego rozwiązania są kosmetyki naturalne – powstałe z naturalnych surowców, skutecznie i pozytywnie działających na skórę oraz bogate w drogocenne ekstrakty pozyskiwane w ekologiczny sposób.
Kosmetyki naturalne nie powinny zawierać silnych konserwantów, a jedynie te łagodne pochodzenia naturalnego, dużo bardziej przyjazne dla skóry.
Prawdziwe kosmetyki naturalne rzadziej powodują alergie, ponieważ nie zawierają agresywnych składników chemicznych. Zamiast tego odnajdziemy w nich dobroczynne oleje, masła, ekstrakty z roślin. W przeciwieństwie do składników syntetycznych – nie tworzą nieoddychającej powłoki i nie zaburzają fizjologicznych funkcji skóry. Wnikają w głąb niej, skutecznie nawilżając i chroniąc. Przykładem firmy produkującej polskie kosmetyki naturalne, pozbawione jednocześnie substancji pochodzenia zwierzęcego, jest Resibo.

Zmiana pielęgnacji na naturalną
Jeśli planujesz zmienić swoją pielęgnację z konwencjonalnej na naturalną, musisz pamiętać, że skóra początkowo może zareagować lekkim podrażnieniem. Do tej pory nie przyjmowała dużej ilości substancji pochodzenia naturalnego, musi się do nich przyzwyczaić i przede wszystkim oczyścić z nagromadzonych dotąd oblepiaczy i zapychaczy. Warto jednak zatroszczyć się o swoją skórę, która odwdzięczy się pięknym, zdrowym wyglądem i blaskiem.