Decyzję o stopniowym wznowieniu działalności niektórych instytucji kultury zapadła na spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jak podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, obecne zniesienie niektórych ograniczeń ma pozwolić na maksymalnie bezpieczny powrót do częściowej aktywności ludzi kultury, co powinno pozytywnie wpłynąć również na ich sytuację ekonomiczną.

Kina plenerowe i samochodowe: jakie zasady działania?

Kina samochodowe i plenerowe rzecz jasna mogą prowadzić działalność przy zachowaniu dystansu społecznego. Widzowie powinni przed, w trakcie, jak również po pokazie, pozostawać w samochodzie lub na wyznaczonym miejscu. Wszelkie ewentualne dodatkowe usługi na terenie kina, w tym również w ramach gastronomii, o ile będą dozwolone, mogą być dostarczane do pojazdu wyłącznie przez obsługę kina bez możliwości opuszczenia pojazdu przez widzów.

Każdy widz jest zobowiązany do zakrywania ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną przez cały okres, w którym będzie miał uchylone okno w pojeździe oraz podczas przebywania poza pojazdem. W przypadku kin samochodowych do udziału w pokazach dopuszczalne mogą być tylko samochody osobowe.

Plany filmowe: jakie zasady działania?

Na wznawiających działalność planach filmowych zalecane jest m.in. by wszyscy członkowie ekipy pracowali w maseczkach, o ile nie uniemożliwia im to skutecznego wykonywania ich zadań i obowiązków. Wyjątki obejmują aktorów ze względu na charakteryzację i fryzury – w tym wypadku zalecane jest zachowanie przez nich dystansu wobec innych członków ekipy filmowej. Rekomenduje się też maksymalne ograniczenie liczby osób na planie w zależności od charakteru realizowanego dnia zdjęciowego i rozmieszczanie ekipy w taki sposób, żeby nie tworzyć większych skupisk, m.in. poprzez wydzielenie stref poruszania się po planie.

Próby i nagrania

Od poniedziałku (18 maja) artyści będą mogli odbywać próby i ćwiczenia, a także realizować nagrania audio i wideo. Ma to pomóc przygotować instytucje kultury i rozrywki do wznowienia działalności w ostatnim etapie odmrażania gospodarki „Obecne złagodzenie ograniczeń umożliwi organizację prób w teatrach dramatycznych, muzycznych i lalkowych, filharmoniach, operach oraz innych form ćwiczeń i lekcji w teatrach baletowych” – podał resort kultury.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus 2020: kiedy do fryzjera? Od kiedy się ostrzyżesz i na jakich zasadach?