Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku, a tron przeszedł w ręce jej najstarszego syna Karola III. 73-letni monarcha nie będzie sprawował rządów sam. Może liczyć na wsparcie swojej małżonki. Camilla Parker Bowles i ówczesny książę Walii stanęli przed ołtarzem 17 lat temu. Od tamtej pory są niemal nierozłączni. Już niebawem przekroczą wspólnie progi londyńskiego opactwa, aby przyjąć koronę z rąk arcybiskupa Canterbury. W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do wyjątkowego dnia, a w kwestiach organizacyjnych wiele do powiedzenia ma nowy władca. Według lokalnych mediów wydarzenie ma zostać znacznie skrócone i pozbawione przepychu. Oto wszystko, co wiemy o koronacji królowej Kamili.

Kiedy odbędzie się koronacja królowej Kamili?

Królowa Kamila zostanie koronowana tego samego dnia, co jej mąż. Zgodnie z obowiązującymi od wieków tradycjami należy zachować odpowiedni odstęp od śmierci poprzedniej głowy państwa. W związku z tym Pałac Buckingham ogłosił jako oficjalną datę koronacji dzień 6 maja 2023 roku. Co ciekawe, tego samego dnia 4. urodziny świętować będzie wnuk króla, Archie Mountbatten-Windsor. Wybór daty miał być rzekomo powodem konfliktu między monarchą i księciem Harrym. Sytuacja wyglądała podobnie w przypadku Elżbiety II. Matka Karola została obwołana królową 6 lutego 1952 roku, ale jej koronacja miała miejsce 2 czerwca następnego roku. Tym razem zdecydowano więc o skróceniu okresu żałoby.

Gdzie odbędzie się koronacja królowej Kamili? 

Lokalizacja ceremonii podyktowane jest długoletnimi zwyczajami. Od ponad 900 lat władcy Wielkiej Brytanii koronowani są w gmachu Opactwa Westminsterskiego. Ostatnią żoną króla, która przyjęła koronę w londyńskiej świątyni, była Elżbieta Bowes-Lyon. 

Gdzie oglądać koronację króla Karola III i królowej Kamili? 

Koronacja Elżbiety II jako pierwsza w historii była w całości transmitowana przez telewizję. Widzowie BBC przez niemal trzy godziny mogli zgłębiać tajniki skomplikowanego obrządku – od zajęcia miejsca na drewnianym tronie aż po namaszczenia poświęconym olejem. Na żywo uczestniczyło w niej nawet 8 tysięcy gości, a przed ekranem zasiadło 20 milionów osób z całego świata. Już dziś wiadomo, że koronacja Karola III będzie miała o wiele bardziej kameralny charakter. Do Londynu przybędą oczywiście royalsi i światowi liderzy, a wydarzenie będzie emitowane na antenie państwowego nadawcy. Jednak decyzją króla lista uprzywilejowanych gości ma zostać ograniczona do dwóch tysięcy osób. Toczą się również rozmowy w sprawie dress code’u. Możliwe, że ceremonialne szaty zastąpione zostaną klasycznymi garniturami. Tzw. Operacja Złota Kula zakłada również skrócenie uroczystości do jednej godziny i mniejszy rozmach. Oznacza to między innymi rezygnację z foteli wyłożonych aksamitem.

Jaki tytuł otrzyma Camilla Parker Bowles?

Ukochana Karola III będzie nadal tytułowana królową małżonką. Decyzja w tej sprawie zapadła w lutym 2022 roku. Początkowo spekulowano, że w udziale przypadnie jej tytuł księżnej małżonki. Gest Elżbiety II był postrzegany jako ostateczne zaakceptowanie obecności Kamili w rodzinie królewskiej.

Królowa Elżbieta podjęła decyzję odnośnie do przyszłego tytułu Camilli, żony księcia Karola. Ma zostać mianowana "królową małżonką" >>

Czy małżonka Karola III włoży kontrowersyjną koronę?

Niemałe zainteresowanie budzi również strój królowej. Windsorowie znani są z umiłowania do symbolicznej odzieży. Pozornie zwyczajny zegarek, broszka czy kapelusz mogą subtelnie upamiętniać innego członka rodziny. Takie kroki często podejmuje Meghan Markle, która chętnie sięga po pamiątki po księżnej Dianie. Niedawno oddała hołd teściowej przy pomocy zegarka Cartier z lat 90. Z kolei księżna Kate włożyła na uroczystości pogrzebowe Elżbiety II perłowe kolczyki, które władczyni dostała w prezencie od księcia Filipa w dniu ślubu.

Kate Middleton złożyła hołd Elżbiecie II. Ten sam gest wykonała na pogrzebie księcia Filipa i podczas 70. rocznicy ślubu królewskiej pary >>

Obecnie oczy fanów monarchii zwrócone są w kierunku Kamili. Żona Karola III może przebierać w kosztownościach z wypełnionego po brzegi skarbca. Nie brakuje tam zjawiskowych koron i diademów. Najprawdopodobniej na głowę Kamili włożona zostanie korona królowej matki. Drogocenna ozdoba od lat jest obiektem dyplomatycznych sporów. Wszystko przez diament Koh-i-Nûr, którego zwrotu domaga się indyjski rząd.

Kamień liczący 105 karatów został wydobyty w Indiach, a następnie przewieziony do Europy. W 1937 roku użyto go do stworzenia korony dla Elżbiety Bowes-Lyon. Wielu komentatorów uważa go za symbol najciemniejszej ery brytyjskiego kolonializmu. Para królewska może więc zdecydować się na usunięcie klejnotu z korony, aby nie podsycać kontrowersji. Innym rozważanym scenariuszem jest wykorzystanie insygniów należących niegdyś do królowej Adelajdy, Aleksandry lub Marii. Przeszkodą może okazać się ich waga.

Ze wszystkich dostępnych koron [korona królowej matki – przyp. red.] jest zdecydowanie najlżejsza i najwygodniejsza, ponieważ ma platynową ramę” – wyjaśnia ekspertka ds. królewskiej biżuterii Lauren Kiehn w rozmowie z „People”. „Sądzę, że Koh-i-Nûr powinien i będzie usunięty z korony, jeśli zostanie ona wybrana. W samej koronie nie ma nic kontrowersyjnego, chodzi jedynie o diament”.