Najbardziej kontrowersyjne plakaty filmowe w historii kina

Zwiastuny, teasery, piosenki tytułowe oraz plakaty. Na promocję filmu składa się wiele czynników, które mogą sprawić, że fani kinematografii będą tłumnie chodzić do kina. Albo wręcz odwrotnie. Marketingowcy za każdym razem chcą nas czymś zaintrygować. Czasem efekt przerasta oczekiwania. I to bynajmniej nie w najlepszym znaczeniu tego słowa. Szok, zdziwienie, odraza, zaskoczenie, oburzenie - emocje mogą być różne. A przecież chodzi tylko o plakat, który ma z zasady jedynie "sprzedać" nową produkcję!

Kontrowersyjne plakaty filmowe - seks i erotyka

Idealny plakat powinien oddawać ducha danego filmu. Jednak niekiedy przekracza granice dobrego smaku. Przykład? Słynna "Nimfomanka" Larsa Von Triera była reklamowana zdjęciami aktorów podczas przeżywania orgazmu. Równie erotycznie potraktowano "Miłość" Gaspara Noe (2015), francuską komedię "Niewierni" (2012) z udziałem zdobywcy Oscara, Jeanem Dujardinem, amerykańskie "Zack i Miri kręcą porno" (2008) oraz "Żyć szybko, umierać młodo" (2002), a także "Skandalistę Larry'ego Flynta" z 1996 roku. Głośno było również o węgierskiej reklamie "Wstydu" (2011) z Michaelem Fassbenderem, czarno-białym kadrze Daniela Craiga i Rooney Mara, czyli głównych bohaterów "Dziewczyny z tatuażem" (2011), czy słynnym ujęcie roznegliżowanej Evy Green w "Sin City 2: Damulka warta grzechu" (2014). Ono także wzbudziło niemałe zdumienie. Już nie wspominając o Alim G., czyli najsłynniejszym (zaraz po Boracie) do tej pory filmowym wcieleniu Sachy Barona Cohena.

Kontrowersyjne plakaty filmowe - przemoc i brutalność

Podobno seks sprzeda wszystko, tak samo przemoc. Prym w tej kategorii wiodą horrory i thrillery. Niektóre plakaty są tak oburzające, że zostały zakazane w kilku krajach. W Wielkiej Brytanii i USA wycofano kontrowersyjne plakaty dotyczące takich filmów jak "Oszukać przeznaczenie" (2000), "Piła 2" (a także jej kontynuacji), "Wzgórza mają oczy 2" (2006oraz "Bez litości 2" (2018),  o dość niesmacznym już z samego założenie filmie "Ludzka stonoga" (2009nie wspominając. Nawet sensacyjny "Wanted" miał spore problemy. Chodziło o trzymającą pistolet Angeline Jolie. Amerykańska cenzura stwierdziła, że to niepotrzebne "gloryfikowanie broni".

Część tych plakatów mocno przysłużyła się promocji filmów, które reklamowały. Inne spowodowały, że obrazy reżyserów były zakazywane w poszczególnych regionach a nawet krajach. Prawda jest jednak taka, że nic nie służy promocji Filmu bardziej niż głośny skandal. Jak się zatem wydaje, w większości przypadków kontrowersyjne plakaty filmowe spełniły swoją rolę. Gdyby tak nie było, to byśmy o nich tu nie pisali.