Już 4 lutego znicz olimpijski zakończy wielomiesięczną podróż z antycznej Olimpii na Stadionie Narodowym w Pekinie. Reżyser ceremonii otwarcia (i twórca wielu nagradzanych filmów), Zhang Yimou, z pewnością będzie chciał stworzyć niezapomniane widowisko. I chociaż bez wątpienia na długo zapadnie ono w pamięci widzom, to jest ktoś, dla kogo stanie się jednym z najważniejszych wspomnień w życiu. Mowa oczywiście o sportowcach, którzy zapiszą się na kartach historii jako reprezentanci swoich krajów na największym święcie sportu.

Wielkie wydarzenie wymaga wielkich projektów

I chociaż w całym przedsięwzięciu chodzi przede wszystkim o sportowe emocje, to nie ma się co oszukiwać. Zimowe igrzyska olimpijskie są wielkim telewizyjnym spektaklem. Pierwszy akt, ceremonia otwarcia, pełna jest fajerwerków, a wraz z kolejnymi minutami napięcie tylko rośnie. Nic dziwnego, że sportowcy chcą dobrze prezentować się przed wszechobecnymi kamerami. Wyselekcjonowani projektanci stoją przed odpowiedzialnym zadaniem sprostania oczekiwaniom zarówno wymagających zawodników, jak i żądnych estetycznych wrażeń widzów. Z tej potrzeby powstają ubrania zarówno komfortowe i wytrzymałe, jak i przyjemne dla oka.

Przed zadaniem stworzenia odzieży funkcjonalnej, strojów treningowych i nieprzeciętnych kreacji na ceremonię otwarcia dla polskiej kadry stanęło kolejny raz 4F. Polska marka współpracuje z Polskim Komitetem Olimpijskim już 14 lat! A wszystko odbywa się pod czujnym okiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Warto też wspomnieć, że polska marka współpracuje także z komitetami olimpijskimi innych państw. W strojach 4F podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022 wystąpi 8 reprezentacji. Zobaczcie, jak stroje prezentują się na zdjęciach z nowej kampanii zrealizowanej na Islandii i przeczytajcie kilka ciekawostek o olimpijskiej kolekcji 4F.

Modułowa, futurystyczna, zrównoważona – taka jest kolekcja polskiej kadry olimpijskiej

Jeżeli miałybyśmy opisać tegoroczną kolekcję olimpijską jednym słowem, byłoby to „modułowość”. Już teraz wiemy, że pogoda w Pekinie nie będzie rozpieszczać sportowców. A wymagający użytkownicy chcą czuć się komfortowo w każdej sytuacji. Chociaż spodziewamy się, że większość śniegu nie spadnie z nieba, a zostanie wyprodukowana przy pomocy maszyn, to niskie temperatury i zimny wiatr mogą dać się we znaki. Jednocześnie kadra będzie musiała nieustannie się przemieszczać. Z wioski olimpijskiej na Stadion Narodowy, z konferencji prasowej do miast Yanqing i Zhangjiakou, gdzie rozegra się walka o większość medali. A chwile największego wysiłku będę przeplatać się z momentami odpoczynku.

Czym wyróżniają się modułowe rozwiązania? Odpinane kaptury, nogawki, rękawy nie tylko dopasowują się do warunków pogodowych, ale także do indywidualnych potrzeb sportowca. Odzież zaprojektowano tak, aby móc nosić ją warstwowo. Co ważne, zadbano też o funkcjonalności niewidoczne gołym okiem. Ubrania 4F zapewniają maksymalną oddychalność i wysokie parametry wodoodporności przy zachowaniu niskiej wagi poszczególnych asortymentów.

Jak prezentują się kolory? Głos oddajemy Wojciechowi Harusowi, głównemu projektantowi kolekcji olimpijskiej 4F:

Inspiracją dla kolekcji olimpijskiej były skojarzenia z zimową ekspedycją, lodem, Arktyką, a także ekstremalnymi warunkami pogodowymi i futurystycznymi wizjami świata w obliczu ocieplenia klimatu. Stąd nasza propozycja palety kolorystycznej opierającej się na czystej bieli, lodowym błękicie (arctic blue) oraz morskim granacie, które mocno eksponują narodowy odcień czerwieni w detalach.

W służbie sportu, z troski o przyszłość 

Projektanci 4F postanowili wykorzystać uwagę mediów i przekazać światu ważną wiadomość. Przy pomocy zrównoważonych materiałów, doboru nisko nasyconych kolorów i nadruków allover nawiązali do katastrofy klimatycznej, w której obliczu obecnie się znajdujemy. Motywem przewodnim kolekcji jest ekspedycja. Tak jak kiedyś ludzkość wybierała się w nieznane, tak i my stoimy dziś przed niepewną przyszłością. Dawniej wędrowcy przyglądali się mapom wskazującym drogę wśród górskich szczytów i lodowców. Dziś patrzymy z niepokojem na mapę zagrożeń dla Ziemi opracowaną przez współczesnych naukowców.

Troska o planetę objawia się również w wykorzystanych tkaninach. Wśród ciekawych faktur wyróżniają się surowe elementy z efektem „ziarna”. Do ich produkcji użyto materiałów postkonsumenckich. Całość ma odwoływać się do globalnego trendu powrotu do natury. Futurystyczne inspiracje i nowoczesne udogodnienia nie grają w projektach głównej roli. Detale takie jak paski czy zamki mają beżowe odcienie, aby doskonale wpisywały się w organiczną wizję projektantów.

Get the look, czyli noś się jak olimpijczycy 

Jeżeli jesteś fanką sportów zimowych, a zmagania mistrzów oglądasz z wypiekami na twarzy, mamy dobrą wiadomość. Oficjalne repliki odzieży zaprojektowanej dla najlepszych polskich sportowców dostępne będą od 28 stycznia w wybranych sklepach stacjonarnych 4F i na 4f.com.plOd lekkich kurtek, przez elastyczne legginsy, ocieplane spodnie, aż po dzianinowe dodatki – możesz od stóp do głów wyglądać jak część kadry. Jedyna rzecz, jakiej nie znajdziesz na półkach to... medale. Na nie trzeba sobie zapracować ;)

A zanim rozpocznie się ceremonia otwarcia, obejrzyj więcej zdjęć w naszej galerii. Ostrzegamy – na tę kampanię nie sposób się napatrzeć! 

Credits 4F x IO PEKIN 2022
Fotograf: Paweł Fabjański (Shootme)
Asystent: Tymek Maciejewski
Modele: Maja Salamon (Division) i Davyd (SYSTEMMGMT)
MUA: Justyna Szczęsna
Stylizacje: Asia Peczkis (4F), Wojciech Harus (4F)
Retusz: Final Touch
Creative Director: Monika Czesak (4F)
Head Designer kolekcji olimpijskich: Wojciech Harus (4F)
Produkcja: Ola Raszczuk (4F)