Restauracja Nova Wola wciąż pozostaje nowym punktem na kulinarnej mapie Warszawy. Podstawą kulinarnej koncepcji tego miejsca są - niezmiennie - prostota i autentyczność; fuzja tradycji polskiej kuchni i nowoczesności, w której celebrowane są pojedyncze składniki i lokalne produkty.

Pozostając wiernym pierwotnym założeniom restauracji, szef kuchni – Paweł Suchenek przygotował nowe, wiosenne menu, w którym znalazły się między innymi: białe i zielone szparagi z jajkiem w koszulce, sosem holenderskim i czosnkiem niedźwiedzim, zielone szparagi z grillowanym oscypkiem i sałatą z wiosennych pomidorów, czy krem z białych szparagów doprawiony oliwą truflową. To nie koniec wariacji ze szparagami w tytułowej roli. W karcie Novej Woli znalazły się jeszcze: makaron linguine z zielonymi szparagami i krewetkami, czy grillowanego łososia z białymi szparagami, młodymi ziemniakami z koperkiem i sosem holenderskim. 

Wiosenna propozycja zawiera również deser w postaci ciasta piaskowego z rabarbarem, kremem budyniowym i lodami truskawkowymi.

Nowe menu to również nowe godziny otwarcia Novej Woli. Od 9 maja, restauracja  otwarta będzie w porze lunchowej, codziennie od 12:30 do 16 oraz – jak dotychczas – od 17 do 22:30.