Życie w ramach zasad zrównoważonego funkcjonowania i dbania o środowisko jest dzisiaj priorytetem dla wielu z nas. Coraz rzadziej też trzeba tłumaczyć, dlaczego istotne jest oszczędzanie wody, niemarnowanie jedzenia, ograniczenie wydzielania spalin i zminimalizowanie śladu naszego pobytu na świecie. Żyj tak, żeby mieć czyste sumienie - to manifest wielu osób z Pokolenia Z.

Nasze mikro decyzje są niezwykle istotne, ale to wciąż za mało, żeby zmienić świat. Potrzebne są działania systemowe, które powstają powoli, ale na szczęście są wspierane przez firmy będące po tej samej stronie mocy. Firma to ludzie, nie sztuczny twór, i idee, które oni wyznają, i które mogą stać się drogowskazem jej funkcjonowania. My także swoimi wyborami konsumenckimi powinniśmy stać po stronie biznesów odpowiedzialnych, prowadzonych świadomie z perspektywą przejścia na jak najbardziej ekologiczny sposób funkcjonowania.

O tym, w jaki sposób światowy koncern korzysta z możliwości, które niesie dzisiejsze IT by tworzyć innowacje dla zrównoważonego rozwoju, opowiedziała na Women in Tech Summit Magdalena Zawadzka-Kiczko, ESG Data & Systems Senior Director w Procter & Gamble. Kluczowe znaczenie w tym zakresie ma możliwość pozyskiwania i szybkiego analizowania dużych ilości danych. Na tej podstawie można prześledzić cały cykl życiowy produktu i to, jaki wpływ na środowisko ma on na każdym etapie tego cyklu. Taka analiza dotyczy zarówno surowców, niezbędnych do wytworzenia danego produktu, przez proces produkcyjny, aż po to, w jaki sposób produkty są używane, co się dzieje z opakowaniem po nich i jak są utylizowane. Najprościej zrozumieć to na przykładzie, który podaje Zawadzka-Kiczko:

Gdy na podstawie analizy danych w przypadku detergentów okazało się, że największy wpływ na środowisko ma proces podgrzewania wody – skupiliśmy się na znalezieniu sposobów na to, by uzyskać te same, skuteczne efekty prania w niższych temperaturach. W przypadku pieluszek tym krytycznym elementem były surowce  – w pierwszej kolejności skupiliśmy się więc na tym, by pieluszka mogła być cieńsza, by do jej produkcji potrzebna była mniejszej ilości surowców, jednocześnie dbając o to, by jakość pieluszki w żaden sposób na tym nie ucierpiała.   

Polski oddział IT Procter & Gamble jest drugim co do wielkości w skali globalnej i jest traktowany jako kluczowy w obszarze innowacji.

Warto wiedzieć, że ponad 40% zatrudnionych informatyków to kobiety, a firma wspiera rozwój ich karier, czego dowodem jest choćby ich uczestnictwo w Women in Tech Summit 

– podkreśla Małgorzata Mejer, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej P&G w Europie Centralnej.

Kobiety mają tu szanse opracowywać innowacyjne pomysły, które pomagają ograniczać w rzeczywisty i znaczący sposób wpływ, jaki firma i jej produkty wywierają na środowisko. Niektóre z tych rozwiązań mają zresztą znacznie szersze zastosowanie, stanowią wręcz odpowiedź dla całej branży na jej drodze do zrównoważonego rozwoju. Weźmy na przykład plastik powstały z odpadów pokonsumenckich (PCR) stosowany do produkcji opakowań. Zapotrzebowanie na niego jest tak duże, że przekracza możliwości jego produkcji. Procter & Gamble wypracował sposób na bardziej dokładne segregowanie odpadów, tak by powstający w wyniku recyklingu surowiec był lepszej jakości, a co za tym idzie miał więcej zastosowań i mógł dłużej pozostawać w obiegu.  

We współpracy z instytucjami zewnętrznymi opracowaliśmy system umożliwiający sortowanie tworzyw sztucznych. Umieszczenie na opakowaniach specjalnych znaków wodnych, niewidocznych dla ludzkiego oka, a rozpoznawanych przez maszyny skanujące, umożliwia bardzo dokładne sortowanie. 

P&G dzieli się tym rozwiązaniem z innymi firmami i instytucjami zaangażowanymi w kwestię recyklingu opakowań, bo do osiągnięcia prawdziwej korzyści dla środowiska potrzebna jest odpowiednia skala działania. 

Precyzyjnie zbierane dane stają się dziś niemalże walutą samą w sobie, a rola działów IT w funkcjonowaniu firmy jest kluczowa. Pomaga określić kierunki działań i skoncentrować je tam, gdzie mają szansę przynieść największe korzyści. Procter & Gamble wspiera kobiece kariery w obszarze IT i dostrzega, że rola kobiet może być przyszłościowa w rozwoju firmy i wsparciu jej zrównoważonej polityki.