Płaszczów jest wiele, więc uwzględnienie ich wszystkich wymagałoby napisania elaboratu. Jednak nie trzeba znać wszystkie typy, aby dobrze orientować się w temacie. Wystarczy widzieć coś o tych najpopularniejszych, bo to one właśnie je najczęściej można trafić w sklepach. Poniżej kilka z nich:

Trencz

Być może najpopularniejszy rodzaj płaszcza. Słowo wywodzi się od ang. „trench”, co oznacza po pol. „okop”. Stworzył go Thomas Burberry na zamówienie brytyjskiej armii. Charakteryzuje się zapięciem dwurzędowym i szerokim paskiem z klamrą. Najczęściej spotyka się go w odcieniach beżu. Kiedyś sięgał kostek, dziś nie wykracza poniżej kolan. Spopularyzował go Humphrey Bogart w filmie „Casablanca” (1941 rok). To strój bardzo uniwersalny, bo możemy go nosić z dziennym garniturem, jak i ubiorem casualowym. W przypadku bardziej formalnych zestawów, jak np. smoking czy garnitur wizytowy, to raczej rozsądniej będzie po dyplomatkę lub poniższy typ.

Płaszcz myśliwski

Z ang. covert coat. Ten płaszcz jest zawsze jednorzędowy, z guzikami ukrytymi pod plisą. Przeważnie sięga do kolan. Jego wyłogi są otwarte. Pod koniec XIX wieku zakładano go na polowania lub wyścigi konne, ale jego rola stała się później bardziej uniwersalna. To elegancki rodzaj płaszcz, który można zakładać do eleganckiego stroju, w tym garnituru czy smokingu. Najrozsądniej stawiać na neutralne kolory: granat, czerń i szarość.

Dyplomatka

Z ang. chesterfield coat. Dyplomatka uznawana jest za najbardziej formalny męski płaszcz. Zwykle jest szary, granatowy lub czarny. Przylega do ciała i sięga maksymalnie do kolana. Występuje zarówno w wersji jednorzędowej, jak i dwurzędowej. Może być wykonany z grubej wełny lub kaszmiru. Jego oryginalna nazwa wywodzi się od George'a Stanhope'a, szóstego hrabiego Chesterfieldu. Do smokingu nosimy rzecz jasna dyplomatkę w czarnym kolorze, ale już w dzień możemy korzystać z beżowej wersji. Z kolei granat lub szarość można nosić w dzień i wieczorem.

Prochowiec

Z ang. mackintosh lub raincoat. Ta pierwsza nazwa pochodzi od brytyjskiego chemika i przedsiębiorcy, który był wynalazcą tkaniny pokrytej gumowym laminatem. W ten sposób powstała wodoodporna tkanina, z której szyto płaszcze dla wojska czy policjantów. Ten przeciwdeszczowy płyt posiada skośną linię barków. Co ciekawe, w naszym kraju każdy cienki płaszcz nazywa się prochowcem (w tym trencz, który jest zresztą podobny do prochowca). Nadaje się do każdego casualowego zestawu oraz dziennego garnituru.

Płaszcz polo

Płaszcz polo utożsamiano niegdyś głównie ze sportem o tej samej nazwie. Ma dość luźny krój, co sprawia, że szczególnie dobrze sprawdza się w casualowych lub smart casualowych stylizacjach. Oczywiście spokojnie możemy go założyć na nasz dzienny garnitur. To wygodny i ciepły płaszcz. Najładniej wygląda w odcieniu kamelowym. Tradycyjna wersja ma m.i.n. nakładane kieszenie z patkami i wywijane mankiety.

Bosmanka

Z ang. pea coat. Jedni określają ją jako kurtkę, inny jako płaszcz. Pod kątem stylu bardziej przypomina płaszcz – chociażby z racji dwurzędowych guzików. W przypadku długości bliżej bosmance do kurki, więc można by uznać ją za połączenie obu okryć wierzchnich. Bosmanka to bardzo dobry strój dla panów, dla których klasyczny płaszcz jest zbyt elegancki. Sprawdza się zarówno z półformalnym garniturem, jak i zestawem koordynowanym. W przypadku casualowym stylizacji możliwości jest właściwie bez liku.

Budrysówka

Z ang. duffle coat. Do świata mody trafiła z brytyjskiej marynarki wojennej. Nazwa wywodzi się od miasta Duffel w Belgii, skąd początkowo pochodziła tkanina (gruba wełna), z której robi się prawdziwe budrysówki. Płaszcz najczęściej sięga do kolan i posiada kaptur. Budrysówka to świetny płaszcz na co dzień i na trudne warunki (jego tkanina jest wytrzymała), ale trochę gorzej jest już z garniturem biurowym – raczej powinno stawiać na któryś z wyżej wymienionych płaszczy. Dość powiedzieć, że nie należy go zakładać do stroju wieczorowego.

ZOBACZ TEŻ: Moda na spodnie jogger: włącz je do swojej garderoby. Nie tylko do biegania

ELLE MAN POLECA: KLASYKI MĘSKIEJ SZAFY: Rodzaje muszek, fularów i muszników. Które na jaką okazję?

CZYTAJ: Typy męskiej budowy: sprawdź, jakim typem sylwetki jesteś: gruszka, ołówek, jabłko czy trójkąt?