Muszka – jakie rodzaje wyróżniamy? Kiedy zakładamy?

Krawat uchodzi za trochę łatwiejsze i wygodniejsze rozwiązanie w stylizacji niż muszka. Bez problemu dopasujemy go do jakiegokolwiek garnituru. Jednak mucha wcale nie powinna być traktowana jako coś cięższego do poskromienia. Noszona jest zarówno do smokingu (wyłącznie czarna mucha), fraka (wyłącznie biała), jak i garnituru. W przypadku tego ostatniego można nieźle poszaleć, wybierając muchę w każdym kolorze.

Warto wiedzieć, że ze względu na kształt odróżnia się trzy rodzaje muszek – są nimi motyl, diament i nietoperz. Motyl z półokrągłym zakończeniem po obu stronach i wysokimi skrzydełkami uznaje się za standardowy styl. Średnio ma ok. 2,3 cala wysokości i pasuje do większości kształtów twarzy. Taką muszkę można nosić właściwie na każdą okazję. Sprawdzi się nie tylko na co dzień, ale także na weselach. W tym ostatnim przypadku trzeba jednak uważać, bo mucha jest generalnie zarezerwowana dla pana młodego. Raczej nie chcesz się bardziej wyróżniać od niego na weselu, więc jeśli masz zamiar ubrać muszkę, to lepiej skonsultuj z nim wcześniej ten krok.

Drugi typ to diament. To muszka o trójkątnym zakończeniu po obu stronach. To kształt o bez wątpienia oryginalnej prezencji, choć nie tak znowu często spotykany dziś.

Ostatnim typem jest nietoperz. To muszka o prostym zakończeniu po obu stronach, z niskimi skrzydełkami. Jest to najmniejszy model muszki – posiada zwykle mniej niż 2 cale wysokości. Jest mniej formalna od powyższych typów, ale spokojnie można ją ubrać także na przyjęciach, gdzie wymagany jest odpowiedni dresscode.

Muszkę możemy założyć na luźniejsze spotkanie biznesowe. Na przyjęcia typu „black tie” czy „white tie”, o czym wspomnieliśmy zresztą wyżej, zawsze zakładamy wyłącznie muchę.

Fular – kiedy zakładamy?

Fular to chusta z bardzo miękkiego i delikatnego jedwabiu, wiązana wokół szyi. Często można pomylić ją z apaszką lub szalikiem. Z fularu szyto chusteczki do nosa, damskie suknie i bluzki oraz chustki zawiązywane przez mężczyzn zamiast krawata, które z czasem zaczęto identyfikować z tą nazwą. W XX wieku fular zaczął być już w pełni utożsamiany jako męska ozdoba szyi. Zakładamy go np. na nieoficjalne przyjęcia czy spotkania rodzinne lub z przyjaciółmi. Nadaje się do marynarki lub swetra. Raczej warto uderzać w weekendowe rejony, ale można też na co dzień do pracy, jeśli ktoś chce wyróżnić się w taki sposób.

Plastron – kiedy zakładamy?

Plastron to rodzaj szarfy z końcami o jednakowej szerokości, które wiąże się w fantazyjny węzeł i spina ozdobną szpilką, tak by zachodziły jeden na drugi. Końce sięgają niemal do paska spodni. Znajdziemy też rzecz jasna plastrony krótsze. Plastron zakłada się do fraków, surdutów i garniturów. Pasuje tylko do koszul z łamanym kołnierzykiem.

Musznik – kiedy zakładamy?

Musznik to rodzaj szerokiej szarfy, która po zawiązaniu w kształcie wygląda trochę jak podwójny krawat. Różni się od plastronu długością i sposobem zakończenia końcówek, które są ścięte ukośnie lub w szpic. Tu podobnie jak w przypadku plastronu, szarfę nosimy do surduta, garnituru z kamizelką i do koszul z łamanym kołnierzykiem. Najczęściej spotyka się go w męskiej modzie ślubnej.

Żabot – kiedy zakładamy?

Rodzaj ozdoby z udrapowanego materiału (muślin, jedwab), mocowanej pod szyją na przodzie koszuli męskiej. Kiedyś stanowił część stroju męskiego i w dalszym ciągu bywa elementem oficjalnych strojów nawiązujących do ubiorów historycznych, ale generalnie spotykamy go bardzo rzadko. Jest obecnie częścią polskich strojów sądowych:

  • prokurator – kolor czerwony
  • adwokat – kolor zielony
  • sędzia – kolor fioletowy
  • radca prawny – kolor niebieski
  • radca i starszy radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa – kolor błękitnoszary
  • sędzia Trybunału Konstytucyjnego – barwy narodowe, kolory biały i czerwony

ELLE MAN POLECA: Koszulki polo to hit każdego lata. Z czym je łączyć, żebyś wyglądał modnie i stylowo?

ZOBACZ: Typy męskiej budowy: sprawdź, jakim typem sylwetki jesteś: gruszka, ołówek, jabłko czy trójkąt?

CZYTAJ: Męska czapka z daszkiem – z czym ją łączyć, by wyglądać modnie i stylowo?