Kamizelka posiada dość bogatą historię. Wywodzi się najprawdopodobniej ze strojów perskich. W europejskiej modzie męskiej pojawiła się w 1666 roku w Anglii, gdy Karol II Stuart zaczął lansować jej skromniejszą wersję niż dotychczas bogato zdobione francuskie kamizelki. Mimo skrócenia wciąż nie przypominała tej dzisiejszej, bo sięgała do kolan i miała rękawy. Jednak od XVIII wieku strój stopniowo skracano i modyfikowano. Z czasem stała się jeszcze krótsza i zyskała wycięcie odsłaniające spodnie.

Przez kilka pierwszych dekad XVIII wieku modne były kamizelki dwurzędowe, w połowie wieku znacząca większość nie miała już rękawów, a pod koniec stały się krótkie do pasa. W XIX wieku kamizelka zyskała miano najbardziej ozdobnego elementu męskiego ubioru. Posiadała różne kroje i wykończenia. Tutaj brylowali przede wszystkim dandysi, którzy potrafili nosić nawet dwie kamizelki naraz. Później moda uległa stonowaniu, a w XX wieku zaczęto traktować kamizelkę jako istotny element garnituru czy stroju wieczorowego. Dziś utożsamia się ją głównie jako część eleganckiego, trzyczęściowego stroju męskiego.

Rodzaje kamizelek: kamizelka jednorzędowa

Kamizelki można podzielić na dwa rodzaje w kwestii zapięcia. Mamy jednorzędową i dwurzędową. Ta pierwsza jest najczęściej spotykanym typem w polskich sklepach. Możemy ją dostać w fasonie z klapami albo bez nich. Dość powiedzieć, że to druga opcja jest najpopularniejsza. Jej najczęstszym przeznaczeniem jest rzecz jasna garnitur lub marynarka. Raczej rzadziej spotkamy ją w bardziej codziennej stylizacji. Oczywiście można ją połączyć np. z jeansami i koszulą, ale trzeba dobrać odpowiedni model. Najbezpieczniej jest postawić na kamizelkę jednorzędową bez klap ze wzorem w kratę. Wzór sam w sobie obniży formalność kamizelki, co ładnie się zgra z resztą stroju. Albo ubrać się w sposób jak David Gandy ze zdjęcia. 

Jeśli zaś chodzi o kamizelki jednorzędowe z klapami to rozróżniamy dwie wersje: z klapami ostrymi i otwartymi. Powinno się je nosić w zestawie z garniturem. W casualowym wydaniu nie polecamy nosić takiej kamizelki – jest trudna do obrony i może za bardzo udziwnić stylizację.

Rodzaje kamizelek: kamizelka dwurzędowa

Kamizelka dwurzędowa charakteryzuje się tym, że ma dwa rzędy guzików. Podobnie jak jednorzędowa występuje w wersji z klapami albo bez. Dwurzędówka jest także wdzięcznym strojem do noszenia, bo sprawdzi się nie tylko w formalnych uroczystościach, ale także i na co dzień. Świetnie wypada w zestawieniu z koszulą, krawatem i materiałowymi spodniami lub chinosami. Szczególnie polecana jest panom o szczupłej sylwetce. Osoby z nieco gorszą budową ciała muszą jednak uważać, bo taka kamizelka jest w stanie jeszcze bardziej ich poszerzyć.

Kamizelka dwurzędowa z klapami ostrymi nadaje się już przede wszystkim do eleganckiego zestawu garniturowego, więc raczej nie należy zakładać je do stroju codziennego. Oczywiście można, ale stawiamy, że efekt nie będzie do końca satysfakcjonujący, bo dojdzie do dysonansu w stylizacji.

Rodzaje kamizelek: kamizelka wieczorowa

Warto wspomnieć, że kamizelkę zakłada się także do smokingu. Stanowi ona świetną alternatywę dla pasa smokingowego, który można w ten sposób zastąpić. Taka kamizelka zapinana jest na trzy albo cztery guziki. Może być jednorzędowa lub dwurzędowa, ale przyjęło się, że to pierwsza z nich jest bardziej formalna i tradycyjna. Zawsze ma klapy i jest zapinana nisko, co wyróżnia ją na tle kamizelek dziennych. Do smokingu zakłada się białą lub czarną kamizelkę. Nie ma mowy o wersji kolorowej.

Na koniec dodamy, że moda męska dopuszcza w garniturach kamizelki wykonane z innych tkanin. Czyli jeżeli ktoś stwierdzi, że chce do granatowego garnituru dołączyć kamizelkę z szarej tkaniny, to nie musi się obawiać, że popełni modowe faux pas. Nie trzeba się za wszelką cenę trzymać klasycznych wzorców. W niejednym przypadku zmiana koloru może ładnie wyróżnić całą stylizację.

ELLE MAN POLECA: Koszulki polo to hit każdego lata. Z czym je łączyć, żebyś wyglądał modnie i stylowo?

ZOBACZ: Typy męskiej budowy: sprawdź, jakim typem sylwetki jesteś: gruszka, ołówek, jabłko czy trójkąt?

CZYTAJ: Męska czapka z daszkiem – z czym ją łączyć, by wyglądać modnie i stylowo?