Poszetka – co to jest?

Zacznijmy może od poszetki. To bardzo stylowy i elegancki element męskiej garderoby, który chciałoby się widzieć przy każdym garniturze. Słowo poszetka pochodzi z języka francuskiego (fr. pochette). Jest to ozdobna chusteczka, która wkłada się do małej kieszonki na piersi, po lewej stronie marynarki. Można ją dobierać na różne sposoby – pod kątem okazji lub według własnego uznania (choć w paru sytuacjach trzeba uważać).

Poszetka jest świetnym sposobem, by podnieść poziom elegancji naszego stroju. Co więcej, za jej sprawą możemy wprowadzić trochę ekstrawagancji do naszego stylu. Ukuło się, że w ciągu dnia można stosować poszetki kolorowe, które będą w tonacji zbliżonej, ale nie identycznej co krawat. Warto wiedzieć, że wbrew panującemu przekonaniu, poszetka nie powinna być wykonana z tego samego materiału co krawat. Poszetka we wzory pasuje do gładkiego krawata i na odwrót – wzorzysty krawat to idealnie gładka poszetka. 

Inaczej jest w przypadku ważnych uroczystości. Do garnituru wizytowego lub smokingu zakładamy białą poszetkę. Białą poszetkę zwykle składa się tak, by z kieszonki wystawał tylko wąski pasek. Przy kolorowej może wystawać nieco więcej.

Oczywiście w sklepach bez problemu znajdziemy różnego rodzaju poszetki – najczęściej spotkamy te wykonane z poliestru, bo są najtańsze i łatwe w ułożeniu. Te droższe są wykonane z jedwabiu, przeważnie ręcznie obszyte i mogą posiadać indywidualny monogram.

Na koniec tego akapitu warto dodać, że poszetkę możemy składać na kilka sposobów. W klasycznym robimy to w prostokąt, w bufiastym rogi poszetki są skierowane w dół, zaś w wersji z czterema rogami są one skierowane w górę.

Butonierka – co to jest?

Z butonierką jest ciekawa sprawa. Choć generalnie mężczyźni wiedzą, że poszetka i butonierka nie są tym samym, to często uważa się, że jest ona tą małą kieszenią na lewej piersi. Czyli tam, gdzie wkłada się poszetkę. Jest to oczywiście błąd. Butonierka (pojęcie również zaczerpnięte z francuskiego, od słowa boutonniere) to niewielki otwór na guzik w klapie marynarki. Wkłada się do niej żywy kwiat, a jego łodygę mocuje po drugiej stronie klapy do specjalnie wszytej szlufki. Przypina się także różnego rodzaju pinsy.

Jakie kwiaty umieszczać w butonierce? Jeżeli chcesz podkreślić wagę wydarzenia, postaw na dodatek pasujący kolorystycznie do poszetki i krawata. Należy zwrócić uwagę także na trwałość i gatunek.

Butonierka dawniej była nazywana butonierą. Kiedyś to słowo miało jeszcze jedno znaczenie. Określano w ten sposób także drobny flakonik na kwiaty, który kobiety przypinały do swoich sukni balowych.

Brustasza – co to jest?

Na koniec ostatnie pojęcie, czyli brustasza. To z kolei określenie podchodzące z języka niemieckiego – Brusttache. Brust oznacza klatę piersiową, zaś tasche – kieszeń. To już samo w sobie powinno wyjaśniać, że brustasza to nic więcej jak górna, zewnętrzna kieszonka po lewej stronie marynarki. To właśnie w niej umieszczamy poszetkę. Oczywiście brustasza jest nieustannie mylona z butonierką i wkłada się do niej kwiaty. Brustasze mogą różnić się szerokością, głębokością czy kształtem.

CZYTAJ TEŻ: KLASYKI MĘSKIEJ SZAFY: rodzaje męskich butów wyjściowych [CZ.1]

ELLE MAN POLECA: KLASYKI MĘSKIEJ SZAFY: Rodzaje muszek, fularów i muszników. Które na jaką okazję?

ZOBACZ: Typy męskiej budowy: sprawdź, jakim typem sylwetki jesteś: gruszka, ołówek, jabłko czy trójkąt?