Jacek Górecki poleca – FILM: Tydzień Kina Niemieckiego

W warszawskim Kinie Muranów rozpoczął się Tydzień Filmu Niemieckiego. W programie przeglądu rokrocznie znajdują się produkcje, które powstały w ciągu ostatniego roku, i które znalazły się konkursach najważniejszych festiwali filmowych, przede wszystkim Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale lub uhonorowane zostały Niemieckimi Nagrodami Filmowymi, albo też zyskały uznanie niemieckich widzów. Każda edycja tej prezentacji kina niemieckiego to pokaz różnych filmowych gatunków podejmujących wiele tematów, ze szczególnym uwzględnieniem takich, którymi żyją nasi sąsiedzi, i na które natychmiast reagują pracujący w Niemczech twórcy. Poleca Jacek Górecki.

Nie brak więc filmów sięgających do współczesnej, niezbyt nieodległej historii niemieckiego państwa, podpatrujących życie zwykłych ludzi, portretujących znane postaci czy literackich adaptacji. Program przeglądu to spotkanie debiutantów z doskonale znanymi w Polsce reżyserami czy aktorami. Film i przekazywane za jego pośrednictwem historie to jeden z najlepszych sposobów na przybliżenie polskiemu widzowi obrazu współczesnych Niemiec, na przełamywanie ciągle jeszcze istniejących stereotypów, na lepsze poznanie żyjącego za zachodnią granicą społeczeństwa. W Muranowie zaprezentowane zostaną chociażby "Nasiona", "Wygnanie" czy "Jedenaste: Znaj sąsiada swego".

Jacek Górecki poleca – WYSTAWA: Jeff Koons, Plazzo Strozzi we Florencji

To jest Jeff Koons. Wystawa jego prac dostępna jest tylko do końca stycznia w Palazzo Strozzi we Florencji. To wybór najsłynniejszych dzieł artysty, który od połowy lat 70. do dnia dzisiejszego wyrobił sobie reputację jednej z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci w świat sztuki współczesnej. Opracowana w ścisłej współpracy z artystą wystawa bada koncepcję „błyszczenia” w twórczości Koonsa – niejednoznaczną ideę, która oscyluje między dualizmem bycia i pozoru lub prawdy i sensacji.

Jego dzieła weszły do zbiorowej wyobraźni, dzięki umiejętności łączenia nauki z kulturą popularną poprzez odniesienia do historii sztuki i aluzje do świata społeczeństwa konsumpcyjnego. Jeff Koons odnalazł kluczową zasadę w idei „błyszczenia” za nowatorskie rzeźby i instalacje, kwestionujące nasz stosunek do rzeczywistości, ale także samą koncepcję dzieła sztuki. Prace amerykańskiego artysty stawiają obserwatora przed lustrem, w którym może on od razu zobaczyć siebie w swoim otoczeniu i tym samym doświadczyć afirmacji. Jak mówi Jeff Koons: „Zadaniem artysty jest wykonanie gestu i pokazanie ludziom, jaki jest ich potencjał. Nie chodzi o przedmiot ani o obraz; chodzi o widza. To tam dzieje się sztuka”.

Jacek Górecki poleca – MUZYKA: Bruce Liu „Chopin Koncert Fortepianowy E-moll, Ballada F-dur, Sonata B-moll, Rondo A La Mazur"

Październik 2021 roku był w Warszawie czasem znakomitej pianistyki. Nie ma wątpliwości, że XVIII Konkurs Chopinowski, na którym mieliśmy szczęście słuchać fantastycznie utalentowanych wirtuozów, należał do najlepszych w jego już prawie 100-letniej historii. To były szczególne chwile, które możemy ponownie przywołać dzięki publikacjom Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Dlatego drugie już album tegorocznego laureata Bruce Liu jest wydarzeniem specjalnym.

Płyta z nagraniami konkursowymi fenomenalnego zwycięzcy to wyjątkowy, wyczekiwany przez melomanów w kraju i zagranicą album, który wchodzi właśnie na międzynarodowy rynek fonograficzny. Stanowi on lwią część zarejestrowanych pod znakiem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina występów pianisty, włącznie z finałowym Koncertem e-moll. Wraz z albumem Deutsche Grammophon, który ukazał się w listopadzie ubiegłego roku na mocy porozumienia z Instytutem, jest niezwykłym, kompletnym dokumentem triumfalnej drogi Bruce’a (Xiaoyu) Liu po zwycięstwo w tym najważniejszym konkursie muzycznym na świecie.

Jacek Górecki poleca – KSIĄŻKA: „Polska. Dziedzictwo i nowoczesność", Wydawnictwo BOSZ

Dla tych, którzy wciąż są nieprzekonani, że Polska jest wypełniona bogatym krajobrazem ten album jest idealny. Oto jedno z najważniejszych wydawnictw BOSZ prezentuje album "Polska. Dziedzictwo i nowoczesność”, tytuł poświęcony pięknym krajobrazom, miejscom wartym odwiedzenia oraz wyjątkowym zabytkom, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc wpisanych na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Publikacja zawiera również fotografie nowoczesnej architektury i nowo powstałych obiektów, które doskonale współgrają z dotychczasową zabytkową zabudową. Album prezentuje bogactwo kulturowe naszego kraju, jak również nowe budownictwo, wskazując przy tym kierunki rozwoju naszego państwa. Piękne fotografie uzupełnione zostaną wstępem napisanym przez prof. Michała Kleibera.