"Different = Irreplaceable" - to hasło towarzyszyło 10. edycji Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk. Wydarzenie organizowane od lat w Starym Browarze jak zwykle było dwutygodniowym merytorycznym świętem mody. Nie tej z czerwonego dywanu - a tej rozciągniętej między rzemiosłem, teorią i biznesem. To tu młodzi twórcy uczą się od najlepszych, to tu dwutygodniowe warsztaty prowadzą eksperci, to tu wreszcie podczas otwartych wykładów można posłuchać dyskusji gości z całego świata. AFF zgodnie z tematem przewodnim tegorocznej edycji jest unikalny i niezastąpiony na skalę europejską. W Poznaniu jak nigdzie indziej jest okazja do rozmowy o modzie, a ilustracji, fotografii i pisania o niej i projektowania uczą tacy mentorzy jak Adam Pluciński, Olka Osadzińska, Anna Orska, Mark Fast czy Piotr Zachara.

W tym roku na zaproszenie Grażyny Kulczyk i dyrektora artystycznego wydarzenia W P Onaka do Poznania przyjechał Nick Knight z ekipą SHOWStudio, by spełnić rolę kuratora i pokazać swoje najlepsze etiudy. To wielkie nazwisko, a tych w programie było więcej. Dla kogo i dla czego warto było odwiedzić w tym roku AFF?

Nick Knight

Open University

Debaty i panele podczas Art&Fashion Forum to zawsze pole do zdobycia wiedzy i wysłuchanie, co mają do powiedzenia o kondycji mody eksperci branży. W tym roku odbyły się trzy ważne dyskusje.

O tym "Po co nam Art&Fashion Forum by Grażyna Kulczyk?” rozmawiali między innymi: Piotr ZacharaCarol Morgan z St Martins College, Ania Orska – mentorka zajęć z Fashion Jewellery, dziennikarka Joanna Bojańczyk, Marta Kowalska – redaktor prowadząca ELLE.pl i Kropki Kreski – absolwent warsztatów New School. Podczas paneli "Fashion" i "Art" poruszono zaś ważne tematy wizualnej prezentacji mody, jej konotacji ze sztuką - szczególnie powiązań z martwą naturą. Na scenie swoimi doświadczeniami dzielili się Lou Stoppard, dziennikarka, pisarka i moderatorka dyskusji, Stephen Jones – człowy brytyjski modysta, który tworzył dla takich gwiazd jak Boy George, Spandau Ballet czy Grace Jones, Philippe Garner – znany na całym świecie autorytet w kwestii fotografii i designu XX wieku, Oriole Cullen – kuratorka działów Współczesnych Tkanin i Mody londyńskiego Victoria&Albert Museum i Joseph Bennett – związany z SHOWstudio brytyjski scenograf, absolwent Chelsea School of Art, który pracował dla Alexandra McQueena od czasów jego pokazu No 13 Show na wiosnę/lato 1999. Bennett był też twórcą scenografii do wystawy „Savage Beauty” McQueena w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

SHOW Studio podczas panelu na Art & Fashion Forum 2016

W napięciu czekaliśmy na Nicka Knighta - pioniera w wykorzystywaniu nowych technologii w wizualizacji i ekspozycji mody. Nick nie tylko jest jednym z najważniejszych fotografów, ale także twórcą niezwykłych wideo. To właśnie on w dużej mierze zmienił sposób myślenia firm/marek/ludzi o tym, jak nawet za pomocą aparatu w smartfonie można pokazywać modę. Szerszej publice znany jest z nawiązań do martwej natury w serii digitalowych fotografii róż. Jego twórczość doceniły takie domy mody jak: Christian Dior, Calvin Klein, Yohji Yamamoto, John Galliano, Alexander McQueen czy Yves Saint Laurent, zapraszając go niejednokrotnie do współpracy. Nick Knight tworzył także kampanie dla znanych brandów m.in. dla Lancôme i Swarovski. Jest autorem nagradzanych edytoriali dla: W, British Vogue, Paris Vogue, Dazed & Confused, AnOther, Another Man, czy i-D. Jego prace były wystawiane w międzynarodowych muzeach i galeriach (np. w Victoria & Albert Museum, Saatchi Gallery, The Photographers Gallery). W 2000 roku założył słynną stronę SHOWstudio.com.

Z wyjątkowymi gośćmi 10. edycji Art&Fashion Forum udało nam się porozmawiać, a ilustrowała ich na bieżąco Elena Ciuprina, laureatka zeszłorocznych warsztatów. Jej rysunki znajdziecie w naszej galerii >>

AFF na ilustracjach Eleny Ciupriny

Laureaci 10. edycji Art&Fashion Forum

Jak co roku AFF zwieńczyła gala finałowa, podczas której poznaliśmy laureatów warsztatów New School. Głosami Jury pięcioro twórców otrzymało stypendium na prestiżowym Central St. Martin’s College of Art & Design w Londynie i będzie mogło rozwijać swój talent wśród najlepszych ekspertów na świecie. Oto lista laureatów poszczególnych kategorii. Ich prace obejrzycie na Instagramie Art&Fashion Forum a więcej dowiecie się o nich z nowego numeru magazynu ELLE.

Fashion Writing: Magda Machajska

Fashion Ilustration: Arek Bączyk (arekvaz)

Fashion Photography: Grzegorz Mikrut (Grzegorz Mikurt Photography)

Fashion Jewellery: Alexandra Sulżyńska (Jolie Su)

Fashion Design: Jagoda Bartczak

Jagoda Bartczak

Specjalną nagrodę ELLE w postaci publikacji swojego kreatywnego autoportretu na Instagramie @ellepolska i smartwatcha FOSSIL Q przyznaliśmy Jagodzie Bartczak, która ujęła nas swoim artystycznym "kolażowym" podejściem do projektowania.

Nagroda ELLE - smartwatch Fossil Q