Spora część osób wymienia materac dopiero wówczas, gdy niemal się rozpada, a pod materiałem wyraźnie widać sprężyny czy zagłębienia. Dlaczego jest to poważny błąd i po czym rozpoznać, że nasz materac nie nadaje się już do dalszego użytkowania?

Czym grozi spanie na zużytym materacu?

Przede wszystkim zastanówmy się, jakie efekty spowoduje spanie na zużytym materacu. Są to oznaki, których czasem nawet sobie nie uświadamiamy.

Naturalnym efektem spania na niewygodnym materacu jest bezsenność, ponieważ trudno jest zasnąć, gdy coś wpija nam się w plecy lub kręgosłup boli z powodu nierówności materaca. Jednak zużyty materac to nie tylko brak komfortu. Brak odpowiedniej jakości snu powoduje wiele dodatkowych dolegliwości, jak drażliwość, brak koncentracji, zmęczenie czy roztargnienie.

Objawem, którego nie wiążemy bezpośrednio z jakością snu jest też ciągłe uczucie głodu, szczególnie chęć na słodkie produkty. Dzieje się tak, ponieważ zmęczony organizm próbuje rekompensować w ten sposób brak energii. Niewygodny materac może więc spowodować przybieranie na wadze, gdyż krótki i przerywany sen zaburza procesy przemiany materii, ale i przyspiesza proces starzenia organizmu.

Brak podparcia naszego ciała, wynikający ze zużycia materaca, skutkuje także „wierceniem się” zarówno przed zaśnięciem, jak i w trakcie snu. Nasze ciało próbuje bowiem znaleźć pozycję, w której będzie mu najwygodniej. Długotrwałe spanie na zużytym, niewygodnym materacu przyniesie efekt w postaci bólu karku, a także kręgosłupa. Codziennie rano będziemy mieli wrażenie obolałego całego ciała, z trudem rozprostujemy mięśnie, a stawy będą zesztywniałe.

Efekty długotrwałego korzystania z niewygodnego, zużytego materaca:

•    bezsenność,
•    drażliwość,
•    brak koncentracji,
•    apatia,
•    przybieranie na wadze,
•    szybsze starzenie się, pojawianie się zmarszczek (szczególnie na twarzy),
•    ból kręgosłupa i karku,
•    drętwienie poszczególnych części ciała.

Jak rozpoznać, że materac trzeba wymienić?

Oznaki zużycia zależą od tego, jaki rodzaj materaca posiadamy.

Materace sprężynowe w przypadku zużycia tracą sprężystość i hałasują podczas ruchu. Nie pracują także w taki sposób, jak na początku. Ich powierzchnia nie jest już gładka, widać wyraźne wgłębienia. W materacach kieszeniowych, w których każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej kieszonce, sprężyny odkształcają się punktowo – widać wówczas poszczególne punkty zapadającej się powierzchni.

W materacach piankowych z czasem pianka ulega zniekształceniu, co powoduje uczucie zapadania się ciała w niektórych miejscach. Wyczuwalne stają się też grudki, pianka staje się zbita i nie daje już uczucia miękkości.

W każdym jednak przypadku, jeśli budzimy się rano obolali, mamy bóle karku, a kręgosłup daje o sobie znać przy poruszaniu się, najprawdopodobniej przyczyną jest właśnie zużyty materac.

Warto sobie uświadomić, że ciało ludzkie wydziela 1/3 litra potu i innych płynów każdej nocy, z czego część zostaje w naszym materacu. Dodatkowo, co noc pozostawiamy na materacu ok. 1,5 g łupieżu i martwego naskórka, co w ciągu roku daje ok. 100-200 g. Wystarczy natomiast 150 mg ludzkiego naskórka, by wyżywić populację 3 tys. roztoczy przez 2–3 miesiące. A jak szacują naukowcy, po 10 latach korzystania z jednego materaca, w środku znajduje się ok. 2 milionów roztoczy oraz ich odchody...

Dlatego zarówno producenci materacy, jak i lekarze zalecają, by regularnie co 7-10 lat wymieniać materac, ponieważ traci on w tym czasie swoje pierwotne właściwości. Każdy materac podlega bowiem stopniowemu utlenianiu się, bez względu na to, w jaki sposób został wykonany. To sprawia, że zaczyna być coraz bardziej miękki. Pamiętajmy, że nawet w przypadku materacy sprężynowych stosowana jest pianka, choć niezbyt wysoka.

Trzeba także pamiętać, że nasze ciało zmienia się z wiekiem – najpierw rośnie, potem się kurczy, mamy dużą masę mięśniową, która później maleje, tracimy też jędrność skóry i sprawność stawów. Będziemy więc potrzebować innego materaca w wieku 30 lat, a innego w wieku 50 czy 60 lat.

Na co zwrócić uwagę?

•    wyczuwalne sprężyny w przypadku materacy sprężynowych lub grudki czy nierówności w materacu piankowym,
•    skrzypienie podczas ruchu, wyraźne wyczuwanie ruchów partnera,
•    wyraźne oznaki zużycia, zagłębienie w środkowej części materaca,
•    brak komfortu snu, ból mięśni i stawów po obudzeniu się,
•    budzenie się w pozycji na brzuchu,
•    uszkodzony pokrowiec materaca,
•    wiek materaca co najmniej 7 lat.

Czym kierować się przy zakupie nowego materaca?

Kiedy stwierdzimy, że nasz stary materac nie nadaje się już do użytku, warto dobrze przygotować się do zakupu nowego, który posłuży nam na kolejne lata. Aby tak się stało, wybierzmy materace dobrej jakości od sprawdzonych producentów, jak np. Hilding Anders. Ta szwedzka firma działa na rynku już od ponad 80 lat, stając się wiodącym producentem wysokiej jakości materacy oraz poduszek i stelaży. Firma Hilding produkuje też materace dla wielu zewnętrznych podmiotów takich jak Pan Materac by Hilding Anders oraz Sleepmed by Hilding Anders. Możemy kupić jej materace online, kierując się poniższymi wskazówkami.

Konstrukcja materaca

Obecnie możemy wybierać spośród materacy piankowych, sprężynowych i hybrydowych. Czym różnią się od siebie?

Materace piankowe w całości skonstruowane są z pianek o różnym poziomie twardości i elastyczności. Mogą być wykonane z pianki wysokoelastycznej (np. Hilding Boogie,w którym warstwy układają się w kształt fali, dopasowując się do ludzkiej sylwetki), pianki termoelastycznej (jak w Hilding Rumba, gdzie zastosowano piankę Visco, innowacyjny materiał reagujący na ciepło ciała, który zapamiętuje kształt użytkownika) lub z pianki lateksowej (np. Hilding Melody, polecany szczególnie alergikom, eliminuje ryzyko pojawienia się drobnoustrojów).

Materace sprężynowe wykonane są z połączonych ze sobą sprężyn. To zapewnia ich elastyczność, a ponieważ nawet w przypadku małego obciążenia sprężyny wywołują opór, materace sprężynowe są trwałe i wytrzymałe. Największą popularność zyskują nowocześniejsze rozwiązania - materace kieszeniowe (na przykład Hilding Cha-Cha zbudowany jest na bazie sprężyn kieszeniowych z 7 strefami zróżnicowanej twardości, co powoduje wysoką elastyczność punktową), multipocket (w Hilding Flamenco na każdy metr kwadratowy przypada więcej sprężynek) oraz Pocket Plus (jak np. Hilding Lambada, zbudowany na bazie 7-strefowego systemu drobnych sprężynek Pocket Plus o wysokości aż 15 cm, idealny dla par).

Materace hybrydowe łączą zalety obu rodzajów materacy. Na przykład w Hilding Dance zastosowano 7-strefowy system drobnych sprężynek Pocket Plus, który wsparto wysokoelastyczną pianką HR o wyższym poziomie twardości oraz lekko chłodzącą pianką FloFom. Dzięki temu materac każdorazowo reaguje na zmianę ułożenia ciała i dostosowuje swój kształt do kręgosłupa, pozwalając na dogłębną regenerację wszystkich mięśni.

Twardość materaca

Twardość materaca zależy nie tylko od naszych preferencji, ale także wagi, wieku czy stanu zdrowia. Aby rozpoznać, jaki stopień twardości posiada dany materac, stosuje się parametry między H1 a H4, od najbardziej miękkiego do najtwardszego. Parametr ten ustalany jest w odniesieniu do osoby o wadze ok. 80 kg, dlatego lżejsza osoba może odczuwać materac jako twardy, podczas gdy ten sam materac przez osobę cięższą zostanie oceniony jako miękki.

Według przyjętych założeń, H1 przeznaczony jest dla osób do 60 kg, H2 - dla osób o wadze 50-80 kg, H3 - dla osób od 80 do 100 kg lub nieco lżejszych, a H4 wybrać powinny osoby, ważące powyżej 100 kg.

Rozmiar materaca

Wybierając wielkość materaca, musimy dostosować go do wielkości pokoju, ale jeśli metraż nas nie ogranicza, warto wziąć pod uwagę również inne parametry. Dorośli powinni wybierać materac o 15-20 cm dłuższy, niż wzrost użytkownika. Standardowo materace dostępne na rynku mają długość 200 cm, jednak zdarzają się też krótsze lub dłuższe, niestandardowe.

Szerokość oferowanych pojedynczych materacy to już 70 cm, jednak zalecaną minimalną szerokością dla dorosłego człowieka jest 90 cm. Ma to również przełożenie na materace podwójne – choć można kupić już takie, o szerokości 140 cm, to warto wybrać jak najszerszy model. W ofercie firmy Hilding znajdziemy te o szerokości 160, 180 lub nawet 200 cm. Im większą mamy powierzchnię do spania, tym większy jest komfort snu.

Pokrowiec na materac

Pokrowiec na materac pełni niezwykle ważną funkcję. Łatwiej dzięki niemu utrzymamy materac w czystości, szczególnie, że możemy go zdjąć i wyprać. Pokrowce mogą pełnić jednak również dodatkową rolę.

Pokrowiec Italiano, stosowany w materacach Hilding, niweluje nieprzyjemne zapachy i posiada właściwości antyalergiczne. Dzięki dodatkowi wiskozy jest bardzo przyjemny w dotyku, a jego strefowy design daje ciekawy efekt 3D. Pokrowiec Tencel, który zastosowano np. w hybrydowym materacu Hilding Electro, również ma właściwości antyalergiczne, a dodatkowo pochłania nadmiar wilgoci.

Dla młodzieży opracowano specjalny pokrowiec Young. To nie tylko młodzieżowy wzór, ale i wysokiej jakości materiał o podwyższonej odporności na ścieranie, który znakomicie komponuje się z sypialnią każdego nastolatka.

W ofercie firmy Hilding znajdziemy też materacyki dla niemowląt - i tam zastosowano specjalny, innowacyjny pokrowiec Lotus o właściwościach wodoodpornych.

Jak przedłużyć trwałość materaca?

Inwestując w dobrej jakości materac warto o niego odpowiednio dbać, co przedłuży jego żywotność. Przede wszystkim, należy wietrzyć sypialnię i utrzymywać w niej umiarkowaną temperaturę. Jeśli wybierzemy materac dwustronny, regularnie należy przewracać go na drugą stronę oraz o 180 stopni, najlepiej co 6 miesięcy. Podłoże materaca dzięki temu powróci do swojego pierwotnego kształtu.

Pamiętajmy, by nie kłaść materaca bezpośrednio na podłodze – to zdecydowanie ogranicza przepływ powietrza, powodując szybsze namnażanie się we wnętrzu materaca różnego rodzaju drobnoustrojów. Brak odpowiedniego stelaża powoduje także odkształcanie się materaca.

Dobrym pomysłem jest zastosowania ochraniacza na materac, który ma właściwości antyalergiczne, zapewnia dodatkowy komfort i ochronę przez zabrudzeniami. Na przykład ten firmy Hilding wykonany jest z bawełny, dzięki czemu można go prać w temperaturze nawet 90 st. Celsjusza.

Pamiętajmy, że zdrowy sen ma przełożenie na nasze samopoczucie, a prawidłowo dobrany materac zapewnia nam nie tylko komfort, ale i wpływa na nasze zdrowie. Na materacu spędzimy jedną trzecią naszego życia, zatem warto zadbać o jego jak najlepszą jakość.