Kawior – czarna ikra jako afrodyzjak

Przygotowanie potrawy z kawiorem w roli głównej wymaga wiedzy kulinarnej na najwyższym poziomie. Kawior to produkt bardzo zdradliwy, z którym należy obchodzić się umiejętnie. Do elementarza potraw z czarną ikrą zaliczamy właściwe przechowywanie i zasolenie czy pasteryzację. Nie można go oczywiście mrozić, a serwis powinien odbywać się zgodnie z przyjętymi zasadami. Warto także wspomnieć o jego wartościach zdrowotnych. Kawior stanowi źródło łatwo przyswajalnego białka, mikroelementów oraz witamin korzystnie wpływających na naszą witalność. Często nazywany „rybim jajkiem” jest również naturalnym, niejednokrotnie sprawdzonym już afrodyzjakiem!

Kawior – z czym i jak go jeść?

Wielu z nas, nawet jeśli doskonale zna smak kawioru, nie decyduje się jednak na umieszczenie go wśród innych produktów w sklepowym koszyku. Głównym powodem tej decyzji jest brak dostatecznej wiedzy w zakresie jego przyrządzenia, ale przede wszystkim sposobu podania. Kawior najczęściej jest spożywany jako dodatek do bliny lub tostów. Równie często jest serwowany na pokruszonym lodzie z dodatkiem posiekanych cytryn z pieczywem i koniecznie na szklanym półmisku. Można go oczywiście spożywać widelcem, ale trzeba w tym względzie zachować stosowną subtelność. Wystarczy jego niewielką ilość nałożyć na talerz i raz na jakiś czas przegryzać pieczywem lub umieścić niewielką ilość na brzegu pieczywa, pamiętając jednocześnie, że kawioru pod żadnym pozorem nie należy rozsmarowywać! Czarna ikra najlepiej sprawdza się jednak w roli przystawki. Można ją spotkać między innymi w formie koreczków lub jako dodatek do sushi.

Kawior – idealny dodatek

A jak wyjmować kawior z opakowania? W celu wyjęcia ziarenek kawioru z puszek, najlepiej użyć łyżeczki z tworzyw sztucznych lub masy perłowej. Warto pamiętać, że stal czy srebro negatywnie oddziałują na jego smak. W ramach elementarnego savoir vivre’u w zakresie serwisu, może on zostać podany samodzielnie w oryginalnych słoiczkach, a także na skruszonym lodzie, ponieważ zawsze musi być odpowiednio schłodzony. Jajka na twardo i gryczane bliny to najbardziej popularny zestaw, którego kawior jest doskonałym uzupełnieniem. Bliny należy podsmażyć, a następnie nałożyć na nie posiekane i ugotowane żółtka oraz udekorować kawiorem. W tym przypadku stanowi on uzupełnienie kompozycji zarówno pod względem estetycznym, jak i smakowym, który jest dodatkowo wyeksponowany poprzez obecność wędzonej ryby – jesiotra, pstrąga lub łososia.

Kawior a alkohol

Fani mocniejszych trunków również powinni dodać kawior od listy swoich ulubionych przegryzek. Czarny kawior idealnie komponuje się bowiem z zimną wódką lub wytrawnym szampanem, a czerwony - współgra z białym, wytrawnym winem.

Jak, z czym i kiedy jeść kawior? Odpowiedzi na te pytania poznasz m.in. podczas V Mistrzostw w potrawach i kawiorze z jesiotra. Konkurs odbędzie się 9 marca 2019 w Hotelu Atut w Licheniu Starym.