Magazyn Forbes opublikował ranking najbardziej ekologicznych miast w Polsce. Wyniki mogą dziwić, ale okazuje się, że właśnie miasta takie jak: Kraków i Katowice robią najwięcej dla swoich mieszkańców. Na jakich zasadach powstał ranking Forbesa? Przeanalizowano osiem kwestii związanych z działalnością miast na rzecz ekologii. Pod uwagę wzięto m.in. czy miasto ma zatwierdzony Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, czy inwestuje w stacje badania jakości powietrza albo ile kilometrów ścieżek rowerowych posiada i ile ma zamiar zbudować w najbliższym roku.

Na pierwszym miejscu znalazły się Katowice, które uzyskały najwięcej punktów. W uzasadnieniu Forbesa dowiadujemy się, że Katowice mobilizują i wspierają mieszkańców, którzy chcą wymienić "kopciuchy', na ten cel przeznaczono 9 milionów złotych. Stolica Śląska posiada zaawansowany system monitoringu jakości powietrza i wyróżnia się w kwestii budowy ścieżek rowerowych.

Doceniliśmy Katowice za pionierski projekt Miejskiego Centrum Energii. To punkt edukacyjno-informacyjny, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o oszczędzaniu energii, wymianie systemów ogrzewania i związanych z tym programach wsparcia - czytamy na stronie Forbes.pl

Polskie miasta muszą jak najszybciej poprawić jakość powietrza. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że nasze powietrze jest najbardziej zanieczyszczone w UE. Aż 19 z 20 najbardziej zatrutych rakotwórczym benzo(a)pirenem miast leży w Polsce. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem wpisała benzo(a)piren na listę najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Ten związek chemiczny jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci, które w późniejszym okresie mogą cierpieć z powodu zaburzeń rozwoju, doświadczać problemów z procesami rozrodczymi i układem immunologicznym. 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.