„Maria Skłodowska-Curie” to międzynarodowa koprodukcja o życiu polskiej noblistki. W roli tytułowej wystąpiła Karolina Gruszka, a partnerują jej m.in. Iza Kuna, Piotr Głowacki, Jan Frycz i Daniel Olbrychski. Za kamerą stanęła Francuzka - Marie Noelle, która ma na swoim koncie m.in. dwie produkcje historyczne – „Ludwik Szalony” oraz „Żona anarchisty”. Dzieło Noelle to nie tylko fascynująca historia Marii Skłodowskiej-Curie, ale również (gorzki) obraz sytuacji kobiet w środowisku naukowym na początku XX wieku.

Wtedy sądzono, że kobieta w świecie fizyki to rzecz niemożliwa. Zresztą przyznanie Marii pierwszej Nagrody było możliwe tylko dzięki temu, że do prac włączył się jej mąż. Gdyby ona firmowała to tylko swoim nazwiskiem, to pewnie nie zostałaby wyróżniona" - mówi Noelle. 

To pierwszy tak intymny portret tej niezwykłej kobiety. Jest to opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki. – mówi Mikołaj Pokromski, producent filmu.

Światowa premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Toronto. Produkcja została już doceniona przez międzynarodową krytykę. Film otrzymał nagrodę za reżyserię oraz scenografię na Bavarian Film Awards. Do kin "Maria Skłodowska-Curie" trafi 3 marca 2017 roku. Promocji filmu towarzyszy akcja #PoczujChemięDoSkłodowskiej. Zamierzeniem jej inicjatorów jest przypomnienie Polakom, że w tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin genialnej Polki, która wyprzedzała swoją epokę. Zobaczcie zwiastun filmu: