Papierosy szkodzą zdrowiu. Nie musimy czytać ostrzeżeń na ich etykiecie, żeby o tym wiedzieć. Jednak od jakiegoś czasu paczki z tytoniem mają za zadanie zniechęcać palaczy. Znajdują się na nich zdjęcia, które pokazują efekty uboczne nałogu. Śmiertelne choroby, poważne operacje czy nieodwracalny uszczerbek na wyglądzie - te obrazki naprawdę mogą skłonić do refleksji. Dlatego Kanada walczy o podobneoznaczenia na fast-foodach. Wysoko przetworzona żywność jest śmiertelnie niebezpieczna dla społeczeństwa. 

Kanadyjski parlament już opracował cztery wzory ostrzeżeń, które mają pojawić się na opakowaniach fast-foodów. Tym samym Kanada stanie się drugim krajem na świecie decydującym się na ten krok. Pierwszym było Chile, gdzie ministerstwo zdrowia w 2016 roku wprowadziło ostrzeżenia na produktach zawierających nadmiar cukru, soli, tłuszczu lub kalorii. 

Nowe, żywieniowe regulacje prawne nie będą na rękę Stanom Zjednoczonym. Firmy, które produkują tam swoją żywność, już obawiają się sporych strat.

Amerykanie uważają, że tak wyglądające opakowania naruszają konsumencką wolność wyboru. Jednak to właśnie społeczeństwo w USA ma największy problem z otyłością. Wysoko przetworzona żywność jest tam bardzo tania i łatwo dostępna. Ludzie sięgają po nią bez zastanowienia się, jak to, co jedzą, wpłynie na ich zdrowie.

Czy w Polsce też powinny pojawić się takie oznaczenia? Może dzięki nim nie sięgałybyśmy już tak chętnie po słodycze...