Joga pozostaje dostępna dla każdego, bez względu na wiek, budowę ciała i sprawność fizyczną. Mało tego, jogę mogą bez przeszkód praktykować także wyznawcy wszystkich religii, bo, wbrew powszechnym przekonaniom, nie jest to praktyka o charakterze religijnym. Jest za to świetnym sposobem na poprawienie zakresu ruchowego mięśni i stawów, skutecznie niweluje nagromadzony stres i napięcie, a dodatkowo - świetnie wypełnia wolny czas. Wszystko to przemawia na korzyść jogi, ale jak zacząć ją praktykować?

Joga dla początkujących: jak zacząć?

Joga jest skomplikowana i wymaga ponadprzeciętnej gibkości - takie opinie należą do najczęściej powtarzanych. Tymczasem, jest to ledwie półprawda, bo na początku swojej przygody, warto skupić się na najprostszych asanach, służących odprężeniu i rozciąganiu, a te pozostają w zasięgu każdego. Prawidłowo wykonane, przyniosą istotną ulgę w wielu dolegliwościach bólowych, zwłaszcza w obszarze pleców, rozluźnią i odprężą.

W pierwszej kolejności, należy znaleźć miejsce, w którym będziemy ćwiczyć. Powinno być przestronne, ciche i przewiewne. Wszystko to pozwoli skupić się na asanach i wykonywać ruchy bez niepożądanego w tym przypadku uczucia skrępowania zbyt małą przestrzenią.

Aby asany mogły przynieść oczekiwany skutek, przed ich poznaniem należy nauczyć się właściwej metody oddychania. Oddychając, rozprowadzamy po ciele pranę - życiodajną energię. Tymczasem jogini nie mają wątpliwości, że na co dzień, oddychamy zbyt płytko, a wynika to z tego, że wdechy i wydechy wykonujemy automatycznie, nie skupiając na tym naszej świadomości. Joga uczy czegoś innego. Oddech powinien być głęboki, przebiegający całą linią brzuszną. Już samo skupienie swojej uwagi na oddychaniu doprowadza do aktywacji przywspółczulnej gałęzi autonomicznego układu nerwowego, która odpowiada za odpoczynek. Wykonując wdech, powietrze należy nabierać nosem, tak głęboko, aby uniósł się brzuch. Wydech powinien następować tuż po wdechu, bez zbędnej przerwy.

Przygodę z jogą należy zacząć od asan, które nie stwarzają poważnego ryzyka wystąpienia kontuzji, ale których wpływ na ciało jest bezsprzeczny. Na początek, najodpowiedniejsze będą następujące układy:

 • adha mukha, czyli pies z głową w dół,
 • savasana, czyli pozycja martwego ciała,
 • svastikasana, czyli siad skrzyżny,
 • ustrasana, czyli pozycja wielbłąda,
 • chatushpadasana, czyli pół-mostek,
 • tadasana, czyli pozycja góry,
 • marjaryasana, czyli pozycja kota.

Taki zestaw w zupełności wystarczy w pierwszej fazie poznawania jogi. Każda z tych pozycji rozciąga i rozluźnia mięśnie, a dzięki temu - odpręża i likwiduje napięcia. 

Warto podkreślić, że celem jogi nie jest sprawianie sobie bólu ani tym bardziej ryzykowanie urazu. Jeżeli z jakichkolwiek względów musisz zmodyfikować poszczególne asany, bardziej dostosowując je do indywidualnych możliwości, nie wahaj się ani chwili.

Joga dla początkujących: co jest potrzebne?

Joga nie wymaga dużych nakładów finansowych. Tak naprawdę, na początku nie trzeba ponosić żadnych kosztów - praktykować jogę można nawet na dywanie, a w roli podpórki sprawdzą się zwinięte w rulon ręczniki. Mając jednak na uwadze własny komfort i bezpieczeństwo, warto kupić specjalną matę do jogi. Jest wygodna, a dzięki antypoślizgowej powierzchni, umożliwia sprawne i bezpieczne wykonywanie asan. 

Z tego samego powodu, ręczniki zwinięte w rulon warto zastąpić specjalnymi podpórkami, wykonanymi z drewna. Wiele pozycji może sprawiać trudność w początkowej fazie poznawania jogi, więc używanie podpórek jest wskazane.

Czy do jogi potrzebny jest specjalny strój? Nie. W niektórych sklepach z odzieżą sportową występuje taka kategoria, jednak prawda jest taka, że sprawdzi się każde wygodne, przylegające do ciała ubranie, które nie będzie krępować ruchów. Legginsy i bawełniana bluzka na ramiączkach - to w zupełności wystarczy, by móc rozpocząć przygodę z jogą. A co z butami? Tutaj mamy kolejną dobrą informację - jogę praktykujemy na boso, ewentualnie w skarpetkach, więc możemy skreślić z listy wydatków kolejną pozycję.

Co jeszcze przyda się na początek? Przede wszystkim - dobre nastawienie. Nie oczekuj, że już pierwszego dnia będziesz bezbłędnie wykonywać asany. Daj sobie czas, a jeżeli twoje ćwiczenia będą cechować się systematycznością, rozwój będzie tego naturalną konsekwencją. 

Joga dla początkujących: rodzaje jogi

Joga kojarzy się przede wszystkim ze spokojną medytacją i z niespiesznym wykonywaniem asan. Tymczasem okazuje się, że istnieje wiele stylów jogi i nie każdy jest tak spokojny i harmonijny, jak mogłoby się wydawać. Mówiąc o najpopularniejszych rodzajach jagi, należy wymienić następujące jej odmiany:

 • Ashtanga - dynamiczny styl, odpowiedni dla osób wysportowanych,
 • Vinyasa - inaczej nazywana power jogą, może być bardzo dynamiczna lub dość łagodna,
 • Iyengar - mniej dynamiczna niż dwie poprzednie, stawiająca na precyzję wykonywania układów,
 • Yin - dość pasywna odmiana jogi, której celem jest wywołanie uczucia głębokiego odprężenia, regeneracja i wyciszenie,
 • Bikram - odmiana jogi, praktykowana w rozgrzanym pomieszczeniu,
 • Kundalini - duchowa odmiana jogi, której najważniejszym elementem jest medytacja i oddech.

Joga dla początkujących: czy konieczny jest instruktor?

Joga jest sztuką, której opanowanie wymaga dużej cierpliwości i długiej nauki. O ile będziemy trzymać się najłatwiejszych asan, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zacząć ją praktykować w zaciszu własnych czterech ścian, pamiętając o tym, żeby na początku nie przekraczać granic własnych możliwości. 

Lepszym pomysłem jest jednak odbycie pierwszych zajęć pod okiem profesjonalnego instruktora. Przemawia za tym fakt, że łatwiej przyjdzie nam utrwalenie prawidłowej techniki. Instruktor skoryguje wszystkie nasze błędy, co sprawi, że już na samym początku zaznajamiania się z jogą poznamy wszystkie właściwe nawyki, a to zaowocuje w przyszłości.

ZOBACZ: Faceci na macie. O jodze dla (prawdziwych) mężczyzn pisze Robert „Złoty” Złotkowski [FELIETON]

ĆWICZ Z ELLE MAN: Narzekasz na kręgosłup? Zobacz, jakie ćwiczenia pomogą ci wzmocnić mięśnie pleców

WIĘCEJ O JODZE: Joga dla mężczyzn? O efektach i pomyśle na projekt „Joga dla JEGO zdrowia” rozmawiamy z Katarzyną Złotkowską