Tegoroczne Europejskie Nagrody Filmowe wręczono w Sewilli. Nie spodziewaliśmy się aż takiego sukcesu, ale stało się - film „Zimna wojna” triumfował w najważniejszych kategoriach. Z Hiszpanii polskie kino wraca z pięcioma statuetkami!

"Zimna wojna" z Europejskimi Nagrodami Filmowymi

Mamy nagrodę dla najlepszego filmu, a Paweł Pawlikowski odebrał nagrodę za scenariusz i reżyserię. Joanna Kulig to zaś najlepsza aktorka Europejskich Nagród Filmowych 2018. "Zimna wojna" została również nagrodzona za montaż Jarosława Kamińskiego.

W Sewilli samej Joanny Kulig zabrakło (aktorka jest w zaawansowanej ciąży), ale śledziła na żywo ceremonię, przebywając z Los Angeles. Zobaczcie jej reakcję, którą opublikowano na oficjalnym instagramowym koncie Kulig:

 

W imieniu aktorki nagrodę odebrał sam Pawlikowski. Zobaczcie też przemowę reżysera.

Paweł Pawlikowski na rozdaniu Europejskich Nagród Filmowych 2018

Ten totalny sukces naszej kinematografii przypieczętował jeszcze jeden polski akcent. Najlepszą animacją 2018 jest „Jeszcze dzień życia” - polsko-hiszpańska produkcja oparta na życiu i reportażach Ryszarda Kapuścińskiego.

Czytaj też: "Jeszcze dzień życia" - recenzja >>

Europejskie Nagrody Filmowe 2018 to dobry zwiastun tego, co może wydarzyć się na Oscarach 2019. Czekamy na to z niecierpliwością a póki co "Zimna wojna: jest już najczęściej nagradzanym polskim filmem ostatnich lat - do tej pory doczekała się aż 15 prestiżowych nagród filmowych, m.in: Złotej Palmy w Cannes dla najlepszego reżysera, i nagrody Nowojorskich Krytyków Filmowych.

Radość, duma, gratulacje!