Skuteczne odchudzanie - wprowadź w życie nowe, zdrowe nawyki

Każda z nas marzy o tym, by móc jeść i chudnąć w tym samym czasie. I chociaż to z pozoru wydaje się być niemożliwe, możemy pomóc naszemu ciału usprawnić ten proces. Istnieją domowe sposoby na to, by zapobiec nadmiernemu objadaniu się i zaspokoić apetyt na długie godziny. Wystarczy, że wprowadzisz w życie kilka prostych nawyków, które wspomogą pracę układu trawiennego. Pamiętaj, że drakońskie diety wcale nie są kluczem do sukcesu - ograniczając sobie posiłki lub jedząc bardzo nieregularnie narażasz swoje ciało na efekt jo-jo. Racjonalne odżywianie jest naprawdę proste! Wystarczy wprowadzić w życie nowe fit nawyki. 

Jak szybko schudnąć? Te triki warto stosować przed i w trakcie posiłku:

 1. Jedz i chudnij szybciej: szklanka wody przed posiłkiem 

Jedz i chudnij szybciej, fot. Fotolia

Jedną z podstawowych zasad zdrowej diety jest odpowiednie nawadnianie się. Aby organizm prawidłowo funkcjonował, w ciągu dnia powinien przyjąć od 1,5 - 2,5 litrów płynów, w zależności od uprawianej aktywności. Szklanka wody na czczo powinna być pierwszą rzeczą o poranku, która poprzedza pożywne śniadanie. Ale jak to właściwie jest z przyjmowaniem płynów przed posiłkiem? Okazuje się, że woda to naturalny środek szybko nasycający organizm, dzięki czemu prędzej zaspokaja głód. Wypijanie jednej szklanki przed jedzeniem zagwarantuje, że lepiej przyswoisz trawiony pokarm i spożyjesz tyle kalorii, ile potrzebuje Twój organizm. Podobnie zadziałają rozgrzewające przyprawy dodane do konsumowanego dania - cynamon, papryczka chili i kurkuma.

 

 

 

2. Jedz i chudnij szybciej: łącz błonnik z białkiem

Jedz i chudnij szybciej, fot. Fotolia

Często popełnianym przez nas błędem żywieniowym jest...odmawianie sobie dodatkowych "kalorii". Mamy tu na myśli spożywanie produktów białkowych w wersji solo lub posiłek złożony z samego błonnika. W zdrowym jadłospisie to właśnie te składniki zawsze powinno się jeść razem, by zaspokoić apetyt na długie godziny. Czujesz się nienasycona po porannej owsiance przygotowanej na wodzie, a makaron zjedzony na lunch sprawił, że już po chwili burczy Ci w brzuchu? Postaw na błonnik + białko w jednym daniu - to połączenie doda Ci zastrzyku energii i w pełni nasyci Twój organizm. 

 

 

 

3. Jedz i chudnij szybciej: jedz warzywa na każdy posiłek

Jedz i chudnij szybciej, fot. Fotolia

Warzywa powinny być nieodłączną częścią każdego większego posiłku. To właśnie one uzupełniają talerz w niezbędne wartości odżywcze i substancje stymulujące spalanie tkanki tłuszczowej. Na dodatek są niskokaloryczne i nie zawierają zbyt wiele cukru, więc nie trzeba ograniczać się w ich spożywaniu. Warto jeść je na śniadanie (np. w postaci słodkiej owsianki z cukinią, czy omleta z pomidorami), obiad i kolację w formie sałatek lub dodawać je do soków i koktajli (idealnie w tym celu sprawdzą się: brokuły, ogórek, seler naciowy, ugotowany batat).  

 

 

 

4. Jedz i chudnij szybciej: nie rozpraszaj się

Jedz i chudnij szybciej, fot. Fotolia

To, czym zajmujesz się w trakcie jedzenia, decyduje o ilości pochłanianego pokarmu i  jego późniejszym trawieniu. Nie jedz przed komputerem, podczas rozmowy telefonicznej, czy w trakcie oglądania telewizji. Twój mózg z nadmiaru bodźców przestaje rejestrować czynność, jaką jest spożywanie pokarmu, przez co nie będziesz mogła najeść się do syta. Zamiast posilać sie w biegu, poświęć na posiłek przynajmniej kwadrans, by móc spokojnie go skonsumować (z dala od zgiełku i...rozpraszającego Cię telefonu). Im wolniej jemy, tym szybciej zaspokajamy apetyt - warto więc od czasu do czasu posługiwać się pałeczkami lub trzymać widelec w przeciwnej (mniej sprawnej) dłoni. 

 

 

 

5. Jedz i chudnij szybciej: nie najadaj się do syta

Jedz i chudnij szybciej, fot. Fotolia

Jedz zdrowo, lecz nie najadaj się do syta. Jak ten pomysł prezentuje się w praktyce? Okazuje się, że wystarczy napełnić żołądek do 3/4 jego pojemności, by mieć energię do działania i zapobiec ciągłemu podjadaniu przekąsek. Wystarczy, że po zjedzeniu swojej porcji posiłku odczekasz kwadrans (mniej więcej po tym czasie mózg rejestruje, że organizm jest najedzony), a nieprzyjemnie ssanie w brzuchu ustanie. Dzięki temu nie będziesz czuć się senna i ociężała, przeciwnie - zyskasz więcej energii do wykonywania dalszej pracy. 

Tekst: Zuzanna Ludwig / Green City Life