Jedwabne poszewki mają mieć właściwości anti-aging, zapobiegać rozdwajaniu się włosów, a nawet zwiększać moc działania kosmetyków nakładanych przed snem – tak twierdzą nie tylko ich producenci, ale także całe zastępy modelek, gwiazd i osób z branży beauty. Cindy Crawford w wywiadzie dla The Cut powiedziała, że odkąd używa jedwabnej poszewki, zauważyła znaczną poprawę stanu włosów i skóry: „Dzięki niej nie tylko mam na twarzy mniej odgnieceń od poduszki, ale także moje włosy wyglądają lepiej”. Podobnego zdania są Rosie Huntington-Whitely, Gisele Bündchen, Victoria Beckham i Emily Ratajkowski. Gwiazdy najchętniej sięgają po poszewki od marki Slip lub Silke London. W całym szaleństwie na punkcie jedwabnych poduszek jest też polski akcent – marka Dariia Day założona przez polską makijażystkę Dariię Day, której poszewki można kupić w ekskluzywnym paryskim domu towarowym Le Bon Marché. Ich sława dotarła także za ocean – śpią na nich Anja Rubik, Małgosia Bela, Jane Birkin czy Beyoncé.

Dlaczego ty też powinnaś zacząć? Istnieją ku temu 4 dobre powody.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Slip Silk Pillowcase (@slipsilkpillowcase) Wrz 22, 2019 o 6:28 PDT

1. Jedwabna poszewka pomaga utrzymać lepsze nawilżenie skóry

W stwierdzeniu, że jedwabna poszewka może działać niczym krem nawilżający, jest ziarno prawdy. „Włókna jedwabiu mają dużo mniejsze właściwości absorpcyjne niż inne materiały, więc zatrzymują nawilżenie wewnątrz skóry, a kosmetyki, które położyłaś na twarz pozostają tam, gdzie powinny” – wyjaśnia Fiona Stewart, założycielka marki Slip. Zupełnie inaczej jest z bawełną, która pochłania całą wilgoć i przez to kremy czy serum aplikowane na twarz z łatwością w wsiąkają w poduszkę.

2. Jedwabna poszewka powoduje mniej odgnieceń na skórze

Jedną z przyczyn, dla których jedwab tak dobrze działa na cerę i włosy, jest jego gładka powierzchnia. Wtulając twarz w jedwabną poduszkę, nie narażasz się na odgniecenia czy podrażnienia, bo skóra przesuwa się po materiale niczym po tafli. Rano budzisz się z gładką cerą bez nieestetycznych śladów, które czasem wchłaniają się nawet kilkadziesiąt minut. Dzięki temu istnieje też mniejsze ryzyko tworzenia się zmarszczek, m.in. kurzych łapek czy bruzdy nosowo-wargowej. To dobry powód, by używać nie tylko jedwabnych poszewek, ale także opasek na oczy, które będą chronić delikatną skórę w ich okolicach przed przedwczesnym starzeniem.

Jedwabne poszewki na poduszki powodują o 43% mniejsze tarcie niż bawełniane.

3. Jedwabna poszewka pomaga zachować lśniące włosy

Nocą włosy wielokrotnie ocierają się o poduszkę, przez co są narażone na uszkodzenia. Zakup jedwabnej poszewki może rozwiązać ten problem. „Dowiedziono, że ten naturalny materiał o gładkiej teksturze poprawia kondycję włosów, zmniejszając ich łamanie, rozdwajanie końcówek i puszenie się” – mówi Nichola Stott, założycielka SilkUp, marki produkującej jedwabne turbany do włosów. Jedwab ogranicza też elektryzowanie się pasm i pozwala im zachować idealną gładkość na drugi dzień, ponieważ łuski włosów ślizgając się po jego powierzchni nie rozchylają się. Podobnie działają jedwabne gumki typu scrunchies, które noszą modelki, aby zmniejszyć uszkodzenia na ich nadwyrężonych stylizacją włosach.

4. Jedwabna poszewka pozwala skórze oddychać

Jest jeszcze jeden dobry powód, by zainwestować w jedwabną poszewkę – daje niesamowity komfort i przyjemne uczucie świeżości. W odróżnieniu od syntetycznej satyny, nie wywołuje nadmiernego pocenia, jest przewiewna i naturalnie koi skórę. Dzięki temu, że jedwab pozwala skórze oddychać, zmniejsza też ryzyko tworzenia się niedoskonałości.

Wady jedwabnej poszewki

Jedwabne poszewki mogą mieć jednak dwie wady. Pierwsza to cena, która oscyluje w granicach 200-300 zł za sztukę. Większość z nas nie waha się jednak wydać większej sumy na krem czy serum anti-aging, więc dlaczego nie zainwestować w dobrej jakości poszewkę? Odpowiednio użytkowana może służyć latami.

Druga wada – jedwabne poszewki nie są wegańskie, ponieważ włókno to pochodzi od zwierząt, konkretnie jedwabników. Jeśli to dla ciebie argument nie do przeskoczenia, spróbuj używać poszewek z bawełny satynowej. Jej splot jest też bardzo gładki, a sam materiał lśniący, przez co przypomina w dotyku prawdziwy jedwab.