Z krawatem mogą mieć problemy nawet ci mężczyźni, którzy w ramach biurowego dress code’u mają z nim styczność przynajmniej pięć razy w tygodniu. Nie mówiąc już o osobach, które ubierają go tylko przy szczególnych okazjach. Jednak jak to często bywa z różnymi kwestiami stylu męskiego, wystarczy sprawdzić pewne informacje, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jaka długość krawata?

W przypadku długości krawata zasada jest żelazna – powinien on samą końcówką dotykać górnej krawędzi paska od spodni. Krawat nie może być ani krótszy, ani dłuższy. Raczej nikt nie chce być uznanym za niechlujnego. Znajdą się jednak dwa małe wyjątki, gdy długość krawata lekko odbiega od tej zasady. Pierwszym jest krawat dziergany (typu knit), którego końcówka powinna znajdować się ok. 1-2 cm nad górną częścią paska. To wszystko ze względu na prostokątne zakończenie. Drugim jest krawat wąski, czyli tzw. śledź, który faktycznie może być trochę krótszy.

Najlepiej odpowiednią długość krawata dobrać w sklepie. Warto pamiętać, że za sprawą różnych węzłów możemy w mniejszym stopniu manewrować jego długością. Jeśli jednak mamy problem ze zbyt długim, węższym końcem krawata, to mamy kilka opcji do wyboru. Najlepszą jest zdecydowanie skrócenie go u krawca.

Są jeszcze pomysły w rodzaju wkładania go za pasek od spodni lub ukrywania pomiędzy guzikami koszuli, ale mogą okazać się niewystarczająco dobre. A jeśli ktoś jest bardzo wysoki i wszystkie krawaty okazują się dla niego za krótkie, to można temu zaradzić poprzez zapięcie marynarki lub ukrycie go pod kamizelką.

Oczywiście w internecie znajdziemy wiele zdjęć, gdy panowie na Pitti Uomo siedzą lub przechadzają się po ulicy w krawatach, których długość przekracza dopuszczalną granicę. Jednak ten rodzaj nonszalancji raczej rzadko komu pasuje, bowiem niepotrzebnie zaburza sylwetkę. Wiadomo, bycie sartorialistą wiąże się z wieloma oryginalnymi koncepcjami w kwestii stylizacji, ale w tym przypadku lepiej trzymać się odpowiedniej długości krawata. Klasyka to klasyka.

CZYTAJ TEŻ: Pitti Uomo SS20: Oto najlepsze męskie stylizacje mody ulicznej [GALERIA]