Najlepszy napój na imprezę, czyli bezalkoholowy poncz z owocami [PRZEPIS]

Poncz w wersji bez procentów? Nic bardziej prostszego. Przygotowanie tego świetnie wyglądającego i równie dobrze smakującego napoju na każdą okazję, który pokochały miliony na całym świecie, nie zajmie dużo czasu i nie sprawi zbyt wielkiego problemu. Oto łatwy przepis krok po kroku na znakomity poncz ze świeżych owoców. Gwarantujemy – twoi goście na pewno poczują się docenieni. 

Do przygotowania bezalkoholowego ponczu potrzebujesz: wino musujące zero procent (np. Cin Cin Free; ewentualnie 1,5 litra napoju gazowanego o neutralnym smaku), sok pomarańczowy (1 litr), sok żurawinowy (0,5 litra), świeżo wyciskany sok z cytryny, syrop cukrowy (150 mililitrów; opcjonalnie trzy łyżki cukru trzcinowego lub miodu), dwie pomarańcze, dwie mandarynki, jedną cytrynę, kilka listków mięty oraz lód (najlepiej w kostkach). 

Sposób przygotowania: umyte owoce pokrój w plastry i włóż do szklanej wazy. Kolejno wlej sok pomarańczowy i żurawinowy oraz bezalkoholowe wino. Niezależnie od tego, czy dodałeś syrop cukrowy, miód czy cukier trzcinowy, całą zawartość dobrze wymieszaj. Następnie odłóż misę do lodówki na ok. dwie godziny. Po tym czasie poncz przelej do szklanki, dodaj 3-4 kostki lodu i udekoruj listkami mięty. Voilà, gotowe!

Poncz bezalkoholowy dla dzieci

Poncz dla najmłodszych? Ten pozbawiony alkoholu jak najbardziej. Jeżeli organizujesz przyjęcie urodzinowe dla swojej córki lub syna, to w menu – oprócz oczywiście tortu, słodkich przekąsek i owoców – nie może zabraknąć dobrego ponczu, rodem z amerykańskich filmów. Jeśli chcesz zaskoczyć zaproszonych gości, zarówno tych małych jak i dużych, podaj napój nie w tradycyjnym dzbanku, tylko w arbuzie. 

Poncz z arbuza – przepis / iStock

Jego przygotowanie jest banalnie proste. Wymaga bowiem zaledwie kilku składników, a mianowicie: dużego arbuza, cytryny, wody gazowanej, cukru trzcinowego i kostek lodu. W pierwszej kolejności odetnij górną część arbuza i wydrąż miąższ. Kolejno miąższ zblenduj razem z cukrem (jedna łyżka) i sokiem z cytryny. Następnie zblendowaną mieszankę, jak i wydrążony arbuz, odłóż do lodówki do schłodzenia. Po trzech godzinach zamieszaj poncz i rozlej go do szklanek, nie zapominając o kostkach lodu. Efekt „wow” zapewniony.

Poncz bezalkoholowy do tortu

Czym nasączyć biszkopt do tortu? Idealnie sprawdzi się do tego poncz na bazie wody, cukru i soku z cytryny, który doskonale nawilży ciasto i nada mu niepowtarzalnego aromatu. Z jego przygotowaniem poradzi sobie każdy. Do kubka należy wlać wcześniej przegotowaną, ostudzoną wodę, dodać cukier i cukier waniliowy oraz dolać wcześniej wyciśnięty sok z cytryny. Po dokładnym wymieszaniu, upieczony i wystudzony biszkopt przecinamy na dwa lub trzy blaty, a następnie każdy z nich skrapiamy ponczem. Do nasączenia biszkoptu wystarczy zwykła łyżka, opcjonalnie płaski, kuchenny pędzel. Woda z sokiem z cytryny to najbezpieczniejsza opcja. Tego rodzaju poncz wkomponuje się w praktycznie każdy smak tortu.

Poncz do nasączenia tortu – przepis / iStock

Jeżeli szukasz innych pomysłów na nasączenie biszkoptu, polecamy także: owocową herbatę, lekko osłodzoną czarną herbatę (biszkopt stanie się ciemniejszy), kompot oraz kawę (rozpuszczalną lub z mlekiem). Pamiętajmy, że poncz do nasączenia ciasta – w przeciwieństwie do poprzednich propozycji – musi mieć temperaturę pokojową. 

Rozgrzewający poncz bezalkoholowy

Poncz – jak już udowodniliśmy – bez problemu można wykonać samemu w domu. Wiele osób jednak zapomina, że ten znakomity napój podaje się także w wersji na ciepło, co z pewnością wprawi niejednego z was w dobry nastrój. Zwłaszcza teraz, gdy pogoda nas nie rozpieszcza. Wieczorny seans pod kocem, a do tego kubek rozgrzewającego ponczu. Brzmi jak idealny plan na jesień, prawda? Do jego wykonania potrzebujemy: cynamon, imbir, goździki, pomarańcze, jabłka, cytrynę oraz miód. 

Sposób przygotowania: 

1. Do garnka wlej ok. 2-3 litrów wody. Następnie dodaj korzenne przyprawy – laskę cynamonu, obrany imbir pokrojony na kawałki, parę goździków. Całość gotować przez 30-40 minut na wolnym ogniu. W tym czasie dokładnie umyj owoce (nie obieraj ich ze skóry). 

2. Pomarańczę i cytrynę pokrój w plastry, a jabłka na ósemki. Dorzuć je do garnka i gotuj przez kolejne pól godziny. 

3. Kiedy całość będzie gotowa, dodaj 1-2 łyżeczki miodu (opcjonalnie: syrop z agawy)

Od teraz żadna jesień i zima niestraszna! 

SPRAWDŹ TAKŻE: 

Grzaniec: jak go zrobić? 4 przepisy na bazie różnych alkoholi

Kamikaze - drink idealny na każdą imprezę. Serwuj go w 4 kolorach!

Piwo, wino, wódka, whisky: ile mają kalorii? Które alkohole są najbardziej kaloryczne?