Sytuacja kobiet w branży IT z roku na roku ulega systematycznej poprawie. Programistek, projektantek oraz testerek przybywa – i to niebywale cieszy. Co prawda, rynek wciąż jest mocno zdominowany przez mężczyzn, jednak rozkład sił dynamicznie się zmienia. Dzięki temu coraz więcej kobiet zastanawia się na tym, żeby rozpocząć karierę w branży IT.

IT już jest Kobietą

Sytuacja kobiet w IT w ciągu kilku ostatnich lat uległa znacznej poprawie. Szacuje się, że w Polsce kobiety stanowią ok. 30% wśród specjalistów w IT1. Mimo, że w branży wciąż dominują mężczyźni, to warto zauważyć, że kilka lat temu proporcja wypadała jeszcze bardziej na niekorzyść kobiet. W 2015 roku średnie zatrudnienie płci pięknej w przedsiębiorstwach IT wynosiło 27%, w 2010 roku o kolejne 6% mniej. To pokazuje, że w przeciągu ostatnich 10 lat, proces zmian związany z liczbą kobiet w branży IT był powolny, jednak co ważne sukcesywny. 

Kobiet przybywa niemalże na każdym stanowisku w branży IT. Ciekawie wyglądają dane prezentujące odsetek kobiet i mężczyzn na stanowiskach testerskich. Ze wszystkich kobiet funkcjonujących w branży, aż 17% pracuje na stanowisku testerki.

Dla porównania, wśród wszystkich mężczyzn w IT, zaledwie 7% to testerzy. Niezwykle ciekawie prezentują się również liczby dot. menedżerów. Wśród wszystkich kobiet pracujących w IT, aż 4%. zajmuje kierownicze stanowiska. To wynik niemalże taki sam jak w przypadku mężczyzn, gdzie pracę menedżera deklaruje niecałe 5%. badanych.

Kobiety w IT: więcej możliwości

Dlaczego kobiet w IT przybywa? Odpowiedzi na to pytanie bez wątpienia jest kilka. Przede wszystkim, dziś istnieje dużo więcej możliwości, dzięki którym kobiety mogą poszerzać swoją wiedzę i zdobywać odpowiednie kompetencje do tego, żeby funkcjonować na rynku IT. W tym kontekście jeszcze 10 lat mogliśmy mówić wyłącznie o studiach informatycznych. Dziś istnieją możliwości, które w praktyczny i stosunkowo szybki sposób są w stanie przygotować nas do rozpoczęcia pracy w IT. Mowa tu m.in. o bootcampach programistycznych, które nie tylko uczą efektywnie, ale również zapewniają elastyczny tryb nauki. Sprawia to, że wejście do branży IT jest łatwiejsze dla osób, które mają już zatrudnienie, jednak z różnych względów chcą się przebranżowić. 

Nasze obserwacje w Coders Lab pokazują, że nauka programowania w formie bootcampu cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kobiet. Pozwala ona na zdobycie odpowiedniej wiedzy i kompetencji z zakresu IT w zaledwie kilka miesięcy. Co więcej, najbardziej zdeterminowane osoby mogą ukończyć kurs jeszcze szybciej. Wymaga to jednak bardzo dużego zaangażowania, poświęcenia oraz ciężkiej pracy nawet po kilka godzin dziennie. Wiele kobiet pokazuje jednak, że przy odrobinie cierpliwości oraz motywacji do działania, ukończenie bootcampu, a następnie znalezienie upragnionego zatrudnienia w IT jest możliwe.

Co więcej, dziś istnieje wiele fundacji oraz organizacji, które w swoim założeniu zrzeszają i wspierają pasjonatki nowych technologii i pomagają im wystartować w branży. Jedną z tego typu społeczności jest Geek Girls Carrots. Jej misją jest promowanie kobiet w IT, rozwój zawodowy oraz dążenie do zwiększania udziału płci pięknej w branżach związanych z nowymi technologiami. 

Kobiety w IT: historia prawniczki programistki, czyli może się udać

Istnieją niezliczone przypadki pokazujące, że kobiety potrafią sobie świetnie radzić w IT. Okazuje się, że na zmianę życiowej drogi i rozwój nigdy nie jest za późno, a wykonywany zawód czy studia nie muszą być przeszkodą w rozpoczęciu kariery programistki. Poznajcie historię Amandy Waliszewskiej, autorki bloga hakierka.pl i absolwentki kursu JavaScript w Coders Lab.

Amanda zanim zdecydowała się na kurs, studiowała prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez pewien czas pracowała w kancelarii prawnej, jednak nie mogła odnaleźć się w tym świecie. Przed rozpoczęciem kursu próbowała sama nauczyć się programowania. Okazało się jednak, że ten sposób nauki był nieefektywny i mało motywujący. Zabrakło przede wszystkim motywacji do tego, żeby naukę kontynuować. Właśnie dlatego szkoła programowania okazała się idealnym i efektywnym rozwiązaniem. Zmiana w życiu Amandy nie byłaby możliwa bez kluczowego, pierwszego kroku – decyzji o rozpoczęciu bootcampu, czyli kursu programowania. Odkąd pamięta, komputer nie sprawiał jej problemów, chociaż w szkole, z racji jej płci, usilnie próbowano ukierunkować ją w stronę przedmiotów humanistycznych. Jako wieloletnia blogerka, obyta z podstawami HTML i CSS, wybrała kurs front-endowy.

Amanda po kursie szybko dostała pracę jako programistka. Obecnie pracuje w Szwecji, gdzie realizuje się jako Developer Advocate. Jej zadaniem jest tłumaczenie najnowszych technologii (blockchain, Cloud IoT Edge) innym programistom. Oznacza to, że dziś Amanda, jaka sama siebie opisuje, jest osobą tłumaczącą „z developerskiego na ludzki”. 

Dzięki niezależności, jaką daje programowanie, Amanda może zajmować się nie tylko działalnością zawodową, ale również rozwijać się na innych polach. Dziś wiele czasu poświęca pomagając innym osobom w wejściu do branży IT. Ponadto współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, między innymi zrzeszającymi startupy w Afryce Wschodniej, gdzie uczy tamtejsze programistki i programistów jak budować zdecentralizowane aplikacje.

Tego typu historii jest dużo więcej! Niezwykle cieszy fakt, że pojawiają się nowe miejsca i inicjatywy, dzięki którym wiele kobiet może realizować się w branży IT, a co za tym idzie, niwelować przewagę mężczyzn na tym rynku pracy. To właśnie dzięki temu branża nie jest już tak zabetonowana przez mężczyzn i wiele wskazuje na to, że pozytywna tendencja będzie się utrzymywać w przyszłych latach.


***
Coders Lab to pierwsza w Polsce szkoła IT, która powstała w 2013 roku jako bootcamp programistyczny. Firma rozpoczynała jako startup stworzony przez braci Marcina Tchórzewskiego i Jacka Tchórzewskiego. Dziś jest dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem z 5. oddziałami regionalnymi w Polsce – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. Kursy Coders Lab mają swoich odbiorców również za granicą – w Rumunii, Indonezji i Hiszpanii, gdzie spółka działa poprzez partnerów franczyzowych. W 2018 roku Coders Lab otrzymał prestiżową nagrodę dla start-upów podczas jubileuszowej, 10. edycji Aulerów. Szkoła posiada w swojej ofercie kursy z zakresu programowania front-end i back-end, testowania manualnego i automatyzującego oraz projektowania UX – w tym m.in. kursy programowania w językach JavaScript, Python, Java czy Node.js. Kursy przeznaczone są zarówno dla osób początkujących, pragnących rozpocząć karierę w IT, jak i dla programistów posiadających już doświadczenie w branży, którzy myślą o rozwinięciu swoich umiejętności. Współpracując z portalem Pracuj.pl, Coders Lab pomaga absolwentom w poszukiwaniu pracy i ułatwia nawiązanie kontaktu z przyszłymi pracodawcami. 

Autorka: Magdalena Wasilewska-Michalska, Chief Operating Officer w Coders Lab